Tarihsel Oyunlar Neden Bu Kadar Yaygın?

Tarihi olaylar, sayısız video oyununun konusunu etkiledi ve kendine yer edindi. Aslında, tüm zamanların en sevilen video oyunlarının çoğu tarihi olaylara dayanmaktadır.

Oyuncular, Medal of Honor: Allied Assault’da Normandiya’nın sahillerine çıkarlar ya da Total War içerisinde Haçlı Seferleri’ni yeniden canlandırırlar, kısacası tarihin video oyunları üzerindeki etkisi yadsınamaz. Video oyunları her zaman tarihsel olarak doğru olmasa da, birçoğu oyunculara tarih sahnesindeki en ilginç olaylardan bazıları hakkında değerli bilgiler verir. Video oyunları oyunculara tarih hakkında çoğu insanın kabul etmek istediğinden çok daha fazlasını öğretebilir.

Video oyunları, yaşamlarının en başından beri ilham almak için tarihi olaylara dönüyor. The Oregon Trail gibi zamanın ilk oyunları, öğrencilere ABD tarihinin daha sıkıcı bölümlerinden bazılarını öğrenmenin eğlenceli bir yolunu sunmak için okullarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tip üretimlerin çoğu, eğlence ögelerinden çok video oyunları örtüsü altında gizlenen eğitim araçlarıydı. Teknoloji ilerledikçe, tarihsel oyunlar oynaması daha eğlenceli hale geldi ve bu da onların bir tür eğitim yazılımından ziyade bir eğlence aracına dönüşmesine neden oldu.

1971’de çıkmış text bazlı oyunun 1985 yapımı remake’inden bir kare.

1990’larda video oyunları ana kültürle bütünleşmeye başlarken, video oyun konsolları Amerika’daki evlerin neredeyse hepsine girmişti. Bazı insanlar, oynaması eğlenceli olduğu kadar eğitici de olan tarihsel olarak doğru video oyunları yaparak giderek artan popülerlikten yararlanmak istediler.

1999 yılında çıkmış Medal of Honor, tarihi olaylara dayanan ilk başarılı FPS oldu. Efsanevi film yönetmeni Stephen Spielberg, Oscar ödüllü İkinci Dünya Savaşı filmi Er Ryan’ı Kurtarmak üzerinde çalıştıktan sonra bu oyunu radarına almıştı. Spielberg, oyuncuları İkinci Dünya Savaşı’nın zulmü hakkında eğitmek ve onlara eğlenceli bir oyun deneyimi sunmak istiyordu. Generaller ve İkinci Dünya Savaşı tarihçilerini bünyesinde barındıran Medal of Honor eleştirel ve ticari olarak da büyük başarı topladı. Oyun, tüm zamanların en başarılı birinci şahıs nişancı oyunlarından biri haline geldi ve oyuncuların bugün hala keyif aldıkları gerçekçi FPS oyunlarının çoğunun da yolunu açtı.

Güncel Örnekler de Çok Yaygın

Rome; Total War’dan bir kare

Age of Empires ve Rome: Total War gibi çeşitli gerçek zamanlı strateji oyunları da oyunculara tarihi olayları eğlenceli bir şekilde öğretir. Age of Empires, diğer birçok RTS franchise’ıyla birlikte, her zaman modern dünyanın şekillenmesine yardımcı olan tarihi medeniyetlere odaklanır. Yakın zamanda piyasaya sürülen Age of Empires III: Definitive Edition, oyuncuların dünyanın gördüğü en büyük savaşlardan bazılarında orduları yönetebilecekleri tarihi bir savaş moduna sahiptir. Oyuncular tarihi savaşlara kendi benzersiz görüşlerini katabilseler de, dünyayı bugünkü haline getiren gerçek olayları öğrenmeye devam ederler.

Sanat yönetimi olarak gelmiş geçmiş en başarılı oyunlardan birisi; Assassin’s Creed: Odyssey

Assassin’s Creed, dünya tarihin genel bir bakış atabileceğiniz tartışmasız en popüler video oyunu serisidir. Seri bir kurgu çalışması olabilir, ancak birçok unsur tarihsel olarak doğrudur. İçerisinde bulunduğu her şehri ve mekanı gerçek dünyadaki muadillerine sadık kalacak şekilde tasvir ederek harika bir sanat yönetmenliği koyar ortaya. Assassin’s Creed’de yer alan simge yapıların çoğu, belirli zaman dilimlerine ait tarihi binaların kopyalarıdır. Hatta bazı oyunlar, oyunculara her dönüm noktasının kısa bir özetini ve tarih boyunca nasıl önemli bir rol oynadığını bile anlatır. Assassins Creed dünyadaki tarihsel olarak en doğru franchise olmasa da, oyuncular hala geniş açık dünyasını keşfederek tarih hakkında bir iki şey öğrenebilirler.

Tarih ve video oyunları, insanların düşündüğünden daha fazla kol kola ilerler. Dünyanın şekillenmesine yardımcı olan acımasız savaşlar ve destansı isyanlar, tüm zamanların en iyi video oyunlarından bazılarında tecrübe edilebilir. Çoğu oyun, oyunlarını daha çekici hale getirmek için oyuncuya bazı özgürlükler sağlarken, yine de oyuncuları monoton bilgilerle boğmadan tarihi olaylar hakkında eğitmeyi becerirler. Bu noktalardan bakıldığı zaman birçok video oyunu, akılsız bir eğlence aracından daha fazlası olarak dahi görülmeyi hak eder.

İTÜ'de tam zamanlı Gemi İnşaa öğrencisi (sanırım uzun bir süre daha hem de) ve yarı zamanlı da bir geek.