Gabriel Garcia Marquez’in “Yüzyıllık Yalnızlık” Romanı Netflix Dizisi Oluyor

Nobel ödüllü yazar Gabriel Garcia Marquez’in, Türkçe’ye “Yüzyıllık Yalnızlık” olarak çevrilen (İngilizcesi “One Hundred Years of Solitude” , orijinali “Cien Años de Soledad”) romanının haklarını satın alan Netflix, efsane romanın dizi uyarlamasını hazırlayacak. Aynı adı taşıyacak dizi İspanyolca olacak ve büyük bölümü Marquez’in vatanı Kolombiya’da çekilecek.

Netflix’te oldukça popüler olan İspanyol dizilerinin arasına katılacağı duyurulan Márquez’in en ünlü romanı Yüzyıllık Yalnızlık’ın hakları satın alınmış bile. 1967’de basılan ve dünya çapında 50 milyondan çok satan roman ekrana hiç taşınmamıştı. Açıkçası filme ya da diziye uyarlanmasına karşı, kitabın ruhunu asla yansıtamayacaklarını savunan kitabın hayranları baya fazla.  Yine de yazarın oğulları Rodrigo García ve Gonzalo García Barcha’nın diziye danışmanlık yapacağı söylentisi yüreklerine biraz olsun su serpmiştir diye düşünüyoruz. (Yazar Márquez, 2014 yılında 87 yaşında aramızdan ayrılmıştı.)

Oğulları kitabın diziye uyarlanmasına dair şu açıklamada bulundu:

“Babamız, yıllarca kitabın haklarını satmaktan yana değildi çünkü bir sinema filminin zaman kısıtlaması altında kitabın tam aktarılamayacağına ve hikâyenin İspanyolca dışındaki bir dilde aktarılmasının doğru olmayacağına inanıyordu. Ancak günümüzde dizilerin altın çağında, bu kadar yetenekli yazar ve yönetmen varken, sinematik kalite çok gelişmişken ve yabancı dillerdeki yapımların tüm dünyadaki izleyiciler tarafından kabul edilmişken Netflix’in sağladığı olağanüstü küresel çapta izleyiciye kitabın uyarlamasını izletmenin tam zamanı olduğunu düşündük. Netflix’i ve bu girişimdeki yapımcılarını desteklemekten heyecan duyuyoruz ve ortaya çıkaracakları yapımın son halini görmeye can atıyoruz.”

 

Netflix’in Avatar Son Hava Bükücü ve Narnia serisinin dizilerini çekeceğini açıkladıktan sonra dünyaca çok satan ve sevilen romanın ilk uyarlamasını çekecek olmasıyla yine çokça kitabın ekmeğini yiyeceğini tahmin edebiliyoruz. -Yapıma karşı olanlar bile meraktan birkaç bölüm nasıl olduğuna bakacaklardır. Fakat esas konu, yazarın oğulları Netflix’e güvense de Netflix’in bazı başarısız uyarlamalarını bildiğimizden (ÖRN. DEATHNOTE’UN UNUTMAK İSTEDİĞİMİZ FİLMİ)  ‘gerçekten’ bir yüzyılda gelişip değişen olaylarıyla koca bir sülaleyi – ki bu çok fazla karakter demek- anlatan kitap başarılı bir Netflix dizisi olabilir mi çok emin değiliz. Yine de ön yargılı olmamakta fayda var tabi ki.

Yüzyıllık Yalnızlık

Sizin bu konuda görüşleriniz neler? Sizce kitap güzel bir şekilde diziye uyarlanabilir mi?  Yorumlarda görüşlerinizi bildirebilirsiniz ve dizi hakkında çıkacak haberler için bizi takip etmeyi unutmayın!