Sony’nin Venom 2 Filmi, MCU ve Örümcek Adam’a Nasıl Bağlanabilir? – “Eren TAN” Köşe Yazısı

Uzun aradan sonra ilk defa köşe yazısı olarak geri dönebilmenin heyecanını yaşayarak Venom 2 filminin nasıl MCU ve Örümcek Adam ile bağlantılı olabileceğine dair açıklamalar yazacağım. Yani bu yazı kısacası haber değil…

Eğer Morbius Filmi MCU’dan Bazı Karakterleri Transfer Edebiliyorsa Venom 2 Filmi Muhakkak Bağlanabilir!

Venom karakteri Sony’nin Spider-Verse evreninde mevcut olsa da, film Marvel Sinema Evreni’ne ve özellikle Tom Holland’ın rol oynadığı Örümcek Adam serisine de bağlanabilir. Tom Hardy’in rol oynadığı 2018 yapımı Venom: Zehirli Öfke filmi, biraz şaşırtıcı bir başarıydı. R-Rated (18+) işaretinden son anlarda vazgeçen film olumsuz eleştiriler almış olabilir, ancak bu izleyicilerin bunu görmesini engellemedi. Venom, gişede 855 milyon doların üzerinde hasılat yaparak 2018 yılının Ekim rekorunu kırdı.

Hayranlardan övgüler, bu tür ticari başarılar ve bunun Sony’nin Örümcek Evreni’nin mihenk taşı olması uygulanabilirliği ile yakında bir devam filminin hayata geçirilmesi şaşırtıcı değil. Venom 2’nin Ekim 2020’de beyaz perdelere sürülmesi ve Hardy’nin Eddie Brock rolünü tekrar canlandırması bekleniyor. Ayrıca Venom’un ilk gizli sahnesinde olduğu gibi, Woody Harrelson’un tamamen Cletus Kasady (yani Carnage) rolüne adım atması bekleniyor.

Venom 2’nin beyaz perdelere sürülmesi, Morbius filminden sadece iki ay sonra olacağı için ilginç bir zamanlama olacak. Jared Leto’nun rol oynadığı Morbius fragmanı, Örümcek Adam’a referans ile ve Michael Keaton’ın Vulture’dan bir görünümle MCU’ya bağlandığını doğruladı. Bu, Venom 2’nin kendisini doğrudan MCU’ya bağlaması için kapıyı açabilir ve bunu nasıl yapacağına dair birkaç olası seçenek sunabilir.

1 – Venom’un Yakında Çıkacak İkinci Devam Filmi, Morbius ile Aynı Evrende Gerçekleşiyor

Venom 2, selefi gibi Sony’nin Spider-Verse (Kısaltmış hali ise SUMC) evreninde var olmakta. Sony Stüdyoları başlangıçta İnanılmaz Örümcek Adam (The Amazing Spider-Man) filmleriyle başlatmaya çalışsa da, bu serinin başarısızlığı sonucu çöpe gitmesine rağmen 2018’in Venom’u ile resmen başladı. Bir sonraki film Morbius olacak, Ekim 2021’de ise planlanmamış bir Sony – Marvel filmi olacak. Bununla birlikte Venom 2’nin karakterleri SUMC’ye sıkıca yerleştirilirken, şimdilik teknik olarak Marvel Sinema Evreni’nde de var.

Sony’nin pazarlaması, Venom 2 ve Morbius’un MCU bağlantılarını daha da ileriye taşıdı. Üstelik pazarlama kampanyalarının bir parçası olarak kurulan Flash Thompson hesabından bir Instagram yazısı sadece vampirlere değil, Cletus Kasady’ye de hitap ediyor. Bu iki Sony filminden biri yayınlanmadan önce MCU’nun Örümcek Adam’ı, Morbius ve Venom 2’yi doğrudan birbirine bağlar.

2 – Michael Keaton’ın Vulture’u Venom 2’de Görülebilir (ve Aynı Zamanda Sinister Six’i Kurabilir)!

Venom 2, özel pazarlama yoluyla MCU ile bağlantılıdır. Ancak Sony’nin (ve Disney’in) izleyiciler için daha somut bir bağlantı isteyeceği muhtemeldir. Morbius’taki olay göz önüne alındığında, şu anda bu yapımın en mantıklı ve kolay yollarından biri, Michael Keaton’ın Vulture’dan Jared Leto filminde en az küçük bir görünüme sahip olduğunu bildiğimiz başka bir geçici rol olacaktır.

