SECRET WARS Nedir? Ne Değildir?

Merhaba ben yeni yazar Egemen Işık ve ilk yazımı şu sıralar popüler olan Marvel’ın gerçekleşmekte olan en büyük etkinliği ile ilgili yazmak istedim. Evet Secret Wars

Aslında bu Secret Wars ile ilk karşılaşmamız değil elbette. Bundan çok daha öncesinde de bir Secret Wars atlatmıştık. Peki nedir bu Secret Wars? En basitinden tanımlamak gerekirse Hard Reset diyebileceğimiz şeydir. Çünkü gerek DC gerek Marvel muhteşem kahramanlar çıkartmanın yanı sıra saçma karakterler ve birbirlerinden alakası dahi olmayan evrenler yaratmada da çok başarılılar. (Animal Man, Man Eater Lad?)

Nedir Bu Secret Wars Olayı?

Secret Wars‘ın olayı şudur: “Abi biz tüm evrenleri toplayalım. Aynen zombilisinden, ördeklisine kadar hepsinden ortaya karışık yapalım, yiyelim.” Evet aynen olay bu. Diğer evrenleri Battleworld denilen bir gezegenin bölgelerine yerleştirmek ve çarpıştırmak. Elbette bazı değişmeyen şeyler de var. Mesela bundan önceki Secret Wars’da olduğu gibi burada da Battleworld’ün kontrolü Doom’da ( God Doom -Odin bile God Doom diyor, lütfen-)

Peki God Doom tek başına mı yönetiyor koca Battleworld’ü? Yoo almış yanına eş olarak Sue Richards’ı, kızı olarakta Valeria Richards’ı (ki kabul edin bu kız tam Doom’un kızı). Aile tamam bi de saz arkadaşları olarak kahin görevi -ve Battleworld ayakta tutması için- Molecule Man ve asayiş için de Şerif Stephen Strange. Ah az daha unutuyordum sizler Superman vs Thor karşılaştırmaları yaparken God Doom adını “Thors” koyduğu ve Thor’lardan oluşan bir polis ekibi kurdu.  Thorlar etrafı dolanıyor ve gittikleri her yere God Doom’un adaleti ve haşmetini yayıyorlar! Dediğim gibi Battleworld bir sürü evrenden oluşuyor gelin bunlara kısaca bir göz atalım ve Secret Wars damgası ile çıkan serilere bakalım:

Age_of_Ultron_vs._Marvel_Zombies_Vol_

Marvel Zombies vs Age of Ultron: Bu seri 4 sayılıktı ve daha yeni bitti. Ayrıca benim favorim olan 2 kötü unsuru birleştirmiş. Marvel Zombilerini ve Ultron’u (evet bence de filmde harcadılar Ultron’u hem de James Speader canlandırıyordu, keşke 2 part olsaydı.) Neyse konumuza dönelim. God Doom’un düşünce suçlularını saldığı bir yer var, adı da S.H.I.E.L.D. Lakin burası bir üs koskoca bir arazi ve 2 grup arasında paylaşılıyor. 2 ana grup diyelim. Marvel Zombilerinin yönettiği Wastelands ve Ultron’un lideri olduğu Perfection.

dp vs thanos

Deadpool vs Thanos: Sebep? Sebep elbette kız meselesi. Hangi şanssız kız bu? Elbette Death. Yani daha fazla açıklamaya gerek var mı?

marvel zombies

Marvel Zombies: Evet yine Marvel ve yine zombiler fakat bu sefer yeni ve tatlı bir kızımı zombilere karşı direniyor. Cidden Marvel bu zombi serisini ne zaman çıkartmayı bırakacak? (Bırakmasın!)

thorss

Thors: Siz ülkemizdeki polislere kötü diyordunuz dimi? Tercih sizin cop mu yoksa Mjolnir mi? Ki burada Beta Ray Bill, Storm, Odin ve diğer geri kalanlardan oluşan bir birlikten bahsediyoruz.

deadpool secret wars

Deadpool’s Secret Secret Wars: İlk Secret Wars’da maalesef Deadpool yoktu. Artık Deadpool diye bir karakter var, oldukça popüler ve yakında filmi çıkacak! Hadi onun olduğu bir Secret Wars yapalım. Neden olmasın?

modok assassin

M.O.D.O.K Asssasin: Şimdi M.O.D.O.K’u bilen bilir Iron Man’in düşmanı olan bir karakterdir lakin öyle çok büyük olaylarda gözükmez. Ve ondan bir suikastçı  yaptılar. Hmmm… Elbet seveni vardır.

logan old man

Old Man Logan: Evet, evet o da geri döndü. Şu anlık çizgi roman şeklinde eğer dedikodular doğruysa film şeklinde de göreceğiz.

excution xmen

E Is For Extinction: Yani soyu tükenme tehlikesi altında olanlar hep mutantlar olmuştur biliyorsunuz. Hoş House Of M’de (soft reset) bile tükenemediler şimdi mi tükenecekler?

house of m

House of M: Herkes döner de o dönmez mi? House of M elbette döner. Genosha adasında Magneto’nun liderliğinde mutlu(!) aile tablosu. En azından bu sefer Polaris’i unutmamışlar.

civil war

Civil War: Eee bunun da filmi çıkacak. Hayranlar Hulk’ı oynayan adam var ama Hulk yok, aaa General Ross var yoksa Red Hulk da mı olacak diye filmi hakkında kafayı yerken Marvel boş durmamış. Fakat büyük bir eksiklik var *spoiler*

Secret Wars Journal: Adından belli ne olduğu. Her sayı farklı bir olay diyelim. Ama Battleworld’de geçen bir olay.

Weirdworld: Diğer evrenlerden en ama en aykırı olan evren sanırım burası. Yani okursanız kafanız karışabilir.

Future Imperfect: Evet yeniden bir geri dönüş hem de Maestro’nun geri dönüşü! Yaşlı bir Hulk düşünün. Düşündünüz mü? Unutun gitsin sadece görüntüsünü saklayın çünkü o Hulk değil o Maestro. Güç ve zenginlikler (ve kadınlar) onundur!

Red Skull: Cidden Red Skull’ın pek çekici bir tarafı yok. Bir kere Nazi olması baştan kayıp. Çünkü Nazilerle ilgili trilyonlarca içerik var. Aslında Nazi bile sayılmaz. Her neyse Marvel işte Red Skull’ı bile ilgi çekici bir anarşiste(mi acaba?) dönüştürmüş.

Spider-Verse: Bir tane yetmiyor bin tane veriyorsunuz dimi? Merak etmeyin hepsi ölecek. (George Martin gülüşü)

Armor Wars: Evet o da geri döndü. İlla her sene Iron Man’in bir zırhı bağımsızlık ilan edip diğerkilerine savaş açar zaten.

Runaways: Hayır hayır kaçak filan yok ortalıkta. Anaları babaları süper kötü olan bu bir grup genç süper kahraman olmayı kafaya koyuyorlar ve ilk iş kendi ebeveynlerini hallediyorlar. Hayırsız evlatlar.

Howard the Human: Howard the Human? Finn the Human? Elbett Finn hep insandı yani ana evrende. Lakin Howard ilk başta Howard the Duck adından da anlaşılacağı üzere ördekti. Okumanızı tavsiye ederim, cidden.

Doğrusu atladıklarım olabilir kusura bakmayın. Çünkü çok fazlalar. Fakat hepsinin gözüme çarpan ortak noktaları şu Earth-616 evreninin Reed Richards’ı nerede? Ve neden tüm serilerde illa Magneto’u görüyoruz?