WATCHMEN Teorisi: OZYMANDIAS Aslında Geçmişte Mi?

HBO‘nun Alan Moore ve Dave Gibbons‘ın aynı adlı eserini kaynak aldığı Watchmen dizisi geçtiğimiz haftalarda televizyonlarımızdaki yerini almaya başladı. Kimileri yapımı eleştiriyor: “Bunun Watchmen ile ne alakası var, adını neden Watchmen koydunuz” diyor. Kimileri de çizgi romana yapılan göndermelere, fan servislere coşuyor ve dizinin tadını çıkarıyor.

Biz bölümden bölüme hikayenin içine daldıkça kendimizi kaptıranlardanız. Acaba ne olacak, nereye bağlanacak düşünceleri ile kafamızda bazı teoriler var, bugün onlardan biriyle karşınızdayız.

Watchmen’nin 9 bölümlük ilk sezonundan 3 bölüm geride kaldı. Yazının devamında bu üç bölüme dair sürprizbozanlar olacak. Diziye henüz başlamadıysanız bir an önce başlayıp sonra gelmenizi öneriyoruz.

Watchmen Teorisi: Pastadaki Mumlar

watchmen teorisi

Dizinin ilk bölümünde bir gazete haberinde Adrian Veidt yani Ozymandias‘ımızın öldüğü açıklanıyordu. Bölümün devamında ve sonraki bölümlerde kendisini görünce kendisinin zekice planlarından biri sanmış ve saklandığını düşünmüştük. Bölümün ilerleyen kısımlarında da hatırlayacaksınız, bir televizyon haberinde Dr. Manhattan’ın Mars’ta bir kaleyi yıktığına dair bir görüntü görmüştük.

Diziyi dikkatli takip etmek gerektiğini vurgulayalım çünkü birkaç saniyeliğine gözünüz başka bir şeye kaysa bile bir referans bir gönderme kaçırabilirsiniz. Devam edip sonuca bağlayacak olursak her bölümde Ozy’nin yardımcılarının kendisine bir pasta getirdiğini görüyoruz. Her bölümde pastadaki mumların sayısı artıyor, biz izleyiciler olarak bunun günlük ya da haftalık bir gelenek olduğunu sansak da muhtemelen geçmişten günümüze doğru yaklaşan Ozy’i birer yıl atlamalar ile izliyoruz.

Yani izlediğimiz Ozy aslında günümüzde değil. Günümüzdeki Ozy gerçekten ölmüş olabilir. Peki bunu nereden çıkarıyoruz? Ozy bir kalede kalıyor, Dr. Manhattan Mars’ta ne yıkmıştı? Ampuller yandı mı?

HBO’nun Westworld adlı yapımında da aynı anda takip ettiğimiz farklı zaman çizelgeleri olduğunu düşünürsek Watchmen’de de benzer bir yapı işleniyor olabilir. Hem dizinin yaratıcısının zamanında kafalarda çok soru işaretleri bırakan Lost’un yazarı Damon Lindelof da olduğunu düşünürsek…

Ozymandias’ın kaldığı kale

Ozy’nin bu kalede aslında bir tutuklu olduğunu dair de teoriler var. Kendisini oraya, üçüncü bölüm ile diziye giriş yapıp bizi büyük coşturan Laurie Blake (Silk Spectre) ya da Dr. Manhattan’ın kapatmış olabileceği düşünülüyor. Yine son bölümde gördüğümüz kovboy da Ozy’nin belli bir sınır çizgisini geçip tutsaklığından çıkmasını engelliyor olabilir.

Son olarak bölüm isimlerinden bir çıkarım yapacak olursak ”Tanrı bir Bara Girer” adlı sekizinci bölümde Dr. Manhattan’ı dizide ilk kez Dünya üzerinde göreceğimizi düşünüyoruz.

Teoriler çok daha detaylandırılıp yeni teoriler de eklenebilirdi ki bölüm sonlarında kafamızda soru işaretleriyle, ucu çok açık noktalarda bırakılıyoruz. Ancak şimdilik yeterli olduğunu ve bizi anladığınızı düşünüyoruz. İlerleyen haftalarda görüşmek üzere.

Farklı Watchmen teorisi ve görüşlerinizi yorumlarda bize iletip daha fazla kişiye erişebilmemiz için yazılarımızı sosyal medya hesaplarınızda ve arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın.

Geek. Waiting for some action. Yazım hataları olursa kusura bakmayın, fark eder etmez düzeltiyorum.