HULK ASLINDA İNSAN DEĞİL

Hulk, “canavara dönüşen bir adam”, ancak Bruce Banner’a döndükten sonra bile teknik olarak insan olmadığını biliyor muydunuz?

Incredible Hulk, aslında gizli kimliği olan ilk Marvel canavarlarından biri olmasıyla ünlüdür. Genel halk sonunda Hulk ve Doktor Bruce Banner’ın tek ve aynı olduğunu öğrenecek olsa da, Banner birkaç yıl boyunca düzenli dönüşümlerini en yakın arkadaşlarından bile bir sır olarak saklamayı başardı. İnsanlar Hulk’un aslında canavar haline gelen bir adam olduğunu öğrendikten sonra bile, çok az kişi Banner’ın daha rahatsız edici sırrını biliyordu; Vücudunu mutasyona uğratan gama ışınları sayesinde artık teknik olarak insan bile değildi Banner. Bu gerçek, Banner’ın görünüşte normal olmasına rağmen oldukça dengesiz olan insan formu için bile geçerlidir.

İlk Hulk çizgi romanlarında Yeşil Dev düşmanlarına, “Hulk insan değil!” diye homurdanmıştı. Okurların çoğu bunu Hulk’un “cılız insanlara” karşı önyargısının bir işareti olarak gördü, çünkü sık sık kendisini insanlıktan ve özellikle Banner’dan uzaklaştırmaya çalışıyordu Hulk. Hulk’un diğer versiyonlarıysa, insanlıklarına farklı bir bakış açıları geliştirmişlerdi; zeki Profesör Hulk formu, yeşil tenine ve kaslı formuna rağmen insan olduğunu kabul ediyordu.

Banner’ın DNA’sındaki gerçek hasar, Warren Ellis ve Cary Nord’un yazdığı Ultimate Human mini dizisine kadar açığa çıkmadı. Bu hikayenin Bruce Banner’ı aslında onun Ultimate Universe’deki muadiliydi ve ana akım benliğinden farklı yollarla Hulk haline gelmiş birisiydi; Kaptan Amerika’yı yaratan Super Soldier Serum’unun başarısız bir versiyonuyla. Sonunda, bu Banner Tony Stark’a geldi ve Hulk için bir çare bulmakta yardım istedi. Stark, Banner’ın değiştirilmiş genetiğinin okumalarını inceledi ve bulduğu şey karşısında şaşkına döndü. Stark’a göre, Banner’ın DNA’sı “İrlandalı bir anne çorbası” gibi görünüyordu. Banner, DNA’sının sürekli akış halinde olduğunu kabul etti ve “teknik olarak, aslında çoğu zaman insan değilim” dedi. Stark, Banner’ın kanında sentetik hormonlar bile buldu ve Bruce bir gün çocuk sahibi olmayı denerse yüzgeçleri ve dokunaçları olacağı yorumunu yaptı.

Bu Gerçeğin Yansımaları

Bu korkutucu bir gerçektir, ancak mantıklıdır (çizgi roman mantığına göre elbette). Hem Ultimate hem de ana akım Marvel Evreninde, Bruce Banner’ın DNA’sı ya gama radyasyonu, genetik mühendisliği ya da her ikisi tarafından geri alınamaz bir şekilde hasar gördü uzun süre önce. Yine de, Örümcek Adam veya Kaptan Amerika gibi benzer kazalar ve deneyler yaşayan diğer süper insanlar, genellikle “gelişmiş insanlar” olarak sınıflandırılan yeni formlarda stabilize olurken, Banner’ın mutasyona uğramış bedeni sürekli değişim halindedir. “Normal” bir adam gibi göründüğünde bile, vücudu genetik seviyede sıradan bir insan gibi çalışmaz. Sadece “ikincil bir forma” değil, her biri kendi farklı DNA sekansına sahip potansiyel olarak sonsuz sayıda Hulk bedenine sahip olduğu için, dönüştüğünde işler daha da kötüye gidiyor. Al Ewing’in The Immortal Hulk serisinin de bu fikre parmak bastığı ana evrende geçen birkaç sayısı mevcut.

Elbette, bazıları “insan” olmanın bir DNA sekansından çok kişisel bir seçim olduğunu iddia edebilir (DC Comics’te Superman, Kriptonlu köklerine rağmen kendisini bir insan olarak gördüğü için sık sık bu tartışmayı dile getirir). Bununla birlikte, bu açıdan bile, Banner’ın Hulk karakterlerinin çoğu kendilerini insan olarak görmüyor ve Banner, vücudundaki hasarın onu insan olarak tanımlanması gerekip gerekmediğini sorgulamasına neden olduğunu kabul ediyor. Diğerleri konuyu tartışabilir, ancak Hulk bile kendisinin gerçekten insan olmadığını kabul ediyor.

İTÜ'de tam zamanlı Gemi İnşaa öğrencisi (sanırım uzun bir süre daha hem de) ve yarı zamanlı da bir geek.