Marvel İçin Korku Vakti: MIDNIGHT SONS Nasıl Farklı Bir Şekilde Uyarlanacak? – “Eren TAN” Köşe Yazısı

Geçtiğimiz yılın Mayıs içinde Marvel’ın stüdyo ekiplerinin “Midnight Sons” adlı korku takımının canlı çekim uyarlaması için kaleme alındığının söylentileri ortaya çıkmıştı. Eğer bu iş olumlu biterse, Marvel için korkunç bir kaos dönemi başlayacaktır. Ancak bu telif olayları yüzünden farklı karakterler eşliğinde olacak.

Marvel İçin, Kaos Dolu Bir Korku Vakti Başlıyor! Ancak Nasıl Başlayacağı da Merak Konusu…

Marvel çizgi romanlarının aslen Midnight Sons kadrosu

Marvel Stüdyoları; yaklaşmakta olan Moon Knight, Doctor Strange 2, Blade ve söylenti halinde olan Werewolf By Night projeleriyle MCU’nun daha mistik doğaüstü köşesine dalmayı planlıyor. Eğer bu dalış olumlu biterse, Marvel için kaos dolu bir korku vakti başlayabilir. Ancak The Punisher, Michael Morbius gibi öteki telifli kahramanların dahil olamaması sonucu, The Scarlet Witch gibi çizgi roman hikayelerinde olmayan karakterlerinin dahil olabilmesine yol açıyor!

Çizgi romanlarda Midnight Sons, iblislerle, özellikle de Lilith ve çocukları Lilin ile savaşmak için oluşturulur ve ekip, doğaüstü ve sokak seviyesindeki kahramanlardan oluşur. Takımın birkaç varyasyonu var ve Marvel Studios, Midnight Sons’un bir parçası olan birkaç dizi karakterin yanı sıra yeni bir MCU sürümüne mükemmel şekilde uyan karakterleri tanıtıyor gibi görünüyor.

Midnight Sons, grubu bir araya getirmek için bir lidere ihtiyaç duyacak ve ilginç bir şekilde Doctor Strange bu rolü üstlenmeye hazır olacak. Doctor Strange, çizgi romanlarda Midnight Sons’un lideri olarak görev yaptı ve MCU’da en güçlü karakterlerden biri olduğunu kanıtladı. Strange daha önce bir lider olarak hareket etti ve The Ancient One‘ın ölümünden sonra Yüce Büyücü olarak devraldı. İlginç bir şekilde Strange, merakla beklenen Doctor Strange 2 filmindeki olayları için bazı ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalacak gibi görünüyor. Strange’in çoklu evren macerasının ardından, yeni bir kahraman ekibine duyulan ihtiyacı garanti eden yeni bir doğaüstü tehdidi öğrenebilir.

Takımın Çizgi Roman Karakterleri, MCU Uyarlanmalarına Tek Tek Dökülüyor!

Moon Knight ilk fragmanı

Marvel’ın doğaüstü olaylara daha da dalmasıyla birlikte, MCU’nun yakında çıkışını yapacak olan Midnight Sons için birkaç ideal adayı var. Bu seneki 30 Mart tarihinde Disney Plus hizmet akışında görkemiyle yayınlanacak olan Moon Knight‘ı da içeriyor. Moon Knight’ın çizgi romanlarda Mısır Tanrısı Khonshu ile olan bağları ve bir suikastçı olarak becerileri, onu Midnight Sons için fantastik bir potansiyel üye yapıyor.

Çizgi romandaki Midnight Sons‘ın diğer bir parçası olan başka potansiyel üye ve hatta lider, MCU’daki ilk çıkışını teknik olarak yapmış olan Blade karakteridir. Gerçek karakter ismi Eric, Dane Whitman’ı lanetli Ebony Blade’den uzak tutması konusunda uyarmıştı. Bu uyarı sahnesi Eternals filminin son gizli sahnesinde ses olarak yer aldı.

Blade, yetenekli bir vampir avcısıdır ve dönüşü olmayan bir gün gezgini olarak Drakula’nın kendisi gibilerle birden fazla kez savaşmıştır. Blade’in solo filminden önce, Moon Knight dizisinin son sahnelerinde kendisi olarak yer alacağı söyleniyor. Eternals’daki ilk çıkışı ve Moon Knight’daki söylentileri, Blade’in şimdiden takıma girdiği anlamına gelmiştir.

