bojack horseman

BoJack Horseman: Son Dönemlerin En Sevilen Atı – Dizi İncelemesi

Netflix’in 2014 yılında yayın hayatına soktuğu Bojack Horseman, bir animasyon dizisi olarak karşımıza çıktı. Dizi her ne kadar komedi türünde olsa da Bojack Horseman çoğu bölüm ve sahnesinde kendi hayatınız hakkında uzun uzun düşündürerek, derin varoluş sancıları yaşamanıza neden oluyor. Dizi bu yüzden hem kara komedi hem de psikolojik dramların yer aldığı bir dizi diyebiliriz. Bu da animasyon ve içinde birçok hayvanın konuşuyor olmasına rağmen bizim Bojack Horseman’i bir çocuk animasyonu olarak düşünmemizi değil yetişkinler için çekilmiş olduğunu düşünmemizi sağlıyor.

Dizi ilk çıktığından itibaren yeni gelen sezonlar ile şimdiden IMDB’de 8.7 puanına ulaştı. Dizide başkarakterimiz 90’lı yıllarda Hollywood’da ses getiren bir yapım olan ‘’Horsin’ Around’’ın yüzü olarak Bojack’in uzun ve başarı dolu yılları ile başlıyor.  Tabi hayat her zaman istediğimiz gibi gitmiyor ve bu şöhretin ardından gelen uzun soluklu yalnızlık ve kendini sorgulamalar ile Bojack’i tamamen farklı bir ruh halinde günümüzdeki yaşamını izliyoruz. Dizideki baş karakterler ise Bojack’in onu hala bir yerlerde başarılı olmasını görmek isteyen menajeri Princess Carolyn, en büyük aşkı Diane Nguyen ve başına bela olmuş iki kişiden biri olan Todd Chavez ve rakibi Mr. Peanutbutter’dır.

Tüm Karakterlerin Trajedisi

Dizi boyunca sadece Bojack’in alkol ve varoluş sorununa değil aynı zamanda diğer karakterlerin de hayatlarındaki zorluklara karşı yaşadıkları sorgulamaları izliyoruz. Princess Carolyn’ın hala menajerlik işi için verdiği savaş, yaşına rağmen doğru kişiyi arama uğraşı, çok bunalıp yorulduğu ve yine ertesi gün tüm hırsıyla devam ettiği zorlu ama hırslı yaşamı da Bojack kadar ilgimizi çekiyor ve bu karakter de yaşam hakkındaki sorgulamalarımıza katkı sağlıyor. Ne olacağız, daha ne kadar yuvarlanıp yerimizden kalkacağız… Prenses tüm bunları izleyenlere bir soru olarak düşündürüyor. Bir diğer kadın karakterimiz olan Diane, Bojack’in hayatına Bojack’in biyografisini yazmak üzere bir yazar olarak giren bir Vietnamlı. Diane de kendi içinde geçmiş hayatı ve kendini tamamlama konusundaki düşünceleri ile sürekli endişeli düşünceler arasında gidip gelir. Bojack ile Diane arasında bu sırada bir dostluk gelişir ve Bojack samimi bir şekilde dizi boyunca sadece Diane’e açılır. Diane bir süre sonra eskilerin starının yerini alan dizideki en pozitif karakter Mr. Peanutbutter ile evlenir ve dengeler değişir.

Size De Bu Karakterlerin Sesleri Tanıdık Gelmedi Mi?

Diziyi izlerken bu karakterlerin seslerinin daha önce izlenilen hangi dizi ya da filmlerdeki kişiler olduğunu düşündük ve araştırdığımızda ünlü Kanadalı seslendirme sanatçısı ve aktör olan Will Arnett’in Bojack karakterini oynadığı gördük. Bunun yanında Bojack’in evine bir gün gelip artık tüm hayatına dahil olan ve hiç gitmeyen Todd’un Breaking Bad’in has adamı, uyuşturucuların şahı oynadığı Jesse Pinkman karakteri ile ününü dünyaya duyuran Aaron Paul olduğunu görünce biz de çok şaşırdık. Bu dizinin neden bu kadar başarılı olduğunu anlamak artık hiç de zor değil.

 

Bojack Horseman İle Hayatımıza Kattığımız Dersler

2014’ten son sezonu 2020’de yayınlanması ile biten dizinin her sezon ilerledikçe değişen karakterler ile karşılaştık ve insanların ve dostlukların bunun yanında da ilişkilerin hiçbir zaman aynı kalmayacağını gördük.  Çok büyük bir bencil olan Bojack ile empati kurduk ve onun dayanılmaz annesi ile hem hesaplaştık hem de vedalaştık. İlişkiler de zaten böyledir, en yakın olunan insanlar bazen zarar verebilir ya da bir gün hayatınızından kayıp gidebilir Bojack ile biz de bunu deneyimledik.