VENOM: LET THERE BE CARNAGE Fragman İzlenimleri – Hakkında Beklenenler ve Gizli Bağlantılar

Geçtiğimiz pazartesi günü saat 16 sularında “Venom: Let There Be Carnage” filminin ilk resmi Teaser fragmanı yayınlanmıştı. Bu yapım “Venom: Zehirli Öfke 2” adıyla ülkemize girecek! Detaylara varmadan evvel fragmanı incelemeye başlayalım.

Beklenen Fragman Eğlenceli Başlar!

“Venom: Let There Be Carnage” fragmanında Eddie Brock ile Venom’un (Tom Hardy) komik şekilde kahvaltı hazırlayışını izliyoruz. Bu sahne bana bir MCU yapımı olan “WandaVision” dizisinde Wanda’nın 50’lı yıllardaki sihir ile yemek hazırlama sahnesini hatırlattı!

Ardından Cletus (Woody Harrelson); Eddie’yi nasıl özlediğini, Carnage’a dönüşümünü ve nasıl bir kaosu yakınlaştıracağını anlatıyor.

Bir Dakika! Venom ile Morbius’u Kapsayan SPUMC, Halen MCU’nun Gazete Eki Durumunda Olabilir mi?

Bu arada önceki yazımda belirttiğim gibi Tom Hardy’nin “The Daily Bugle” adlı gazete için çalışacağına dair tahminlerim var idi. Ve bu tarz tahminler, fragman sayesinde doğrulandı. Bu paragrafta da altını çizmeliyim; Eddie Brock’ın “The Daily Bugle” Gazetesi, aslında Tobey Maguire başrolü önderliğinde ve Sam Raimi yönetimindeki “Spider-Man Üçlemesi” ile aynı logo görüntüsüne sahip! Bu da demek oluyor ki, Spider-Man (Ayrıca yeni MCU’nun Homecoming serisi de dahil) karakterlerinin telifi halen Sony Pictures’a ait.

Ayrıca ünlü aktör Stephen Graham’ın Dedektif Mulligan’ı canlandırma ihtimali bir hayli yüksek! Bu da demek oluyor ki, belli bir sene sonra çıkması planlanan Venom 3 filminde Toxin adlı simbiyota dönüşmesine sebep olacak!

Ee tabii fragman ortalarında Mulligan, Daily Bugle Gazetesi’nden önü tek kupürüyle kaplı olan “The Hidden Victims of Cletus Kasady (Cletus Kasady’nin Gizli Kurbanları)” sayısını okur. Mulligan sayfa ortalarında ön kupürdeki gazete haberini okumuş olmalı ki, sinirden gazeteleri buruşturmaya başlar! Asıl ağır sürpriz, gazete buruşmalarında! Çünkü orada bir MCU serisine referansını göreceksiniz.

Açıkçası 1.5 yıl evvel yayınlanan Morbius fragmanında; aktör Jared Leto’nun yürüdüğü sahnede “Spider-Man: Far From Home” filminin gizli sahnesindeki referansa, hatta ve daha da hatta, Spider-Man Homecoming filmindeki hapis kostümüne sahip olan Michael Keaton’ın ortaya çıkmasına yer verilmişti. O kritik sürpriz sonrası artık Venom ile Morbius’un MCU’ya dolaylı da olsa bağlanma ihtimaline hazırlanmak zorundayız.

Ayrıca IGN adlı sitenin dediğine göre yönetmen Andy Serkis, birleşim konusunda bir şeylerden bahsetmiş: “Açıkçası, Venom ile Marvel Evreni ve Örümcek Adam hikayesi arasında bağlantılar var. Bunu kendi dünyası gibi ele alıyoruz. Elbette küçük anlar var [Daily Bugle gazetesinin fotoğrafı gibi], ama genel olarak, o farkında değil. Bu noktada Örümcek Adam gibi diğer karakterlerden habersizler. Yani filmin bu özel bölümünü oynamayı seçtiğimiz yol bu, pekâlâ, bekleyip göreceğiz. Ne tür küçük şeyleri seçebileceğinizi göreceğiz.”