Eternals çizgi romanın bir üyesi olmasa da, Dane Whitman’ın Black Knight’ını Midnight Sons için başka bir potansiyel olarak kurabilir. Whitman’ın Ebony Blade’i, her şeyi kesebilen güçlü bir büyülü silahtır. Bununla birlikte, kullanıcıyı artan kan şehvetiyle rahatsız etme geçmişine sahip olduğu için dezavantajları vardır. Blade kılıcın ne olduğunu biliyor ve Whitman’ın geleceğine ilgi duyarak muhtemelen onu takıma almak istiyor gibi görünüyor.

Bakalım Gece Kurdu “Werewolf By Night”, Disney Plus’a Gelebilecek mi?

Werewolf by Night

Cadılar Bayramı’na özel olarak yayınlanacak olan Werewolf By Night dizisinde Jack Russel (diğer adıyla Werewolf By Night) ve Nine Price (diğer adıyla Vampire By Night) tanıtılacağı söylentisi var. Bu da Midnight Sons projesi için başka bir mükemmel kurulum olabilecektir.

Werewolf By Night, çizgi romanlardaki Midnight Sons takımının bir parçası olmuştur ve bir kurt adama dönüştükten sonra kendini kontrol etme yeteneği, onu fantastik bir potansiyel üye yapmıştır. Gece vampirimiz Vampire By Night, çizgi romanlarda Midnight Sons üyesi olmasa da SHIELD’s Paranormal Containment Unit ile çalıştı.

Bakalım Hangi Aktör, Hayalet Sürücü’ye Bürünecek?

Keanu Reeves’in Ghost Rider taslak işlemesi ile Norman Reedus’ın Ghost Rider taslak işlemesi

Çizgi romanlarda Midnight Sons‘In kurucu üyelerinden iki farklı Ghost Rider olan Danny Ketch ve Johnny Blaze‘dir. Agents of SHIELD dizisinde, Ghost Rider’ın sadece Robbie Reyes versiyonu tanıtıldı. Yani ne John Blaze ne de Dan Ketch versiyonu henüz tanıtılmadı. Marvel’in yakında MCU’ya geleceğine işaret edebilecek bir proje için Ghost Rider’ı kadrosuna katmak istediği hakkında birtakım söylentiler var.

Ancak Hayalet Sürücü hikayelerine daha fazla dalmak isterim. Johnny Blaze karakteri için Keanu Reeves, Danny Ketch karakteri için ise Norman Reedus’ı mantıklı buluyorum. Çünkü ikisinin de Ghost Rider olmaya hâkim olduklarını düşünüyorum.

İlk önce Keanu Reeves’den söz edelim. Tecrübeli oyuncu geçtiğimiz aylarda Marvel filmlerinde yer almanın kendisi için bir gurur duyacağını söyledi “Marvel’da gerçekten harika yönetmenler ve vizyonerler var. Daha önce hiç kimsenin yapmadığı bir şeyi yapıyorlar. Filmlerin büyüklüğü, hırsı ve prodüksiyonu açısından bu çok özel. Dolayısıyla bunun bir parçası olmak güzel olurdu” diyerek stüdyo hakkında övgülerde bulunmuştu.

Daha da önemlisi Keanu Reeves’ın şu ana kadar canlandırmak isteyip de bunu henüz gerçekleştiremediği tek rolün Wolverine olduğu biliniyor. Usta aktör, daha önce Frank Miller’ın yaratıcısı olduğu orijinal Marvel çizgi romanlarındaki X-Men ekibi üyesini canlandırmayı çok istediğini söylemişti.

Bilmelisiniz ki Keanu Reeves, Marvel Stüdyolarının başındaki isim olan Kevin Feige ile görüştüğünü doğruladı. Reeves, Kevin Feige ile bir karara varamadıklarını ancak bir şey bulmak istediklerini söyledi. Keanu Reeves’in Marvel Evreni ile ilgili sözleri heyecan yaratsa da hangi rolü üstleneceği tartışmaları beraberinde getirdi. Marvel filmlerinde oynayan çoğu başrolün stüdyonun projeleriyle ünlü olduğu, Hollywood’un zirvesindeki isimlerin de yan karakterler için kullanıldığı biliniyor.

“Keanu Reeves + Marvel” söylentileri doğar doğmaz, çoğu fanatiklerin Ghost Rider olması için çeşitli fan görsellerini yapmaya başlamışlardı. Bu yüzden usta ve duyarlı oyuncunun Ghost Rider’ın Johnny Blaze versiyonu olması için mantıklı bir karar olduğunu düşünmeden es geçmeyeceğim.

