Shazam Sinematik Evrene Nasıl Uyum Sağlayacak?

Büyülü güçlerle donatılmış karakter, sinematik evrende nasıl görünecek?

Billy Batson‘ın solo filmi Shazam biraz kıyıda köşede kalıp unutulmaya yüz tutsa da hala çalışmalarına devam ediliyor üstelik DCEU dahilinde.

Yapımcı Dany Garcia, Shazam’ın DCEU’e  uyumu için uğraştıklarını ve bunun biraz karmaşık olduğunu şu sözlerle ifade ediyor:

“Shazam! önceki filmlerdeki dünyayla aynı dünyada yaşıyor ama bizim yapım üzerinde tam kontrolümüz var. Farklı bir ekiple, farklı yapımcılarla ve farklı yönetmenlerle çalışıyoruz. Bu tamamen farklı bir set. Önceki projelerin başarıları ya da başarısızlıkları ya da zorlukları bizi engellemiyor ve etkilemiyor. Buradaki kilit nokta; tonu yakaladıktan sonra istediğimizi yapabiliriz.”

Newsweek’e konuşan Dany Garcia,  Billy Batson’ın yani Shazam’ın,  Henry Cavill’in Superman’i, Ben Affleck’in Batman’i ve Margot Robbie’nin Harley Quinn’iyle aynı evrende olacağını söylüyor. Ama kamera arkası biraz daha karışık. Aynı evrende olsalar da Shazam! üzerinde başka bir yaratıcı ekip çalışıyor ve bu da  Zack Snyder ve Charles Roven’ın bu sürece dahil olmadığı anlamına geliyor.

Garcia isim vermese de Shazam’ın diğer bir Suicide Squad olmayacağını söylüyor. Çıkan üç  DCEU filminin ardından bazı genel izleyiciler DC’nin yüksek kalitede bir süper kahraman filmi yapmayı başaracağına dair inançlarını yitirdiklerini söylüyor. Var olan evrende farklı bir ekiple tamamen farklı bir tonda farklı bir kahramanın hikayesinin gelecek olması da  fanların endişelerinin dikkate alındığını gösteriyor.

Bu özel farklılıklarla Shazam’ı DCEU’ya kazandırmak biraz zaman alacak. Çünkü Shazam, DC süper kahraman evreninde  daha önce uyarlanmış ya da uyarlanması planlanan hiçbir şeye benzemiyor.

Bilmeyenler için bu karakter, süper insan gücüne, hızına ve uçma yeteneğine sahip ayrıca Shazam dediğinde güçlerini artıran bir yıldırım düşen, genç bir çocuk. Superman’e rakip olabilecek bir gücü var ama onun hikayeleri genelde dilekleri yerine getirme ve süper kahraman olarak yetiştirilen bir çocuğun düşünce biçiminin incelenmesi üzerine kurulu.

Her şeye rağmen Shazam!, DC fanları için daha önce görmedikleri bir deneyim olacak.  Filmin çıkış tarihi son olarak 5 Nisan 2019 olarak belirlendi.