Keaton’ın Vulture’u, Örümcek Adam’ın MCU döneminin ilk ana kötü adamıydı ve karakter ile ilgili olarak hala bitmemiş bir işin olduğu duygusu var. Morbius’taki görünüşü, sadece eğlenceli bir geçici rol olmanın ötesinde daha büyük sonuçlara sahip ve bunu akılda tutarak, Vulture’un MCU’da Sinister Six takımı kurduğu (veya en azından kurulmasına yardımcı olduğu) makul bir senaryo var. MCU’nun Sinister Six’in kötü adamlarından biri olup olmayacağı hakkında bazı tartışmalar var, çünkü Venom daha çok bir anti-kahraman olarak tasvir ediliyor. Ancak Keaton’ın Sinister Six’in Nick Fury versiyonunu, filmden filme gidip Venom 2’ye güzelce dokunacak takımı bir araya getiriyor.

3 – Eddie Brock, Venom 2 Filminde The Daily Bugle İçin Çalışabilir!

Venom 2’nin MCU bağlantılarının ortak yaşam yoluyla geleceğini hayal etmek kolay olsa da, Eddie Brock ile daha fazla bağlanması da mümkündür. Çizgi romanlarda olduğu gibi, Venom’un Brock’ı araştırmacı bir gazetecidir. Ancak 2018 filminde Hayat Vakfı (Life Foundation) ile ilgili bir duruşmaya katıldıktan sonra işini kaybediyor. Zehirli Öfke filminin sonunda Brock, Cletus Kasady ile röportaj yapmaya hazırlanırken gazeteciliğe geri dönüyor. Çizgi romanlardaki Brock genellikle The Daily Globe için çalışırken, şimdiye kadar MCU’da var olan Marvel evreninin daha ünlü yayını The Daily Bugle için çalıştığı görülmemiş bir şey değil.

Yeni Daily Bugle bir gazete değil, InfoWars’ın kalbindeki sağcı bir komplo web sitesidir. J.K. Simmons’ın J.Jonah Jameson’u, Alex Jones ve diğerlerini tekrarlıyor. Brock’un işe ihtiyacı varsa, o zaman bir hikâye için ellerini kirletmeye istekli biri olarak Daily Bugle’ı arayabileceği çok olasıdır. Bu daha sonra, Örümcek Adam: Evden Uzakta’nın ilk gizli sahnesinde kimliğini çıkardıktan sonra doğrudan Bugle’ın Örümcek Adam’a karşı kampanyasına bağlanabilir veya Kasady hikâyesiyle daha fazla ilgili olabilir. Daha önce bahsedilen pazarlama direği The Daily Bugle ön sayfasına ve Kasady’nin kaçmasıyla ilgili bir başlığa sahipti, bu yüzden Örümcek Peter Parker’ın hayatında bir rol belirlemeden önce Brock’un katılımına yol açan fikir olabilirdi.

4 – Tom Holland’ın Örümcek Adam’ı, Venom 2’de Cameo (Geçici Rol) Görünümüne Sahip Olabilir!

Venom 2’nin Marvel Sinema Evreni’ne bağlanmasının birkaç farklı yolu var, ancak hiçbiri Tom Holland’ın Örümcek Adam’ının gerçek görünümü kadar büyük bir anlaşma olmayacaktı. Fakat Venom filmi, Tom Hardy’nin inanılmaz ikili performansı sayesinde bu şüphelerin yanlış olduğunu kısmen kanıtladı. Ancak bu Venom’un karşı çıkacak bir Örümcek Adam’ı varsa işlerin daha iyi olacağından şüphe yok. 2018 yapımı Venom’un Peter Parker’dan bir geçici role sahip olacağına dair söylentiler vardı, ancak sahnenin Marvel tarafından kesildiği raporlarıyla bu iş olumlu bitmedi.

Aynı söylenti tekrar ortaya çıktı, Holland’ın Örümcek Adam’ın Venom 2’de çekileceğine dair… Bunun ne kadar doğru olduğunu görmeye devam ediyoruz, ancak Sony ve Marvel evrenleri köprü kurmak istiyorsa ve Sony yeni Örümcek Adam anlaşmasında çok fazla kart tutuyorsa, onun içinde görünmesi mantıklı olacaktır. Bu büyük olasılıkla Örümcek Adam yerine küçük bir rol ile belki Peter olurdu, ancak Örümcek Adam 3’ün önünde oldukça mantıklı bir adımdır ve sadece haber görüntüleri veya geçici bir adım olsa bile ikisi arasındaki toplantı çalışması çok zor olmamalıdır. Hatta diğer iş parçalarından bazılarını – örneğin The Daily Bugle ve Vulture – bir araya getirebilir ve gelecekte çok daha büyük bir Venom’un Örümcek Adam’a karşı dövüşü için zemin hazırlayabilir.