SONY’nin Örümcek Evreni’ni Umursamak – “Eren TAN” Köşe Yazısı

Önce Sony’nin Örümcek Evreni yani Spider-Verse nasıl başladı ondan başlayalım.

2002 çıkışlı ve Tobey Maguire’nin rol oynadığı Spider-Man [Örümcek Adam] üçlemesi (Sırasıyla SM.1 2002, SM.2 2004 ve SM.3 2007) asıl örümcek adam serisi olarak hafızamıza kazınmıştı adeta. Dikkat edilirse, o üçlemenin film hakları Sony’e ait idi. Ne hikmetse Spider-Man 4 iptal edilmiş, 2012 yılına gelince de sil baştan başlatılmıştı.

2012 yılına geldiğimizde ise Andrew Garfield’ın rol oynadığı İnanılmaz Örümcek Adam (The Amazing Spider-Man) adlı seri ortaya çıktı. Sadece iki film sürdü (TASM 2012 ve TASM.2 2014) ve benim gözümde resmen çöp olmuştu! Çöp olmuştu, çünkü The Amazing Spider-Man 2 gösterimlerden kalktıktan sonra birden MCU’ya dâhil edilmişti. Bütün Örümcek sever hayranları şoke ettikten sonra Sony, kendi imkânları ile kendi Marvel evrenini kurmaya karar verdi. Gerçi Marvel’ın Örümcek Adam ağırlıklı 900 karakterin film hakları halen Sony’deydi.

2015 yılında Örümcek Adam hem Disney’in Marvel Cinematic Universe serisine dâhil olmuş, hem de kendi aktörü çabucak seçilmişti; Tom Holland!.. 2016 yılına geldiğimizde Örümcek Evreni için en gözde Anti-Kahraman ya da düşmanlardan Venom karakterine özel olarak solo filmler çekebilmenin dertlerindeydi Sony… Zamanla Venom’un aktörü seçilmiş ve diğer oyuncular da ayarlanmıştı. Bilin bakalım Venom’un aktörü kimdir? Tabii ki de The Dark Knight Rises (Batman: Kara Şövalye Yükseliyor) ve Mad Max: Fury Road (Çılgın Max: Öfkeli Yollar) gibi çeşitli yapımlarda rol oynayan Akademik Ödüllüğüne aday aktör Tom Hardy!

Örümcek Evreni - Venom

Venom’u da aslında 2007 çıkışlı Spider-Man 3 serisinden biliyoruz. Aslında Venom karakteri hakkında fazla bahsetmeye gerek yok! Nasılsa Marvel ve Örümcek Adam severler bu mevzuları az çok biliyorlardı. 5 Ekim 2018 tarihinde gösterimlere giren Venom: Zehirli Öfke filmi de olumsuz eleştirilerine rağmen 856 Milyon Dolarlık hasılatıyla adeta başarısından söz etmişti. Ve böylece gizli sahneler eşliğinde 2 Ekim 2020 tarihinde gösterimlere girecek olan Venom 2 filmini şimdiden beklemeye başladık ki zaten Venom 2’den özel olarak hakkında neler biliyorsak bahsedeceğiz.

Ancak Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde gibi animasyon filmlerinden bahsetmeye gerek duymuyorum! Çünkü biz sadece Canlı Aksiyon türündeki Spider-Verse serisinden söz edeceğiz. Ve en sona gelince, Sony’nin Spider-Verse serileri ile Disney – Marvel’ın Spider-Man serisi bir araya gelmeli mi? O mevzu hakkında sözler edeceğim…


Gelecek Spider-Verse Hem Resmi, Hem Söylenti Filmleri

Morbius (Morbius: Yaşayan Vampir) – 31 Temmuz 2020

Örümcek Evreni - Morbius

Ülkemize Morbius: Yaşayan Vampir adıyla vizyonlara girilmesi beklenen filmin başrol oyuncusu da; Warner-DC Geniş Evren serisindeki İntihar Timi (Suicide Squad) filminden Joker karakteriyle tanınan aktör ve aynı zamanda müzisyen olan Jared Leto!.. Leto hem 30 Seconds To Mars grubunun solisti, hem de Dövüş Kulübü (Fight Club), Bir Rüya İçin Ağıt (Requiem For A Dream) ve Sınırsızlar Kulübü (Dallas Buyers Club) gibi çeşitli yapımların baş aktörü… Gerçi en son Leto’nun DCEU’dan ayrılarak Morbius’a transfer olduğuna dair söylentiler çıkmıştı ki ve neredeyse yüksek bir söylenti olduğunu düşünüyorum… Ayrıca Jared Harris, Ajan Stroud karakteri ile öne çıkacak olan Tyrese Gibson, Martine Bancroft karakteri ile Adria Arjona ve tabii ki filmin baş düşmanı Loxias Crown karakteri ile Doctor Who aktörü Matt Smith gibi parlak oyuncular da Jared Leto’ya eşlik edecek. Benim tahminimce fragmanların 2020 Ocak sonu ile 2020 Mayıs sonu gibi süreçlerde iki defa ortaya çıkacağını düşünmekteyim. Geriye ise 31 Temmuz 2020 tarihini dört gözle beklemek kalıyor… Daniel Espinosa tarafından yönetilen filmde New York platoları için Londra ve Atlanta’da çekilmişti. Yalnız kafama takılan bir mevzu var! Resmi imdb sayfasında “Company Credits” bölümünde “Marvel Studios” ile “The Walt Disney Pictures” yazıları yer alıyor! Acaba Sony’nin Spider-Verse serisi ile Disney’in  MCU serileri “gizlice” bir araya gelmiş olabilir mi? Yoksa kullanıcı uydurmasyonu mudur?..


