Amazon Prime’ın Yeni Türk Dizisi Dünyada Bir İlk Olacak!

Son zamanlarda pandemi döneminden dolayı dijital platformlara yönelim iyice arttı. Netflix, Amazon Prime derken platform savaşları kızışmaya başladı. Bu savaşçıların yeni hamleleri de Türk yapımı içerikler üretmek oldu. Netflix’in ilk yerli projesi Hakan: Muhafız (The Protector) beklenen seviyede değildi ve dolayısıyla çok beğenilmedi. Atiye (The Gift) ile biraz daha toparlasa da gidecek çok yolu var.
Bu haberimizin konusu ise Amazon Prime’ın yeni Türk dizisi olacak.

Netflix’in en büyük rakiplerinden biri olan Amazon Prime Video son zamanlarda çok ağır hamleler yapıyor. Örneğin yeni duyurduğu The Lord Of The Rings (Yüzüklerin Efendisi) dizisinin “sezonluk” bütçesi 1 milyar dolar yani yaklaşık 7 milyar lira! Yerli Platformumuz Exxen’in yıllık bütçesi ise 900 milyon Lira. Yani Amazon’un sadece 1 sezonluk dizisine ayırdığı bütçe bizim tüm platformumuzun yıllık bütçesinden 7 kat fazla! Artık Amazon’un bu savaşta ne kadar güçlü olduğunu az çok anlayabiliriz bence. İlk hamlesiyle Netflix’e adeta bir tokat atan Amazon Prime, şimdi de en az bu hamlesi kadar hatrı sayılır yeni bir hamle üzerinde çalışıyor. Amazon Prime daha önce hiç yapılmamış bir dizi çekiyor. Hem de bu bir Türk dizisi. Şimdi gelin yeni dizimize biraz daha yakından bakalım.

Amazon Prime’ın Yeni Türk Dizisi: Artı

Artı; Binnur Kaya, Serenay Aktaş, Okan Bayülgen, Aslı Omağ, Zeynep Alkan gibi güçlü bir kadro bulundururken aynı zamanda ilk Türk yapımı interaktif dizi olma özelliğini de taşıyor. Evet bu dizi interaktif olacak! Karakterin ne yapacağına biz karar vereceğiz. İlk bölüm Erzincan’da geçecek ve sonraki bölümlerin nerede geçeceğine biz karar vereceğiz!

Fakat dizinin tüm dünyanın ilgisini çekme sebebi ilk Türk yapımı interaktif dizi olması veya birden fazla mekanda geçmesi değil. Bu dizinin yönetmeni “Enigma” adında bir yapay zeka. Evet diziyi bir insan değil, bir çeşit makine yönetecek. Daha da ilginç kısmı, dizinin başında verilecek olan QR kodu telefonumuza okutup kendi karakterimizi oluşturacağız. Nasıl olacağı hakkında bir açıklama henüz gelmedi. Animasyon olmayan bir dizide kendi karakterimizi kendimiz oluşturmamız da ayrı bir olay. Daha önce de belirttiğim gibi interaktif bir dizi olacak. Fakat yapılan diğer interaktif film veya dizilerden daha farklı bu. Eğer interaktif film veya dizi izlerseniz, bazı sahnelerde ekranda çıkan seçeneklerden birini seçer, hikayeye yön verirsiniz. Fakat Artı’da işler daha farklı. Karakterlerin ne yapacağını “tam olarak” siz, sesinizi kullanarak söylüyorsunuz. Ayrıca bunca şey “ilk defa bir Türk dizisinde yapılacak.

Yönetmenimiz Enigma’dan sorumlu firma “The Arge Of Everything” logosu

 Dizinin konusu daha açıklanmadı. Acaba yayın tarihinin 19 Mayıs 2021 tarihi olarak belirlenmesi dizinin Atatürk zamanında geçecek olma ihtimalini artırır mı? Belki de sadece bir tesadüftür orasını bilemeyiz. Fakat tüm dünyada ve özellikle ülkemizde yoğun bir ilgi göreceği kesin. Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyorum.