Wolverine Öldü! Benim adım LOGAN!.. İhtiyar LOGAN

Uzun süredir tükenmiş bir baskı olmasından dolayı değinmediğim bu cilt için yeni baskısından sonra bahsetmemek olmazdı. Kısa sürede bu baskı da tükenebileceği için elimi çabuk tutmak istedim. Bir de hali hazırda Marvel yeniden Old Man Logan’a devam serisi ile hayat vermiş ve Hugh Jackman Wolverine 3 filminde bu karakteri canladıracağını açıklamışken…Düşünün ki evrenin en kabına sığmaz, en sinirlendirmeye gelmez karakteri eşinin ve çocuğunun yanında, ağıza gelmez hakaretler eşliğinde sürekli dayak yiyor ve dünyanın en tehlikeli pençeleri o ellerden çıkmıyor. Bu sadece yaşlandığı için olamaz değil mi? Nedenleri hikayenin içinde gizli, ama bunun olması için Wolverine’in başına oldukça dehşetengiz bir şey gelmiş olması gerekiyor. Keza biz ne kadar kötü bir olay başına gelmiş olursa olsun Logan’ın sinmekten ziyade daha fazla sinirlenmesine ve dünyanın en tehlikeli “silahı” haline gelmesine alışkın sadık okurlarız. Demek ki başa gelen bu dehşetin yanında bir de onu sindirecek ve dibe batıracak kadar berbat bir travma düşünmemiz gerekiyor.

Wolverine_Vol_3_66_Wraparound_Textless
844416-120_wolverine__old_man_logacrom

Her şey cilt ortasında bizzat Wolverine tarafından “kör” Hawkeye’e göz yaşları eşliğinde anlatılıyor. Evet yanlış duymadınız. Bu sır dünyanın en vahşi yaratığını ağlatacak kadar pis bir olaydan ibaret.Tüm süper kötülerin birleşip, tüm süper kahramanları öldürmesi üzerinden 50 yıl geçmiş. Bir süper kötü wolverine’e şöyle diyor: “ Her bir kahramana en az 50 kötü düştüğünü biliyor muydun? Bu kötülerin biri tarafından organize edilmesi sadece an meselesiydi”Eş zamanlı yapılan bu operasyon’dan sonra hayatta sadece hawkeye gibi yaşamasına izin verilen “göz ardı edilebilir” kahramanlar bırakılmış. onlar da ya fiziki ya da psikolojik açıdan sakat bırakılarak.

Wolverine_Vol_3_69_page_16_Loki_Laufeyson_(Old_Man_Logan)


Hikayenin başında gördüğümüz üzere ABD toprakları başlangıçta batıda Abomination, orta batıda Magneto, orta doğuda Doom ve doğuda kimliği sonunda ortaya çıkacak “başkan” arasında paylaşılmış. her bölgenin neden böyle paylaşıldığına ilişkin bir özelliği tabii ki var. Bunu anlamak için hem cildi okumak hem de ABD kültürüne biraz aşina olmak lazım.50 Yıl sonra ise Hulk ailesi Abomination bölgesini, Yeni kingpin Magneto bölgesini ele geçirmiş görünmekte. Kingpin, Magneto’nun elinden o bölgeyi nasıl aldığını “Yaşlandı p.şt” diye açıklıyor. Başkan’da yaşlanmış ama DOOM’un bir kaç karede ihtişamla görünmesi önünde eğilmemizi sağlamaya yetiyor da artıyor bile.

maxresdefault

Sadece, cildin ilk bir kaç sayfasında göreceklerinizi açık ederek ve fazla spoiler vermeden izninizle incelemeye devam ediyorum…Wolverine ismini duymaya dahi tahammül edemeyen ve bir sebepten fazlaca İhtiyarlamış, yenilenme gücü de daha yavaş çalışan Logan HULKLAND’de bir oğlu, kızı ve eşi ile çiftçilik yapmaktadır. Maddi açıdan zor durumdadır ve Bannerlar‘a aylık haracı ödeyememektedir. Bunu fırsat bilen uyuşturucu kaçakçısı Hawkeye Logan’a bir teklif yapar. Doğuya “başkan”ın başkenti Yeni Babil’e olan yolculuğunda yol rehberi olması karşılığında yüklü bir para verecektir. Çünkü Hawkeye artık kördür ve yollarda bir hayli tehlikelidir. Logan mecburen kabul eder. Fakat hiç kimseyi öldürmeyeceğini ve hatta dövüşmeyeceği şartını da ekler. Clint Barton bize pek inandırıcı gelmeyen tebessümle şartı kabul eder ve Johnny Storm’un elleriyle yaptığı meşhur Spider-Mobil ile tehlikeli yol hikayesi başlarHikaye’nin geçtiği gelecek ortamı ilk Mad Max filmlerini andırıyor. Tabii Savage Land’den getirilen dinozorlar, Kahramanların geri döneceğini sanan ve kimsenin bir milim bile oynatamadığı Tanrı çekici çevresinde tapınan umut fakirleri ile savaştan kalan izleri gördüğümüzde, korkunç bir Marvel dünyasının geleceğinde olduğumuzdan da hiç kuşku duymuyoruz. Özellikle ne dediğimi okurken anlayacağınız Moloidler hikayeye oldukça ürkütücü bir hava katmış. ilerledikçe gerim gerim geriliyorsunuz. Wolverine’in pençelerini çıkararak “yeminimi bozdum uleyn!” demesini beklemek bir klişe gibi gelse de, çıkarma nedeni bizi derinden vurduğu için o kadar basit algılamıyoruz. Zaten bunun basit bir paralel evren macerası olmadığını, cildin yarısına gelmeden anlayabiliyoruz.

old-man-logan

Daha üzerine söylenecek çok söz var, fakat sürprizleri bozmak istemediğim için bu kadar yeter diyorum ve size tükenmeden bu cildi almanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Fiyatına göre oldukça kalın ve sadece hikayesiyle değil, çizimleri açısından da fazlasıyla iyi bir çizgiroman cildi olduğunu söyleyerek noktayı koyuyorum