Venom 2 – 2 Ekim 2020

Bir önceki yazımda belirttiğim gibi ilk Venom filmi “R-Rated” alması gerekir iken, MCU’dan yeni Örümcek Adam serisi ile birleştirebilmesi umudu ile “PG-13” işaretine düşürülmüştü. Birleşim mevzularının hiç biri işe yaramasa da… Bu durumun dışında Venom filminin vasatlığından sonra gizli sahnede akademi adaylı aktör Woody Harrelson bize Cletus Kasady karakteriyle karşılayarak kendi kıyımından söz etmişti. Woody’nin Cletus’u ise devam filminde Carnage‘a dönüşecek.

İşin özüne dönmemiz gerekirse Tom Hardy seriye Eddie Brock / Venom karakteri ile geri dönecek. Ayrıca bir karakter daha da geri dönecek! O da Anne Weying karakteri ile güzel aktris Michelle Williams… Devam filminin senaristliğini de tıpkı ilk filmindeki gibi Kelly Marcel üstlenecek. Ancak söz konusu yönetmenlik olunca Ruben Fleischer, Zombieland: Double Tap filmini yönetmekle uğraşacağı için maalesef Venom 2 filmini yönetemeyecek. Ama onun yerine başka bir sürpriz ismin yöneteceğimizden hepimiz fanatikçe emin olabiliriz: o da Andy Serkis!!! Andy Serkis’i çoğu Yüzüklerin Efendisi’nin Gollum’u ya da Maymunlar Cehennemi’nin Caesar’ı olarak tanırlar. Ancak ben Andy Serkis’ı MCU’dan Yenilmezler: Ultron Çağı (Avengers: Age of Ultron) ile Kara Panter (Black Panther) filmlerindeki Ulysses Klaue karakteri ile tanımıştım. Çünkü Serkis hem aktör, hem yapımcı, hem de yönetmen… Ancak Andy Serkis denince aklıma hemen hemen Avengers: Age of Ultron gelir idi… Peki, Andy Serkis denince sizin aklınıza ne gelebilir ki?.. Artık bu bahisleri uzatmadan konuyu bitirelim, Venom ile Carnage’ın beyaz perde kavgalarını hayal edelim ve 2 Ekim 2020 tarihini bekleyelim… Bu arada Amerika’daki MPAA şartlarına göre “R-Rated” işaretine mi terfi olmalı, yoksa “PG-13” formuna mı devam etmeli? Bu konuda yorumlarınız nelerdir?


Kraven The Hunter (Avcı Kraven) – Çıkışı Belli Değil

Örümcek Evreni - Kraven

Sony Venom ile Morbius’a ilave olarak Kraven filmini de yaptırmak istiyor. Kraven’dan detaylıca bahsetmemiz gerekirse; Örümcek Adam’ın en eski haydutlarından biri olan Kraven’ın gerçek ismi ise, Sergei Kravinoff’tur. Ayrıca bakalım, Örümcek Peter’sız nasıl Kraven filmi olacak? Şimdilik bilinen tek şey, Adalet (The Equalizer) senaristi Richard Wenk’in dâhil olduğu… Ne yönetmen, ne de baş aktörü henüz belli olmuş değil! Ancak benim gözümden şahsi bir beklentim var. Ki, bu bilgi tabii ki de resmi değil! Sadece kişisel bir yorumum olacak…

“Benim fikrimce Avcı Kraven’i Johnny Depp’in rol oynamasını istiyorum. Çünkü hem ülkemizin çeşitli olaylarına destek sağlıyor, hem de Kraven için en uygun aktör olduğunu düşünmekteyim.”


Nightwatch – Çıkısı Belli Değil

Nightwatch ya da nam-ı diğer Kevin Trench, binlerce kişinin canı karşılığında gezegen boyu bir illüzyon büyüsü yaratmıştı. Bu uyanık kahraman, adrenal bezlerini uyararak gücünü artıran dayanıklı bir nanoteknoloji kostümü giyiyor. Ama işin belki de hoşuma gitmeyen bir kısmı kesin var! Filmi Spike Lee yönetecek! Niye bu durumu sevmediğimi açıkça dile getireyim. Bir Kore yapımı ve 2003 çıkışlı olan Oldboy (İhtiyar Delikanlı) filminin 2013 çıkışlı Hollywood versiyonunda belli ki harfiyen yönetemediğini düşünmekteyim…


