George Miller’ın Justice League Filmi Neden Hiç Gerçekleşemedi

DC Genişletilmiş Evreni yaratılmadan uzun zaman önce, Warner Bros. Justice League: Mortal ile ilk kez sinematik Justice League’i tanıtmıştı. Mad Max: Fury Road’un yönetmeni George Miller tarafından yönetilen gişe rekortmeni filmin Maxwell Lord’a karşı iz bırakması ve hala devam eden Dark Knight üçlemesinden ayrı olarak var olması amaçlanmıştı.Talihsiz bir takım nedenlerden dolayı film hiç yapılamadı ve Miller filmin neden başlamadan bittiği hakkında açıklamalar yaptı.

justice leauge george miller

THR, George Miller’a, yönetmeyi bitirmediği birkaç DC projesi hakkında soru sorduğunda, yönetmen buna; Justice League: Mortal en önde gelenlerden biriydi fakat maalesef finansal zorluklardan dolayı tamamlayamadık, diye cevap verdi ve açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“Sanıyorum 7 yıl önceydi ve gerçekten muhteşem bir senaryo vardı. Senaryo beni gerçekten etkilemişti. Hızlı bir şekilde bir ekip oluşturduk ve her şeyi hızlı bir şekilde ayarladık. İş sadece başlama tarihine kalmıştı ve başlama tarihi de yeni Avustralya hükümetinin yapacağı temel indirim mevzuatına bağlıydı. Ama bu onların kısa sürede vermesi gereken büyük bir karardı. Yetişmeyen bu kararla beraber film de suya düştü.”

Justice League: Mortal’ı etkileyen diğer bir problem de, Writers Guild of America greviydi. Grev tam da film setinin başlayacağı ayla aynı zamanda patlak vermişti. Grev, 2008’in Şubat ayında bittikten sonra, Miller ve Warner Bros. Avustralya’daki çekimlere devam etmeyi denediler ama finansal problemlerden dolayı film setini Kanada’nın Vancouver şehrine taşıdılar. Böylelikle filmin çıkış tarihi de 2009’a ertelenmiş oldu. Artan gecikmeler sonucunda Justice League: Mortal, 2008’in ortalarında ıskartaya çıktı. WB da kahramanları konu edinen kişisel filmler yapmaya odaklandı. 2011’deki Green Lantern filmi, DC’nin paylaşılan evren filmlerine başlangıç niteliğindeydi ama gişedeki başarısızlığının ardından onun yerine 2013 yılının Man of Steel’i bu titri almış oldu.

Justice League: Mortal’a rağmen bugün pek çok süper kahraman filmi yapılıyor bu da eğer film yapılmış olsaydı neye benzeyeceğine dair bir fikir oluşturuyor. Geçen seneki belgesel The Death Of Superman Lives: What Happened? ile aynı şekilde, deneme projesi olarak  Miller’ın Justice League Mortal’ı hakkında, oyuncular ve ekiple yapılan röportajlar, sanat konsepti, kostümleri ve daha fazlasının yer alacağı bir projenin yapılacağı geçen sene duyuruldu. Konuyla ilgili son güncelleme 6 ay önce yönetmen Ryan Unicomb’tan gelmişti ve yönetmen : “Warner Bros.’tan projeyle ilgili bir şey duymadım.” demişti. Yani eğer WB projeye olur vermediyse iş tamamen bizim hayal gücümüze kaldı demektir ki bu online olarak zaten yapılan bir şey.
Sinematik Justice League şu anda 2017 yılındaki League: Part One’a dönüşmüş durumda ve onu 2009 yılındaki Justice League: Part Two takip edecek. George Miller’a göre, elinde daha fazla Mad Max filmi ve diğer projeler var, yani yönetmen yakın gelecekte yoğun çalışmalarına devam edecek.