BLACK PANTHER’ın Çizgi Romanlardaki Geçmişi

O bir Kral, o bir Avenger ve o ilk kez ekranlara gelen siyahi bir süper kahraman. O, Black Panther!

Marvel filmlerinde gördüğümüz Wakanda’nın kralı Black Panther hakkında bilmeniz gereken şeyler bu yazıda.

Black Panther ‘ın ortaya çıkışı

Black Panther, bizlere birçok klasik  Marvel karakterini de kazandıran, güçlü ikili Stan Lee ve Jack Kirby tarafından yaratıldı. Kirby, karakteri ilk olarak Coal Tiger olarak adlandırdı ve ona çok farklı bir kostüm tasarladı. Ama Lee, her zaman çağın kültürel trendlerine meraklıydı bu nedenle karakterin adını Black Panther olarak değiştirdi. Böylece karakter bu isimle 1966 yılında ortaya çıkmış oldu. Aynı yılın sonlarına doğru faaliyete geçen Black Panther Party adındaki organizasyonun logosundan etkilenip isim değişikliğine gidildiğini iddia edenler de oldu ama, karakterin ismi organizasyondan önce değiştirilmişti.

 

Fantastic Four #52
Fantastic Four #52

 

Panter, Fantastic Four #52 ve  #53’te ilk görüldüğünde, Fantastik Dörtlü’yü gözlerden uzak ulusu olan Wakanda’ya davet etmişti. Teknolojik olarak gelişmiş olan bu ülke, geleneksel kabile hayatıyla süper bilimi harmanlamıştı ve medyada çıkan genel Afrika tasvirleriyle ters düşüyordu. Lee ve Kirby, Tarzan ve ormanını anlatan filmden referans alsalar da Afrika’ya başka bir bakış açısı getirmek istemişlerdi.

Savaşa hazır olup olmadığını test etmek için FF ile çarpıştıktan sonra Panter, kendisinin ülkenin kabile reisi, Wakanda’nın kralı T’Challa olduğunu ve ondan önce babası T’Chaka ve diğer ataları gibi  Black Panther kostümünün mirasçısı olduğunu açıklamıştı. T’Challa, Wakanda’nın değerli bir mineral olan Vibranyum rezervi sayesinde, belki de dünyanın en zengin adamı olduğunu söylemişti.

 

 

 

Vibranyum, Kaptan Amerika’nın kalkanını ve diğer ünlü Marvel eşyalarını yapmakta kullanılan sert bir metal.

Babasının ölümü sonrası

T’Challa henüz daha çocukken fizikçi Ulysses Klaw, vibranyumu çalmaya çalışırken babasını öldürmüştü. Klaw maddeye deneysel silahlar için ihtiyaç duyuyordu fakat T’Challa bunu ona karşı kullanarak Klaw’ın elini yok etti. Yıllar sonra FF ile ilk karşılaşmaları sırasında Klaw geri döndü ve  artık bir yetişkin olan Black Panther onu bir kez daha yenilgiye uğrattı. Bundan sonra T’Challa, kaderini ve güçlerini tüm insanlığa adadı.

black-panther-1-300x287

Bu güçlerden bahsedecek olursak; Black Panther,  doğuştan gelen özel bir güce sahip değil ama zeki, zengin ve kendi klasmanındaki düşmanları yenecek kapasiteyle kutsanmış. Yani insan üstü duyular, hız, güç ve reflekslere sahip. Yeteneklerinin bir kısmı da Wakanda şeflerinin maruz bırakıldığı kalp şeklinde bir ottan geliyor. T’Challa aynı zamanda kendi çapında zeki bir bilim adamı ve aslında  Marvel dünyasında dikkate değer en zeki insanlardan biri olarak kabul edilir. Ve kostümü de tabiki yok edilemez vibranyumdan yapılmıştır.

 

 


wakanda-
Wakanda! ( Fantastic Four #54 )

Fantastic Four’la olan ilk macerasını takiben pek çok farklı Marvel çizgi romanında kendi yolunu buldu. 1968 yılında  #52. sayısında Kaptan Amerika’nın yerini alarak Avengers’a katılması da buna dahil. 1973 yılında, Jungle Action kitabında, Wakanda’daki bir isyanı bastırmaya çalıştığı 13 bölümlük  “Panther’s Rage,” hikayesinde yıldızlaşmadan önce Earth’s Mightiest Heroes’ta kilit bir rol oynamıştı. Hikaye, Panter’in  Klu Klux Klan’a karşı olduğu başka bir hikaye ile devam etti. Bu özellikle 1976’da, bir çizgi roman için oldukça yoğun ve şaşırtıcı bir hikayeydi ama Black Panther bir kez daha bu piyasada sınırları zorladı. Bunun gibi başka hikayeler de vardı ve Panter’in çizgi roman yayın akışında yer alması Falcon, Luke Cage ve Blade gibi karakterlere de kapıları açtı.

Avengers-51


Jungle Action’ın bitmesinden sonra, T’Challa, kendi adını taşıyan çizgi romanlardan ilkine sahip oldu. Diğer kitapların yanı sıra Marvel Evreni’nde önemli ve sabit bir yer kazandı. Çok yıllar sonra, sözde Ölüm Kralı olarak anılmaya başladığında, güçleri ciddi anlamda yükseldi. Bu güç onun önceki  Black Panther’lerle iletişim kurmasını sağlıyordu, Doctor Doom’a karşı ölümsüz zombi ordusuna liderlik etmesinden bahsetmiyoruz. Bu arada bir X-Man olan Storm ile bir evlilik yapıp ayrıldığını da ekleyelim.

 

storm-black-panther-720x516

Başlangıcından bu yana popüler bir karakter olan Black Panther, MCU’da büyük oyunculardan biri haline geldi ve bu da onun daha fazla sevilmesine vesile oldu.

Siz de Black Panther’ı sevenlerden misiniz? Yorum yapmayı unutmayın.