Black Cat (Kara Kedi) – Çıkışı Belli Değil

Örümcek Evreni

Venom: Zehirli Öfke ile birlikte Sony’nin merakla beklenen Marvel yapımlarından bir Spider-Man alt solo filmlerinden biri olan Gümüş Samur ve usta hırsız / ara sıra Örümcek Adam aşığı Kara Kedi… Aslında çizgi romanlara bakacak olursanız ikisi de aynı bir ekibe sahip ve ismi Silver & Black (Gümüş Siyah) olacaktı. Bu ikiliyi yönetmesi planlayan Gina Prince-Bythewood; “Arıların Gizli Yaşamı” (The Secret Life of Bees) adında projeye dahil olmuş, Şubat 2019 tarihinde vizyonlara girmişti. Fakat bunlara rağmen programa değişik şeyler hazırlandı. Bunun yerine, stüdyo şimdi Silver & Black’i ikiye bölerek solo filmlere dönüştürüyor. Prince-Bythewood, yapımcı olarak bağlı kalmaya devam ediyor.


Silver Sable (Gümüş Samur) – Çıkışı Belli Değil

Gümüş Samur, Spider-Man PS4 oyununda son zamanlarda belki de en büyük rolünü aldı. Kara Kedi’yi yönetmesi beklenen Gina Prince-Bythewood, muhtemelen Silver Sable solo filminde yapımcı olarak kalacak. Ancak, maalesef Gümüş Samur’un yönetmeni belli değil…


Silk (İpekli) – Çıkışı Belli Değil

Örümcek Evreni içine daha yeni dâhil olan Silk, Peter Parker’a güçlerini veren aynı radyoaktif örümcek tarafından ısırılan bir kahramandır. Bir yeraltı sığınağında kilitli kaldıktan on yıl sonra yeniden yüzeylenen Cindy Moon, Spider-Man örneğini takip etti ve kostümlü bir süper kahraman oldu. Cindy, Spider-Man: Homecoming ve Avengers: Infinity War’da (Tiffany Espensen tarafından canlandırmıştı) küçük sahnelerde yer aldı. Fakat Spider-Verse’ün MCU’dan ayrı olduğu görülüyor ki, bu rolün Silk filmi için yeniden kazanılacağını varsayıyoruz. Şu anda proje hakkında çok az şey bilinmekte olup, Sony, Kore-Amerikan bir kahramana dikkat çekerek süper kahraman temsilini artırma fırsatı olarak kullanmayı umuyor.

“Bakacak olursam şimdiye hiç dikkat etmemiştim. Meğer İpekli Cindy’miz Örümcek-Adam filmlerine dâhil olmuş da haberim yoktu! Yani demek oluyor ki, illa ki Sony Spider-Verse ile Disney’in MCU’sunun bir araya gelmesini bu an itibari ile sımsıkı ısrar ediyorum!”


Jackpot – Çıkışı Belli Değil

Jackpot, Örümcek Evreni içine oldukça yakın zamanda eklenen bir başka kahraman olarak sıklıkla Örümcek Adam’la birlikte New York şehrini savunurken savaştı. İlk tanıştığında, okurların aslında onun gizlendiği sırada Mary Jane Watson olduğuna inanmaya yönlendirildi. Bunun yerine, Jackpot’un iki farklı kadın tarafından kullanılan bir kimlik olduğu ortaya çıktı. Biri genetik araştırmacı Sara Ehret ve hayranı Alana Jobson. Ağustos 2018’de yapılan bir Jackpot filminin şu anda geliştirilme aşamasında olduğu, ancak şu ana kadar oyuncu, yönetmen veya yazar bulunmadığı bildirildi.


The Sinister Six (Altılı Uğursuz) – Çıkışı Belli Değil

Sony’nin Aralık 2013’te kendi genişleyen Örümcek Evreni ‘ne yönelik planları vardı. Mesela Sinister Six grubundaki Spider-Man kötü adamlarına dayanan bir filmi, Drew Goddard’ın yazıp yönetilmesini planlıyordu. Goddard’ın filmi 2014 yılının Nisan ayında yönettiği doğrulandı. Filmin, Kasım 2015’te Sony’nin Marvel ile yeniden başlatılmasına odaklandığında iptal edildiğine inanılıyordu ancak Pascal, başarının ardından Aralık 2018’de yeniden “canlanabileceğinden” bahsetti. Mesela Sony, Ekim 2018 çıkışlı olan Venom’un bunca başarısından sonra iptal edilen bazı projeleri yeniden gündeme getirmiş oldu.

 

Örümcek Evreni Hakkında Kişisel Fikirlerim 

“Sony’den Spider-Verse serisi derhal Disney’den MCU serisi ile bir araya gelmeli! Sebebi ise şu şekilde; İpekli Cindy (Silk) bağlantısı, Örümcek Peter’sız solo düşman filmleri, Örümcek Adamsız Kraven nasıl Peter Parker’ı avlayacak? Ben artık şu an itibari ile ısrar ediyorum birleşim konusunda! Fazla söze gerek yok, eninde sonunda Spider-severler benim fikirlerime katılacaklar!”