MOON KNIGHT Kimdir? – Marvel Comics Karakter Tanıtımları

Moon Knight, gerçek adıyla Marc Spector. Güçlerini aydan alan ve suçla savaşmasıyla Batman‘e benzerlik gösteren bir sokak kahramanı olarak da bilinen Moon Knight, aynı zamanda belirgin bir zihinsel istikrar eksikliğine de sahip. Doug Moench ve Don Perlin tarafından yaratılan karakter ilk olarak Werewolf Night #32’de ortaya çıktı.


 

Gerçek adı: Marc Spector
Yaratılış: Doug Moench, Don Perlin (Werewolf Night #32)
Yayımcı Şirket: Marvel Comics
Ünvanlar: Jake Lockley, Steven Grant, Yitzak Topol, Fist of Khonshu, Ian Waller, Crescent Crusader, “Moony”, Mr. Knight
 

 

 

Karakterin Biyografisi

Marc Spector, Hitler Çekoslovakya’yı işgal ettikten sonra çocukken Nazi kovuşturmasından kaçmayı başaran bir hahamın oğlu olarak ABD’de doğdu. Marc, Chicago’nun fakir tarafında büyüdü ayrıca babasının neden zulme karşı bir daha savaşmayacağını anlayamadı.

Çocukluğunun son yıllarında ailesinin yakın bir arkadaşı olan Haham Yitz Perlman’ın gerçekte bir Nazi ve bir seri Yahudi katili olduğunu tesadüfen keşfetti. Marc’ın kavga içgüdüsü ilk kez o zaman başladı fakat Perlman daha sonra iz bırakmadan ortadan kayboldu. Bu travmatik olay aynı zamanda Marc’ın dissosiyatif bir kimlik bozukluğu hastalığına sahip olmasına da sebep verdi. Elias, Marc’ı Putnam Psikiyatri Hastanesinde staj yapmaya karar vermeden kısa bir süre önce, Marc’a, Marc’ın gerçek atası olduğunu iddia eden Antik Mısır Tanrısı Khonshu tarafından ilk kez yaklaştı. Marc’ın Elias’ın ölümünden sonra shivaya oturması için geçici olarak ayrılmasına izin verildi ancak ancak Khonshu’nun sesi tarafından  büyülenince cenazesine katıldıktan sonra kaçtı.

Spector, ABD Deniz Kuvvetleri Birliği’ne katıldı, ancak üstünün tuhaf davranışlarını fark etmesi nedeniyle onursuzca taburcu edildi. Daha sonra Marc, Marc’ın kız arkadaşı Lisa’yı öldüreceği ve silahla çalışan bir program ortaya çıkarmaması için kardeşi Randall ile tanışacağı CIA’a katıldı.  Marc, erkek kardeşini bir el bombası atarak öldürmeye çalıştı ve öldüğünü varsaydı. Marc, CIA’den ayrılınca “Frenchie” Duchamp’la tanıştı ve ikisi daha yüksek suikast hedefleri için asker oldu. Başta Afrika ve Güney Amerika olmak üzere birçok görev üstlendiler. Spector daha sonra Güney Amerika ülkesi Bosqueverde’nin başkanına suikast yapmaktan yargılandı.

Vengeance of the Moon Knight #1

Spector ve Frenchie, Mısır’da Raul Bushman için görev aldı. Spector para için çalışırken, Bushman yağma ve öldürmekten zevk alıyor gibiydi. Bushman, arkeolog Peter Alraune’yu öldürdüğünde, Mısırlı bir firavunun mezarını bulmak için Spector, Bushman’a Alraune’in kızı Marlene’i korumak için yumruk attı. Öfkeli Bushman onu çölde ölümcül şekilde yaraladı, Marlene, Frenchie ve mezarın sırlarını anlatmaya istekli olan bir köylü dışındaki herkesi öldürdü. Spector çökmeden önce mezara ulaşmayı başardı. Marlene ve mürettebat onu bir Khonshu idolünün altına koydu. Ruhu, hizmet karşılığında hayatını kurtarmaya söz veren Khonshu ile bir araya geldi. Spector, daha sonra bu karşılaşmayı halüsinasyon olarak görmesine rağmen kabul etti. Hayata döndü ve Bushman’ın adamlarından kaçtı.

