Dune Kitap Serisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Parlayan yıldızlar Timothee Chalamet ve Zendaya‘nın başrolünde yer aldığı Dune filmini heyecanla bekliyoruz. Filmin sanat yönetmeni Tom Brown: “Filmdeki tasarımlar ve dizaynları gördükten sonra yeni Yüzüklerin efendisi olduğunu söyleyenler var, kesinlikle katılıyorum.” açıklaması yaptı, haliyle bu açıklamayla heyecanımız da iyice arttı.

   Peki içinde derin siyaset, felsefe, din ve ekoloji üzerine anlamlar barındıran Dune kitap serisini ne kadar iyi tanıyoruz?

Dune Kitap Serisinin Bilinmeyenleri

David Lynch Dune Film Posteri
  • İlk kitabı 1965’te yayınlanan ve 6 kitaplık bir seri olan Dune kitabını ilk defa 1984 yılında David Lynch beyazperdeye uyarladı ve pek olumlu eleştiriler almadı maalesef.
dune kitap
Kum solucanı
  • Dune kitap serisi ilk olarak Analog dergisi iki hikaye olarak yayımladı (Dune Gezegeni ve Dune Mesihi). Herbert tek bir kitap olarak yayınlatmak istediyse de bu konuda başarılı olamadı. Kitap daha sonra karmaşık olay örgüsü sebep gösterilerek 20 yayımcı tarafından reddedildi. Ne büyük kayıp!
dune kitap
  • İlk yayımlandığı dönem eleştirmenler tarafından pek anlaşılamamış. 1950’li yıllarda bilim kurgu denildiği zaman akıllarda lazer dövüşleri canlanırdı. Eleştirmenler, aksiyon sahnelerini geri plana atıp lazer silahlı uzaylılar yerine felsefe, siyaset ve din üzerine derin ilişkilere önem verdiği için Herbert’ı suçladı.
dune kitap
Dune
  • Seri yavaş yavaş popülerite kazanmaya başladı ama yayın savaşları henüz bitmemişti. Analog dergisi devam kitabını basmayı reddetti. Editör John W. Campbell, okuyucuların kahraman istediğini söyledi. Dune Mesihi, Dune’un kahramanını solgun ve değersiz bir adama çevirmişti. Kahramanların da kusuru olabilirdi, Herbert bunu göstermek istiyordu. Galaxy devam kitabını basmayı kabul etti ve okuyucu nihayet seriye kavuştu.
dune kitap
  • Dune insanlık tarihinde küçük bir kısmı değil, pek çok tarihsel olayı sembolik biçimde ele almış bir kitap. Frank Herbert kitabın her noktasında dehasıyla bizi şaşırtıyor.
  • Frank Herbert seride bilerek Dune tarihi ve imparatorluklar hakkında detaylı bilgi vermemişti. Sebebi ise insanların kitabı enine boyuna düşünmesini ve kendi yorumlarını yapmasını istemesiydi. Zaten cevaplar için tek bir insana bakmanın tehlikesini okumadık mı seride?
  • Dune, bilim kurgu dünyasının en prestijli ödülleri olan Hugo ve Nebula ödüllerini kazanmış ve aynı zamanda 15 milyondan fazla kopyası satılmış bir seri. Arthur C. Clarke’ın ifadesiyle “Yüzüklerin Efendisi ile kıyaslanabilecek tek şaheser kurgu romandır.”

Okur, yazar, izler