Şimdi sıra geldi Norman Reedus’a… The Walking Dead’in yıldız oyuncusu Norman Reedus, uzun zamandır “doğaüstü güçler kazanmış bir motosiklet sürücüsü olan” Hayalet Sürücü’yü canlandırması için öneriliyordu. Ortaya çıkan son haberlere göre, Reedus bu teklifle ilgileniyor gibi görünüyor.

Reedus geçen yılın başlarında ComicBook.com ile yaptığı röportajda, MCU’nun Hayalet Sürücü’sü olarak katılmayı çok istediğini açıklamıştı: “Hayalet Sürücü oynamak istiyorum. Bu Hayalet Sürücü tartışması yıllardır gündeme geliyor ve evet, Marvel’a beni de ekibe dahil etmelerini söyleyin.”

Ayrıca Giant Freakin Robot sitesinin yayınladığı haberinde, Norman Reedus hali hazırda kendisine yapılan teklifi kabul ettiğini ve Hayalet Sürücü rolüyle MCU’ya katıldığını söyledi.

Eğer Norman Reedus Marvel Evreni’ne katıldıysa, umarım Ghost Rider olarak ortaya çıkar. Ama soru orada başlar: “Hangi Ghost Rider’ı Oynayacak? Johnny’li versiyonu mu, yoksa Danny’li versiyonu mu?” Ben Ghost Rider’ın Danny’li versiyonunu oynamasından tarafım.

Bu şekilde düşünmemin nedeni ise “MCU’da Ghost Rider’ı Kim Oynayacak?” tartışmasına bir şekilde nokta koyabilmem idi… Hem Keanu Reeves, hem de Norman Reedus, aynı anda iki farklı karakterlerine sahip Ghost Rider’ı oynayabilirler! Ancak Keanu ile Norman, farklı Marvel karakterlerine kavuşursa onlara daima saygı duyacağız. Umalım da bu iş beklediğimiz gibi olumlu bitsin…

Eğer Ghost Rider’ın MCU uyarlanması olursa, ki olacağına inanıyorum; bana göre bu sefer sinema filmleri olarak değil de, yeni bir Disney Plus dizisi olarak uyarlanabilmeli.

Bakalım Takımı Kim Tamamlayacak; The Punisher mı, Morbius mu, Cadı Wanda mı?

The Scarlet Witch, MCU şartlarına göre Midnight Sons takımına katılabilir. Ancak Morbius için aynı imkandan söz edemem… The Punisher’a gelince de, bu sene Disney Plus’a geçtiği için karakterin takıma katılabilme yolu açılmış durumdadır.

İlginç olabilecek diğer iki potansiyel üye, çizgi romandaki Midnight Sons‘un bir parçası olan Morbius ve muhtemelen Scarlet Witch. Aslında Scarlet Witch, çizgi romanda ekibin bir parçası değil. Ancak Darkhold ile karanlık bir yola giriyor gibi görünebilir. Bu yüzden, gelecekte potansiyel bir kurtuluşa işaret edebilir. Midnight Sons’un bir üyesi olarak Doctor Strange ile çalışmak, Scarlet Witch‘in bir miktar kurtuluş bulması için beklenmedik bir şekilde mükemmel bir yol olabilir.

Morbius biraz daha zor, çünkü bu karakterin telifi Sony’e ait olduğu içindir. Bakalım Jared Leto’nun canlandıracağı Morby hangi evrene daha hâkim olacak? Disney’in Marvel Sinema Evreni’ne mi, yoksa Sony’nin kendine has Örümcek Adam Evreni’ne mi?

Umuyoruz ki yeni Morbius filmi, bu yıl içinde Marvel çoklu evrenine nerede uyduğunu ortaya çıkaracak. Morbius, MCU yerine Sony’s Spider-Man Universe’ün bir parçasıysa; Spider-Man: No Way Home’a benzer bir potansiyel geçiş, Morbius’u oyuna sokmak için mükemmel bir yol olabilir.

The Punisher‘a geldiğimizde ise, başta Daredevil olmak üzere The Defenders evreni karakterleri geçen seneye kadar Netflix’e ait olarak kalmıştı. Ancak 16 Mart 2022 tarihinde The Defenders evreni dizileri, beklenir bir sürprizi ile Disney Plus‘a geçmişti. Yani özetle, The Defenders dizilerinin karakter ve yayın hakları yuvalarına dönmüş oldu. Eğer The Defenders evreni dizileri daima Netflix’te kalsaydı emin olun, ne Daredevil karakterini Spider-Man: No Way Home filminde, ne de Wilson Fisk karakterini Hawkeye dizisinde izleyebilecektik.