Daha sonra, Marc şimdi hayatta bir amacı olduğunu anladı ve Frenchie ve Marlene (şu an sevgilisi olan) ile New York’a taşındı. Onların yardımları ile Moon Knight’ın kostüm, ekipman ve kişiliğini geliştirdi. Servetiyle, yeni suçlarla mücadele kariyerine destek vermenin yanı sıra Steven Grant kişiliğini finansör olarak ve Jake Lockley’i amacı sokak düzeyinde bilgi toplamak olan bir taksi şoförü olarak kullanmaya başladı. Yine de, dört ayrı yaşam, Spector’ı büyük bir zihinsel stres altına soktu. Lockley, evsiz Bertrand Crawley, lokanta sahibi Gena Landers ve oğulları Ricky ve Ray da dahil olmak üzere bir bilgi ağı geliştirdi.

Spector’un Moon Knight olarak ilk büyük işi, Komite onu Jack Russell adında bir kurt adamı yakalamak için işe aldığında geldi. Ancak, Komitenin Russell’ın kız kardeşini başka bir kurt adam haline getirmeyi ve ikisini de silah olarak kullanmayı planladığını öğrendi. Onurlu davrandı ve taraf değiştirdi; Spector ve Russell Komiteyi kapattı.

Moon Knight’ın bir sonraki büyük düşmanı Morpheus, Marlene’nin erkek kardeşi Doktor Peter Alraune’nun hastasıydı. Khonshu idolü, çalışan belediye başkanına olan teklifini desteklemekten korkutmaya çalışıyor Kara Spectre ile ilk Spek’te devamdü. Dr. Alraune dahil hiç kimse, Knowles’ın Black Spectre olduğunu açıkladı Spector’a inandığını, ancak Khonshu ona üstünlük olduğunu için güç verdi.

Human Fly ile yapılan bir savaş Spector’u yürüyemez hale getirdi, ancak hızla iyileşti. Eski Mısır lanetini durdurmak için kişiliğini bütünleştirmeye yardımcı olan Khonshu rahibinin ruhuna ev sahipliği yaptı; ancak babasının mirasını kabul ederek, suçla mücadeleden emekli olmaya karar verdi.

Spector, yeni hayatının bir parçası olarak Grant kimliğinden vazgeçti ve idolü Paris’teki bir galeride sattı. Bununla birlikte, “görüntünün kötülüklere teslim olduğunu” söyleyen bir vizyonu vardı. Moon Knight eylemlerine kaldığı yerden devam etmeye karar verirken, Marlene şizofren davranışını önemseyemeyeceğini anladı ve onu terk etti.  Mısır Krallar Vadisi’nde Spector, Khonshu’nun kendisini dünya şampiyonu olarak seçtiğini ve yeni silahlar verdiğini söyleyen üç eski rahip Khonshu ile tanıştı. Spector daha sonra Khonshu’nun kendisini bilinçaltında etkilediğini fark etti.


Güçleri ve Yetenekleri

Moon Knight’ın zihin durumu her zaman “Khonshu’dan Güçler ve Yetenekler” in sorgulanmasına neden oldu, çünkü kendisi, kimi zaman güvenilir bir kaynak değildi. Güçlü bir delilikten muzdarip kılabileceği ve sadece büyü olarak tanımlanabileceği söyleniyor.

Bir boksör, ABD Denizcisi, paralı asker ve kostümlü süper kahraman olarak yaşamı boyunca, Marc Spector, el ele dövüş teknikleri ve çeşitli dövüş sanatlarında uzmanlaşmıştır. Olimpiyat seviyesinde bir sporcu ve yetenekli bir akrobat, jimnastikçi olmasıyla ve bir savaş stratejisti olarak öne çıkıyor. Bunlara ek olarak Uzman Dedektif, Sorgu Uzmanı, Silah Ustalığı gibi vasıflara da sahip.

 

Güç Seviyesi

Şu anda, Spector, yaşı, boyu ve yoğun düzenli egzersiz yapan normal bir erkeğin gücüne sahiptir. Eskiden vücut ağırlığının iki katı kadarını kaldırabilirdi;(ortalama 204 kg). Ancak güçlerini yitirdiğinden beri düzenli olarak ağırlık kaldırıyor ve muhtemelen şu an daha güçlü. Marvel Universe #9 Resmi El Kitabına göre, en güçlü haliyle, dolunay ışığında, yaklaşık 2 ton kaldırabilir.

Bir önceki Marvel Comics karakteri makalemize buradan ulaşabilirsiniz.