“DAREDEVIL, PUNISHER ve DEFENDERS” Evine Geri Döndüyse…

DAREDEVIL
DAREDEVIL

EREN TAN – KÖŞE YAZISI
Biliyorsunuz ki bu yılın başlarında Marvel Comics firması; Netflix yapımları olan “Daredevil, Jessica Jones, Iron Fist, Luke Cage, Defenders ve Punisher”ın haklarını geri almaya çalıştı. Bu durumun olumlu bitme ihtimalleri bir hayli yüksek! Şimdi şahsi beklenti ve varsayımlarımla karışık makale hazırladım…

#SaveDaredevil ile “Korkusuz”u Kurtarma Çabaları

DAREDEVIL

Şimdi bana “Daredevil’ın Türkçesi Neden Korkusuz” şeklinde soracaksınız! Hemen yanıt vereyim. 2003 yılında FOX Yapımı ve Ben Affleck’in önderliğine sahip olan Daredevil filmi, ülkemizde “Korkusuz” ismiyle beyazperdelere sunulmuştu. Ardından Elektra adında bir devam filmi geldi. Ancak iki film maalesef beklenen ilgiyi fazla göremedi. Taa ki, 2015 yılına kadar…

Marvel 2010’lu dönemlerde belirli karakterleri Netflix’e satmıştı. Ve böylece 2015 yılına geldiğimizde, yeni Daredevil uyarlanması Netflix adlı hizmet ağında izleyicilere sunuldu. Sunulduğu gibi, büyük bir ilgi ile karşılandı! Ardından sırası ile Luke Cage, Iron Fist ile Jessica Jones, The Defenders ve son olarak The Punisher takip etti. Böylece Netflix’in Marvel macerası da 2019 yılında sona ermiş oldu. Az önce Punisher demişken, onun da eski film uyarlaması olduğunu biliyor muydunuz?

2004 ile 2008 yılı arasında süren iki filmlik bir Punisher serisinde Thomas Jane ile Ray Stevenson’ın rol oynadığını da hatırlatmak gerek. Lionsgate ile Sony stüdyolarında ortaklaşa gerçekleşen iki filmlik Punisher serisi, aynı zamanda ABD’de R (18+) işaretine sahipti. Ayrıca; geçen sene Yeni Mutantlar filmi ile kapanış yapan FO“X-Men” evreninde yer alan Deadpool filminden önce, son defa R işareti alan Marvel filmi (The Punisher: War Zone) olma özelliğine de sahip. Yani, Deadpool öncesi son yetişkin mühürlü Marvel filmleri şu şekilde: Blade (1998), Blade II (2002), Blade: Trinity (2004), The Punisher (2004) ve The Punisher: War Zone (2008).

Yetişkin mühürleri bir kenara bırakırsak, Netflix’in Marvel macerası 2019 yılında sona ermişti. Sebebi ise Marvel’in sahibi Disney’in Netflix rakibi hizmet ağını oluşturacak olmasıydı. Geçtiğimiz sene Disney, böylece Disney+ adlı hizmet ağını tanıtmış oldu. Peki, The Defenders karakterlerinin akıbeti ne olacaktı?

Başta Daredevil olmak üzere The Defenders karakterlerinin Marvel’a geri dönmesi için fanatikler, geçen sene “We Are #SaveDaredevil” kampanyasını oluşturmuşlardı. Ve zannederim ki bu telif kurtarma işleri, yaklaşık 2 -3 ay evvel başarılı geçmiş durumda.

Sadece Daredevil de değil! Geçen hafta diğer Defenders karakterlerinden Jessica Jones ile The Punisher’ın hakları da Marvel’a geri dönmüş durumda.

Bahsedilenlere göre, şu anda The Punisher ve Jessica Jones’un haklarının Kevin Feige’in ellerinde olduğu bildirildi. Bu haberler ise, ComicBook.com adlı siteden geliyor! Yorumlarımı yapmadan önce habere göz atalım!

DAREDEVIL Artık Resmi: Marvel ile Netflix İlişkisi Sona Eriyor!

Daha önce karakterlerin dört yıllık serüveni boyunca, hizmet ağına özel kalacağı ve MCU dışı olacağı bildirilmişti. Diziler şimdilik Netflix’te kalıyor, ancak bunun sonunda değişip değişmeyeceğini göreceğiz.

Marvel Stüdyoları’nın gerçekten karakterler için planları olup olmadığı veya Netflix dönemi yıldızlarının (Charlie Cox, Krysten Ritter, Jon Bernthal gibi…) geri dönüp dönmeyeceği konusunda resmi bir açıklama yok, ancak MCU’ya katılma ihtimalinizi arttırmalısınız.

Netflix Yapmı Marvel Dizilerinde Kevin Feige Yer Almıyorsa, Bilin Ki O Diziler MCU Dışı Olarak Sayılmalı!

