Yönetmen James Wan, Aquaman Filmine Değindi

Hollywood filmleri şimdiye kadar uzay temalı filmleri bolca konu aldı. Okyanusları pek araştırmadı. Bu nedenle gösterimi yavaş yavaş yaklaşan Aquaman filmi de kişilerin izlemek istediği filmler top listesinde yer alamayabilir.

James Wan‘ın yönettiği DC filmi Aquaman‘i bu açıdan; gezegenimizin okyanuslarını keşfetmemiz için bir fırsat olarak görüyorum.

Wondercon‘da The Conjuring 2 tanıtımında , 39 yaşındaki yönetmene Aquaman hakkında düşünceleri soruldu.

Wan; ”Bir çok insan gibi Aquaman’in tanıdık olduğunu düşünüyorum. Biz onun hikayelerini okuyarak ve izleyerek yetiştik. Ancak hiç Aquaman’i derinlemesine incelemedim. Ben X-Menleydim diyebilirim. X-Men, Spiderman ve Batman severek büyüdüm. Onlar apaçık olarak kilit karakterler fakat daima bizim gezegenimizde Aquaman’in büyük dünyasını yaratma fikri de bana çok havalı gelmiştir. Aquaman’in uzaylı olmayışı gerçekten havalı, öyle değil mi? O bizim gezegenemizdedir ve hikaye bağlamında nasıl bir toplumu olduğundan haberdar değiliz. Biz okyanus diplerinden çok uzayı incelemiş bulunuyoruz bu hayal delice değil mi? Potansiyel deniz canavarları ve harika yaratıklar hakkındaki hayallerim bu tür konular hakkında belki ateşleyici olabilir.” diyerek sözlerini bitiriyor.

Wan, aslında haklı. Hollywoood filmlerine baktığımızda; galaksileri keşfetmek, okyanusları keşfetmekten daha çok ilgi çekiyor.

Uzayı konu alan Star Wars, Star Trek, Interstellar, The Martian, Gravity, Guardians of the Galaxy vs. birçok film örneği var. Ancak denizaltını anlatan örneklere rastlamamız daha nadir. Jules Verne’s 20,000 Leagues Under The Sea‘nin 2 versiyonu akıllara gelen en önemli örnekler olarak sayılabilir.

Batman-Superman-Aquaman-Wonder-Woman-Justice-League-Movie

Batman v Superman: Dawn of Justice‘te de bize mızrağıyla selam çakan Aquaman; 27 Temmuz 2018‘de gösterime girecek.

Ama ben o kadar bekleyemem diyorsanız 17 kasım 2017‘de beyaz perdeyle buluşacak olan The Justice League Part One‘da Aquaman‘in bir kez daha görebileceksiniz.

Aşağıdaki videoda Aquaman‘i canlandıran Jason Momoa‘yı filme hazırlanırken görebilirsiniz;

https://www.instagram.com/p/BDYUDjoPHGK/?taken-by=prideofgypsies

Fanzade.com editörü