Ve böylece The Defenders evreninden The Punisher karakteri da transfer olunca, artık o karakter de diğer başka Marvel projelerine erişebilecek. Madem The Defenders evreninden Daredevil (Charlie Cox), The Kingpin (Vincent D’Onofrio), Jessica Jones (Krysten Ritter), gibi aynı aktörler transfer ediliyor. O halde The Punisher karakteri için niye aynı aktör, yani sözde Jon Bernthal transfer edilmesin ki. Umarım The Punisher karakteri başka MCU projelerinde rol üstlenebilir. Ve daha da önemlisi Jon Bernthal, The Punisher karakterini MCU için yineleyebilir.

Moon Knight, Blade ve Werewolf By Night gibi karakterlerle genişleyen MCU’nun doğaüstü köşesi ile Midnight Sons bu noktada neredeyse kaçınılmaz görünüyor. Marvel, gelecekte Thunderbolts takımının muhtemelen Valentina Fontaine karakteri tarafından yönetmesi ve Dördüncü Faz’ında tanıtılan bir dizi Genç Avengers ile gelecekte birkaç başka takıma doğru ilerliyor gibi görünüyor. Marvel Studios, bazı heyecan verici yeni süper kahraman takımlarına yönelirse, Midnight Sons Marvel’in sayısız doğaüstü veya mistik kahraman gerektiren büyük tehditlerle genişletmesi için mükemmel bir yol olacaktır.

Fakat Marvel Stüdyoları MCU Beşinci Faz listesinin tamamını duyurdu, bu nedenle 2026 veya Altıncı Faz’dan önce gelmeyecek. Ya da proje hakkında ilerleme yavaşlayabilirse de, Yedinci Faz’a doğru ertelenebilir! Umarım Marvel Stüdyoları, 2026 yılı tarihlerine bu projeyi yerleştirebilir.

Son Olarak Benim İçin “Midnight Sons” Projesi…

Doctor Strange 2 filmindeki korkunç olanlardan sonra, Stephen Strange yüksek ihtimalle MCU şartlarında Midnight Sons takımını oluşturacak.

Biliyorsunuz ki Marvel’ın Avengers takımı; artık Thunderbolts, The Young Avengers, Midnight Sons gibi takımlara ayrılıyor. Belki de bu yüzden Avengers’ın beşinci filmi biraz zaman alacak. Neyse, söz konusu yeni beşinci Avengers filmi değil. Çünkü Marvel Stüdyolarının korku temalı yeni yapımları, Marvel fanatikleri olarak git gide yeni meraklara yol açıyor.

Bu yüzden söylenti bile olsa Marvel’ın Midnight Sons projesi, belki de gelmiş geçmiş en heyecan verici bir gelecekteki MCU yapımlarından biri olabilecektir. Hatta olması için bazı şahsi görüşlerim olacaktır.

Bana kalırsa benim için “Midnight Sons” projesi, bir Marvel Stüdyoları Filmi olarak hayata geçirilmeli. Ancak ana şirketi Disney’e defalarca söz etmeye çalışıyoruz. Madem Disney 20th Century Studios’u satın almıştı. O zaman niye Deadpool dışına çıkarak R-Rated işaretine sahip Marvel filmleri yapmıyor ki? Çünkü Disney halen R-Rated işaretine sahip FOX (20th Century Studios) filmlerini yapmaya devam ediyorsa, o durumlardan faydalanarak R-Rated işaretine sahip birkaç Marvel Studios filmlerini yapmalıydı… Ve bunlardan biri de Midnight Sons projesi idi…

Umarım Marvel’ın müstakbel Midnight Sons projesi, bir film projesi olarak sona erebilir. Ve yine umuyorum (ki umduğum bu şey maalesef imkânsız olacak) bu proje bir film olarak hayata geçerse, R-Rated derecesi ile işaretlenebilir. Belki de 13+ işaretli bir Disney Plus dizisi olarak da uyarlanabilir. Ancak dediğim gibi uzun metnin kısası Midnight Sons projesi, R-Rated işaretine sahip olamasa da bir sinema serisi olarak görebilmeyi çok isterim. Bakalım dizi olarak mı, yoksa sinema filmi olarak mı uyarlanacak? Zamanla bekleyerek göreceğiz…