Bana kalırsa Marvel’in Netflix yapımları, MCU dışı olarak sayılmalı. Çünkü Netflix yapımı Marvel dizileri sonradan MCU’ya bağlanırsa, sonradan izlenmesi sıkıntı olabilir idi. Bu yüzden benim şahsi beklentim, The Defenders karakterlerinin yeniden başlatılmasından tarafım… Yani yazmak istediğim, Netflix yapımları MCU’ya bağlanmamalı!

Eğer MCU başyapımcısı Kevin Feige; The Defenders karakterlerini uyarlayacaksa, yeniden baştan alması gerek. Çünkü The Defenders karakterlerinin MCU şartlarına göre yeniden uyarlanması gerekiyor.

Gerçi hiçbir zaman Netflix yapımı Marvel dizileri izlemedim. Ama izlemememe rağmen, bir hayli şahsi beklentilerim olacak.

Benim MCU’ya Bağlanan The Defenders Karakterleri Hakkında Beklentilerim Üzerine…

Olur ya The Defenders ile Punisher karakterleri tekrar Marvel şirketine geri dönecekse, MCU şartlarına bağlı olarak yeniden uyarlanmaları gerek… “The Defenders” karakterlerinin olduğu seri aslında tekrar TV-MA (R-Rated işaretinin Dizi şartlarına göre şekillenmiş hali) işaretine sahip olabilir. Ancak, Disney+ hizmet ağında yeniden uyarlanmış olması şartı ile! Çünkü yetişkin mühürlü Disney yapımları görebilme ihtimalimiz git gide artıyor. En önemli kritik sebeplerinden biri de, FOX Medya’yı satın almış ve ismi “20th Century Studios” olarak değiştirmiş olmasıydı…

Yani kısacası TV-MA işaretli, yeniden uyarlanmalı ve yeni Disney yapımı “The Defenders” karakterli dizilerini görebilmeyi hayal ederek çok isterim. Ancak “Daredevil, Jessica Jones, Iron Fist, Luke Cage ve The Defenders” gibi dizileri Disney çatısında tekrar izleyeceksek; abartısız yazıyorum, en geç altıncı ya da yedinci fazı beklemek zorundayız! Çünkü Marvel’ın gizli kulisini düşünürseniz, bu aralar stüdyolar ekibi çoktan beşinci fazı tamamlamış olabilirler.

Şöyle örnek verelim: 3. Faz’ın finali olan Avengers: Endgame filminin senaryosu, 2. Faz finali olan Age of Ultron yapımları kapsamında yazılıp tamamlanmıştı. Yani başka bir örnek vermek gerekirse: Marvel Stüdyolarının üçüncü fazı ilgi ile izlenirken, Marvel ekipleri ise dördüncü faz planlarına çalışıyorlardı…

DAREDEVIL

Ancak Marvel Stüdyoları’nın yeni beşinci faz planları aralarında Fantastik Dörtlü, Blade ve yeniden başlatılacak olan X-Men serileri de yer almakta! Fanatiklerin akıllarında bulunsun. Fakat, The Defenders karakterlerinin bu evreye dahil olmaları çok zor. Bu yüzden The Defenders karakterlerinin, altı ya da yedinci faza dahil olmalarını mantıklı buluyorum. “The Punisher’ı unutmadım, ona özel bir paragraf ayarladım.

The Punisher’ın hakları, 2000’li yılların başlarında Lionsgate ile Sony Stüdyoları’na verilmişti. İlk başlarda belirttiğim gibi The Punisher, 2004 ile 2008 yılında gerçekleşen iki filmlik seriye ve Deadpool öncesi son R-Rated işaretine sahip bir Marvel filmlerdi. Bu yüzden The Punisher’dan özel bir beklentim olacak!

Yeni The Punisher uyarlanması tabii ki Disney çatısı altında yapılsın. Ancak dizi olarak değil, “R-Rated” işaretine sahip bir film olarak. Eğer Deadpool serisinin devamı R-Rated işareti ile MCU’da gerçekleşecekse; hem yeni “Blade” filmleri, hem de yeni “The Punisher” hayali filmi de R-Rated işareti ile MCU’da gerçekleşmeli! Yani yazmak istediğim, Marvel evreninin hepsi PG-13 (13+) işaretlerine sadık kalmamalı! Bazı seriler R-Rated işaretlerini hak etmeli, tıpkı “Deadpool, Wolverine, yeni X-Men serisi, Blade ve The Punisher” gibi.

Yani uzun lafın kısası; “Daredevil, Jessica Jones, Iron Fist, Luke Cage, The Defenders ve The Punisher” evine geri döndüyse, faz sıralarını beklemek zorunda kalacaklardır! Çünkü biz dördüncü faz Marvel yapımlarını izlerken, belki de beşinci faz çalışmaları çoktan sona ermiş olabilir. Bu yüzden size tavsiyem, altıncı ya da yedinci faz aşamalarını beklemeniz gerekecektir. Ama diğer yandan içiniz rahat olsun, sanırız The Defenders karakterleri belki de evine geri dönmüştür; belli mi olur?..