C-3PO ve Maz Kanata’ya Dair Detaylar Açıklandı (Spoiler İçerir)

Anthony Daniels’ın hayat verdiği C-3PO, Star Wars: The Force Awakens’ta Han Solo ile
karşılaştığında şöyle demişti: “Sanırım kırmızı kolum yüzünden beni tanıyamadınız.” Fimde; bu replik haricinde, C-3PO’nun kırmızı kolundan hiç bahsedilmemişti ve konu muallakta kalmıştı. Film için hazırlanan rehber kitabın online olarak yayınlanmasıyla C-3PO’ dan bahsedilen sayfada bu konuya açıklık getirilmiş oldu. Bahsi geçen bu sayfada “C-3PO, konu yeni eklenen koluna gelince, kendisinden beklenmeyecek bir biçimde sessiz kalır. Bu, sadece ölen başka bir droid’in vücudundan bir hatıra.” yazıyor. Bu açıklamadan muhtemelen C-3PO’nun da tanıdığı bir droidin öldüğünü ve ondan bir hatıra olarak kalan kolun C-3PO’ya takıldığı sonucunu çıkarabiliriz.

Kitaptaki ilgili sayfa;
C-3PO-768x1024

Star Wars: The Force Awakens yönetmeni J.J. Abrams, yerel bir gazeteye verdiği bir röportajda, filmin as kadın karakterlerinden biri olan Maz Kanata’yı tasarlarken nereden ilham aldığını açıkladı. Maz Kanata karakteri oluşturulurken; Abrams’ın lise yıllarındaki öğretmeni Rose Gilbert‘ten esinlenilmiş.

mazkanatarosegilbert-163974

‘’Maz karakteri harika bir insan olan Rose Gilbert’ten esinlenerek yapıldı.” diyor Abrams. “Fantastik bir hikaye oluşturuyor olmamıza rağmen, içine biraz da gerçeklik unsuru katmak istedik. Daha önceki toplantılarımızdan birinde Rose’dan ‘‘içinde bulunduğumuz zamandan bağımsız’’ biri olarak bahsetmiştim. Hayatımda tanıdığım en bilge kişiliklerden biriydi.” diyerek röportaja devam ediyor.

Öğrencilerinin “Anne G.” olarak çağırdıkları Rose Gilbert bir İngilizce öğretmeniymiş. 2013 yılında, 94 yaşında emekli olmuş. Öğrencilerinin kalbinde sonu gelmez bir eğitim aşkıyla yer etmiş. Binlerce yaşındaki Star Wars karakterinde, Gilbert’in canlılığını görebilmek mümkün. Resimde Maz’ın büyük bir greyfurt dilimini andıran kocaman gözlerindeki ve muzip gülüşündeki benzerliği fark edebilmek mümkün. “Karakterin son çizimini yapmadan önce çok farklı dış görünüşler üzerinde çalıştık ve Rose her zaman Maz’ın görünüşünün temel noktası oldu.” diyor ünlü yönetmen. Ayrıca Abrams, The Force Awakens ekibinde Gilbert’ın öğrencisi olan tek kişi de değil. Filmin üretim-tasarlama sorumlusu Rick Carter da Gilbert’ın öğrencisiymiş. “Rick ve ben, Rose ile iletişime geçmeyi ve ona yaptığımız çalışmaları göstermeyi çok istiyorduk ancak bu hazırlıkları yaparken ne yazık ki kendisi vefat etmiş.” diyerek sözlerini bitiriyor Abrams. Anne G., 16 Aralık 2013’te; 95 yaşında hayatını kaybetmiş.

Fanzade.com editörü