VENOM 2 After Credits Sahnesi ve Venom’un Geleceği

Yönetmenliğini Andy Serkis’in yaptığı, Tom Hardy’nin başrolünü oynadığı ve Woody Harrelson gibi ünlü isimlerin de olduğu Venom 2 filmi vizyona gireli epey oldu. Ancak filmin kendisinden çok After Credits sahnesi daha fazla konuşuldu. Çünkü Venom 2 After Credits sahnesi Venom’un geleceği hakkında önemli bir ipucu vermekte. Aslında Spider-Man’in geleceği hakkında da desem daha doğru olur.

Venom ve Spider-Man

Film Kötü Ama Venom 2 After Credits Sahnesi Merak Uyandırıcı

Öncelikle filmin iyi bir film olmadığını söyleyebilirim. Venom’un ilk filmini de beğenmeyen biri olarak bunun ondan daha kötü olduğunu düşünüyorum. Ancak bu yazı bir Venom 2 inceleme yazısı değil. Bu filmde After Credits sahnesinin bize neler vadettiği hakkında konuşacağım. Yine de filmin neden kötü olduğundan kısaca bahsetmek gerekirse filmin genel kurgusu, karakterlerin derinleşmemesi ve amaçsız olması, Carnage gibi önemli bir karakterin bu filmde harcanması gibi şeylerden bahsedebiliriz. Benim çizgi romanlarda ve çizgi filmlerde en çok korktuğum Venom bu filmde adeta bir komedi karakterine dönüşmüş. Bu yüzden filmi beğenmedim. Neyse filmden daha çok bittikten sonra çıkan ek sahne hakkında konuşmak istiyorum.

venom 2 carnage
Carnage

Ek sahnede Eddie ve Venom’u bir odada televizyon izlerken görüyoruz. İkisi sır saklama hakkında konuşurken, Venom herkesin bir sırrı olduğunu söylüyor. Venom da milyarlarca yıl boyunca evrenler konusunda çok fazla bilgi kazandığından ve Eddie’nin bunu idrak etmeyeceğinden bahsediyor. Eddie bana bildiğin bir şeyi göster diyor. Venom tam gösterecekken birden bir ışık sonucu içinde bulundukları oda değişiyor. Ardından televizyonda Far From Home’un son sahnesinde Jonah Jameson’ı Peter’ı ifşa ettiği anı görüyoruz. Buradan Venom’un MCU’ya geçtiğini anlıyoruz.

Venom ve Spider-Man

Peki Şimdi Ne Olacak?

Şimdiki en büyük teorilerden biri Venom’un Spider-Man No Way Home’da olacak olması. Belki de Doc Ock, Electro, Green Goblin’li kötülerin olduğu ekipte Venom’u da görürüz. Ancak şöyle bir şey var. Sony’de anlatılan Venom bir anti kahraman. Bu yüzden çizgi romanda olduğu gibi Peter Parker’ı kıskanan bir Eddie Brock ve daha acımasız bir Venom yerine onu destekleyen ve kötülerle onunla birlikte savaşan bir Venom görecek olmamız çok olası. Öte yandan Venom ve Eddie’nin gittiği evren tam olarak bizim Marvel Evreni de olmayabilir. Peki bu ne demek? What If dizisinde de gördüğümüz gibi birbirine benzeyen çok fazla evren var. Bu yüzden Venom, Spider-Man’in kimliğinin ifşa olduğu başka bir evrene de gitmiş olabilir. Çünkü Kevin Feige kendi kontrolünde olmayan karakterlerin evrenine dahil olmasını pek istemiyor. Elbette bu kuralını Spider-Man No Way Home’da bozmuş olması çok olası. Sonuçta eski Spider-Man filmlerinin kötülerini de görmüş olacağız.

venom 2 görseli
Venom ve Spider-Man Villain’ları

Sony’nin kurmuş olduğu bir Spider-Man evreni olduğunu biliyoruz. Bu evrende, Morbius ve Kraven gibi karakterlerin solo filmlerini de göreceğiz. Ancak ironik tarafı şu ki bu evrende uzun bir süre Spider-Man yoktu. Öte yandan Venom 2 ek sahnesiyle Spider-Man ile Sony’de izlediğimiz ve izleyeceğimiz düşmanlar aynı filmlerde buluşmasına büyük bir kapı açıldı. Ancak bu MCU mu yoksa Sony’nin kurduğu kendi Spider-Man evreninde mi olacak merak konusu. Evet kafanız karıştı biliyorum. Çünkü gerçekten de kafa karıştırıcı bir durum. Bence bu kadar kafa karıştırıcı olmaması için No Way Home’da başka evrenlerden gelen diğer kötülerle beraber Venom’u da görürsek daha anlaşılır olur. Peki ben bundan heyecanlı mıyım? Kötü işlenen bir karakteri evrende görmekten ne kadar heyecan duyabilirsem o kadar heyecanlıyım.

Every-Spider-Man-Universe-movie-after-Venom
Morbius, Spider-Man, Kraven, Venom

Son Notlar

Olası bir Venom 3 filminde düşmanın Toxin karakterinin olması en iyi seçeneklerden biri. Hatta belki Spider-Man’in Venom’la iş birliği yaptığı bir Venom 3 filmi de izleriz. Ancak böyle bir şey Spider-Man’in imajını da çok fazla olumsuz etkiler diye düşünüyorum. Çünkü Sony’yi tek başına bıraktığımızda yaptıkları Venom filmlerin kalitesini görüyoruz. Umarım hatalarından ders alırlar ve daha uğraşılmış filmler yaparak iyi bir Spider-Man evreni oluştururlar. Spider-Man karakterlerinin kullanıldığı iyi filmler görmeyi gerçekten çok istiyorum.

25 yaşında hayal sever bir gencim.