BLACK MIRROR 5. Sezon İnteraktif Bölümle Birlikte Gelebilir!

Netflix’in daha ilk bölümünden büyük yankılar uyandıran her bölümünde farklı olayları ve kişileri konu alan distopik bilim kurgu dizisi Black Mirror hakkında Bloomberg, merakla beklenen Black Mirror 5. sezon ile ilgili  ilk detayları paylaştı. -İddia etti de denebilir aslında.

Hala prodüksiyonu sürdürülen 5. sezon önümüzdeki aralık ayında yayınlanacak denilmiş ve ilk duyumlara göre diğer sezonlardan çok farklı olacakmış.

 

“Farklı” diyorum çünkü dizide ilk defa interaktif format olacakmış. Yani, heyecanla beklediğimiz Black Mirror 5. sezon bir bölümünde seyirciye hikâyeyi seçme şansı verilecek. Bölümün tamamı izleyicinin kararlarına göre ilerleyecek. Bu bölümle Black Mirror, Choices tarzı mobil oyunları hatırlayan bu “kendi maceranı yarat” konseptini uygulayan ilk Netflix dizisi olacak. -Tabi bu konuda kesin bir açıklama yok fakat son yıllarda ‘choose your own adventure’ tarzı birden farklı sonla bitebilen ve bu sonları oyuncuların seçimleri belirlediği oyunların sayısında büyük bir artış görünüyor ve dizinin yazarı Charlie Brooker’ın oyun dünyasını yakından takip ettiğini biliyoruz, bu yüzden bana olası geldi. Ayrıca başka bir detay: Netflix’in böyle bölümler yayınlamak için gerekli yayın anahtarları bulunuyor.

Beni çok heyecalandırsa interaktif bir Black Mirror bölümüne şüphe ile bakanların sayısı da hiç azımsanacak gibi değil. Zira Black Mirror, çoğu kişinin hayal bile edemeyeceği fütüristik gelecek senaryoları gösteriyor, özellikle bölümlerin finalleri çok çarpıcı ve etkileyici oluyor. Tepki gösterenler aslında biraz da haklı olarak, senaryonun seyircilere göre ilerlemesinin bölümün daha az etkileyici olmasına neden olabileceğini savunuyorlar.

Diziyi hiç izlememiş olanlar için not: Charlie Brooker’ın yarattığı Black Mirror, insanların teknoloji kaynaklı distopyalarını, paranoyaklarını anlatıyor. Yazının başında belirttiğim gibi dizi, her bölümde farklı karakterler ve farklı teknoloji distopyalarında geçiyor. (Gerçi 2. sezon ile 3. sezon arasındaki Noel özel bölümünde ilk iki sezondaki bölümlerinden hepsinden parçalar, göndermeler vardı; keza The Black Museum bölümü de öyle fakat genel olarak zamanlar bile bağlantısız gibi.) Hatta her bölümün türü bile distopya ve teknoloji dışında farklı oluyor; ağır dram işleyen bölüm varken gerilim, macera ve romantizm işleyen bölümler de mevcut. Ayrıca bölümler bağımsız olduğu için bazı bölümler diğerlerine göre daha sakin gelip sıkarsa bırakıp sonrasına geçebilirsiniz. (Tavsiyem sırasına sadık kalarak hepsini izlemeniz tabii ki fakat isterseniz direkt 5. Sezondan da başlayabilirsiniz. -Efsane bölümleri kaçırmayı göze alarak 🙁 SONUÇ OLARAK İZLEYİN)

Diziyi izlemeye de teşvik ettiğime göre, artık sadece 2 ay beklemek kaldı, sayılı gün çabuk mu geçermiş bakacağız. -Fragman çıkınca iyice delireceğim gerçeğini es geçiyorum.

Bu açıklamalardan sonra sizin yeni sezondan beklentileriniz neler oldu? İnteraktif hikâye olayı sizi heyecanlandırdı mı? Yorumlarda fikirlerinizi belirtebilirsiniz!