Dile Kolay 80 YIL – İyi ki Doğdun TOM VE JERRY

Tom ve Jerry 80’inci yılını kutluyor. William Hanna ve Joseph Barbera tarafından yaratılan ikiliyle 1940 yılında “Puss Gets the boot” ilk defa tanışmıştık. Ve isimleri Jasper ve Jinx idi. Metro-Goldwyn-Mayer Film Co.’nun ürettiği ikili 164 animasyon film ile Kısa Animasyon Film dalında 7 tane Akademi Ödülü kazandı.

Tom ve Jerry eski adları ile Jasper ve Jinx
Tom ve Jerry eski adları ile Jasper ve Jinx

İkili gün geçtikçe kazandıkları şöhret sayesinde farklı isimlerle farklı serilerde karşımıza çıktı. İkili The Tom and Jerry Show 1975’te, The Tom and Jerry Comedy Show 1980’de, Tom & Jerry Kids 1990’da, Tom and Jerry Tales 2006’da ve The Tom and Jerry Show (hala yeni bölümleri yayınlanıyor) 2014’de yayınlanan serilerde yer aldı.

Tüm bu animasyon serileri Tom ve Jerry’nin arasındaki rekabet etrafında dönüyor. Yani gerçek hayattaki kedi ve fare kovalamacasını temel alan bir dizi serisinde bu iki karakter önceleri düşman olarak çizilmişti. Ama sonraları Tom ve Jerry’nin arkadaş olarak seriye devam etmelerine karar verdiler. Elbette hatırladığınız gibi çizgi dizide sadece bu iki karakter yok. Spike ve Tyke (köpek), Butch ve Toodles Galore (kedi), Nibbles (fare) ve Mammy Two-Shoes (insan) gibi çok farklı karakterler de bu ikiliye eşlik etti. Mammy Two-Shoes ise Afrikalı Amerikalıların ırkçı bir karikatürü olarak seride yer almıştı.

Ayrıca uzun metrajlı çizgi filmleri de var. Bir sonraki adım live action.

Tom ve Jerry ikilisi ayrıca 13 video kaset filminde de rol aldı. İlk uzun metrajlı filmi Tom and Jerry: The Movie 1992’de çıkmıştı. 2019’da Tom ve Jerry’nin 80. yıl dönümü sebebiyle müzikal bir uyarlaması yayınlandı.

Tom ve Jerry bu yılın sonunda yeni bir filmle daha önce hiç olmadığı kadar büyük bir şekilde beyaz perdeye dönecek.

Bu film live action ve animasyonun bir karışımı olacak. Filmde yönetmen Tim Story ve oyuncular Chloë Grace Moretz, Michael Peña, Ken Jeong ve Rob Delaney yer alacak. Filmin 23 Aralık’ta çıkması bekleniyor. Çekimler 2019’un Temmuz ayında Warner Bros. Studios’un İngiltere’deki Hertfordshire stüdyolarında başlamıştı.

Hayranların Tom ve Jerry’nin doğum gününü sosyal medyada nasıl kutladıklarına aşağıdan bakabilirsiniz:

 

 

fanzade.com editörü