Aslında SPUMC filmlerin (Venom ile Morbius gibi) hangi Spider-Man serisine bağlanacağı halen meçhul. Ancak “Spider-Man: No Way Home”un işleri açıklığa kavuşturması mümkündür. Yani SPUMC serisinin MCU’nun Homecoming serisine bağlanma ihtimali bir hayli yüksek.

Bu da demek oluyor ki, Mulligan’ın buruşturduğu gazete sayfalarından birinde Avengers’a giden referans var anlamına geliyor.

Üçüncü Venom Filminden Hangileri Düşleyerek Beklemeliyiz?

Elbette ilk fragmandaki izlenimlere göre üçüncü Venom filminin beklentisini yapıyorum. Üçüncü Venom filminde aslında Simbiyotlar Tanrısı “Knull” ve diğer gösterilmeyen simbiyotları bekleyebiliriz. Belki de daha fazla Toxin simbiyotu görmeye başlarız. Ancak yalnız Venom 3 filmini beklemek için epey erken olduğunu belirtmekte fayda var! Venom 3, pandemilerin kurbanı olmazsa; benim tahminime göre en erken 2023 ya da 2024 yıları içerilerinde beyazperdelere girebilir.

Ülkemizdeki İsmi Neden “Zehirli Öfke 2”?

Çünkü gerek yerel olsun, gerekirse de Küresel olsun; Sony Pictures filmlerini doğru ve kararlı şekilde hiçbir zaman pazarlayamıyor! Bunlara örnek olarak Sony Pictures’ın Türkiye yöneticileri, “Venom: Let There Be Carnage” filmini maalesef ülkemize “Venom: Zehirli Öfke 2” adıyla beyaz perdelere getirecek! Bu da Venom fanatiklerinin kafalarını biraz karıştırabilir.

Ben yine Sony Pictures’ın Türk yetkililerinden en kötüsü olarak “Venom: Let There Be Carnage” filmini ülkemize “Venom: Zehirli Kıyım”, “Venom: Kıyım Öfkesi” ya da “Venom: Kıyım Zamanı” gibi değişik ya da benzer isimlerden birini seçerek getirebilir idi… Yani, açıkçası “Zehirli Öfke 2” olarak pazarlanmasını hiç hoş bulmadım.

Son Olarak Herhangi Bir Hizmet Akışında İzleyebilecek Miyiz?

Geçtiğimiz Nisan 2021 başlarında Sony ile Netflix, sinemada gösterime giren Sony yapımı filmlerini vizyondan kalktıktan sonra Netflix platformunda yayınlamak üzere bir anlaşma imzalandı. Sony, 2022 ile 2026 yılları arasında sinemada gösterime giren filmlerini vizyondan kalktıktan sonra Netflix platformunda yayınlayacak.

Ancak daha sonradan, 21 Nisan 2021 tarihinde yetkin bir Twitter kullanıcısı (ve aynı zamanda Amerikan film ve eğlence sitesi Fandango’nun yazarı) Erik Davis’ın metnine göre: “Disney+ adlı hizmet akışı servisinin en nihayetinde bütün Örümcek Adam serilerini alacağını; hem beyazperdelerde, hem de akabinde Netflix hizmet akışından sonra Disney+ tarafında kullanılabileceğine dair” paylaşımda resmi olarak duyuruldu.

Yani: “Venom Serisi, Morbius ve yeni Örümcek Adam: Eve Dönüş Serilerini kapsayan SPUMC” filmlerinin Netflix’ten belirli aylar sonra Disney+ hizmet akışında yayınlanması planlanıyor. Ayrıca bu kararlara ilave olarak, eski Örümcek Adam serilerini de dahil edecek.

venom let there be carnage
Venom: Let there be Carnage Afişi