Tüm Zamanların En İyi 10 Çizgi Roman Temelli Animasyon Filmi

DC’nin yaklaşan animasyonlaştırılmış filmi Batman:The Killing Joke’un kamera arkası görüntüleri ve fragmanı bu hafta sızdırılmıştı. Killing Joke çekirdek bir Batman hikayesinden uyarlandı ve  Kevin Conroy Batman’i, Mark Hamill de Joker’i seslendirecek.

book cover Batman The Killing Joke by Alan Moore and Brian Bolland (Via MerlinFTP Drop)
book cover Batman The Killing Joke by Alan Moore and Brian Bolland (Via MerlinFTP Drop)

Sevilen çizgi romandan uyarlanması ve deneyimli kadrosu ile Killing Joke, DC’nin son klasik animasyon uyarlaması yaratma girişimi gibi görünüyor.

Son günlerde live-action süper kahraman filmleri bayrağı taşısa da çizgi romanlardan uyarlanan klasik animasyonlar da var. DC Comics de hikayelerini animasyon formuna uyarlamaya odaklanmış görünüyor. Ufukta Killing Joke da görünmüşken, tüm zamanların en iyi animasyon çizgi roman filmlerine bakmanın tam zamanı. İşte Newsarama’nın hazırladığı çizgi romandan uyarlanan tüm zamanların en iyi 10 animasyon filmi.

Batman Beyond: Return Of The Joker

batmanbeyond returnofthejoker

Bruce Timm ve Paul Dini’ nin DC evreni sadece günümüzde olmaktan fazlasını yaptı, 40 yıl sonrasına gitti, Bruce Wayne emekli oldu ve Terry McGinnis adında yeni bir çocuk onun koruması altında maskeyi devraldı. Batman Beyond Tv serisi fanların sevdiklerinden biriydi ama buradaki önemli nokta uzun metrajlı filmde Joker ellerinde ölmesine rağmen geri döndü ve tabi ki sebebini burada açıklayamayacağız.

Filmde Tim Drake, Nightwing, Harley Quinn, Barbara Gordon vardı. Geçmiş ve gelecekte şaşırtıcı aksiyonlar, sahneler ve ilginç dönemeçler vardı. Mark Hamill ve Arleen Sorkin’in sesinden kimin kim olduğu açıklanıyordu. Filmin teması inanılmazdı ve sadece Batman’in ne kadar sıkı biri olduğunu değil aynı zamanda en büyük düşmanının kalıcılığını da işliyordu.
.

Justice League: Doom

9 justiceleaguedoom

Uzun süredir planlanan Justice League filmi nihayet amacına ulaştı ve  bir miktar kahraman, kötü adam ve aksiyon barındıran 2012 yapımı animasyon film Justice League: Doom da benzer bir zorlu sürece rağmen yayınlanmayı başarmıştı. Pek çok Justice League serisini birleştiren  Justice League: Doom’da  Tim Daly Superman’i ve Nathan Fillion Hal Jordan’ı seslendiriyordu. Film Mark Waid’in yazdığı oldukça büyük başarı kazanan JLA’daki  “Tower of Babel” hikayesinden uyarlanmıştı. Filmde sadece Batman, Superman, Wonder Woman, Flash, Green Lantern, Martian Manhunter ve Cyborg yoktu aynı zamanda Vandal Savage, Metallo, Bane, Cheetah, Star Sapphire ve Mirror Master’dan oluşan bir Legion of Doom kadrosu da vardı.

Justice League Doom, animasyon ve çizgi roman ustası  Dwayne McDuffie tarafından yazıldı ve ölümünden sonra yayınlandı. Tüm aksiyonu ve karakterleri 77 dakikaya sığdırmasına rağmen Batman’in Justice League’teki yerini araştırmayı da başardı, bu da Tower of Babel”i ilgi çekici bir hikaye yapıyor.
.

Planet Hulk

ponyo plush template

Marvel ve Universal  bir live-action hulk filmi için çekişirlerken, Marvel herkesin hikayesini bildiği ve yapılmasını istediği uzun metrajlı bir film uyarlaması yaptı; Planet Hulk. Greg Pak ve Carlo Pagulayan’ın hikayesi Madhouse’un çalışması sayesinde animasyon olarak gelişmeyi başardı.

Japonya’nın en başarılı anime evlerinden biri olan Madhouse, Planet Hulk’a, Amerika merkezli hikayelerde ender rastlanan bir enerji getirdi. Hulk da bundan hem görsel olarak hem de ilerleme olarak faydalandı.

Marvel’in gedikli seslendirme sanatçılarından Rick D. Wasserman Hulk’u seslendirdi.  Madhouse ve Marvel Animation, Hulk merkezli bir hikaye yaparken bolca yeni karakter tanıtmayı da başardı.

Planet Hulk ‘un hem animasyonlaştırılmış filmi hem de çizgi romanı kendi ayakları üzerinde duruyor. Marvel Stüdyolarının rafta bekleyen bir oyun planları var ama yeni bir live-action Hulk filmini bundan daha fazla ciddiye almaları gerekiyor.
.

Batman: The Dark Knight Returns 1 ve 2

7 batman animasyon

Warner Bros. Animation’ın The Dark Knight Returns’u iki uzun metrajlı parçadan oluşmasına rağmen tek bir film gibi görülüyor. Çizgi roman fanları serileştirmeye alışıklar, öyleyse neden bu film için de uygulanmasın?

Frank Miller’ın aynı isimli ünlü çizgi romanından uyarlanan The Dark Knight Returns, biraz da stüdyonun kararıyla iki bölüme ayrıldı; Part 1 daha ağır ilerlerken Part 2 ful aksiyondan oluşuyordu. Ama eğer vaktiniz varsa her ikisini bir seferde izlemeniz daha uygun olacaktır.

Sizleri uyarmalıyız ki, Joker’in final savaşını izlemek cesaret gerektiriyor.

Son derece acımasız, şiddet içeren ve hassas sahneleri olan filmde Batman’in sırf bu yüzden yıkılışını izliyorsunuz. Süperman’de aynı derecede acımasız bir mücadelenin için de olsa da güçlü bir zafer hissi yaşatıyor.

Bu serinin filme uyarlandığını görmek oldukça etkileyici ama doğru aktarıldığını görmek daha da etkileyici.

.
All-Star Superman

6 All-Star_Superman

Orijinal senaryolar üzerine kurulu büyük animasyonlaştırılmış filmler var ama bunu belirli kaynakları devre dışı bırakarak yaparsanız ancak Grant Morrison ve Frank Quitely’nin All-Star Superman’i kadar güzel olabilir. Dwayne McDuffie, bu 12 bölümlük seriyi aldı ve mükemmel bir şekilde uzun metrajlı filme uyarladı. Filmde başrolü James Denton seslendirmişti. Bu ses uzun süreli DC fanlarına biraz garip gelse de, eski  Desperate Housewives aktörünün IMDb geçmişinde yer almasının ötesinde mükemmeldi diyebiliriz.

Modern anlatımlı Süperman filmi olarak Man of Steel ya da Batman v Superman: Dawn of Justice’dan hoşlanmayanlar var ise, 2011 yapımı bu film tam da ihtiyacınız olan şey.
.

Batman: Under The Red Hood

5 undertheredhood

Çizgi romanlardan animasyona hızlı geçiş gösterenlerden biri de 2005-2006 yılları arasında Judd Winick tarafından yazılan “Under the Hood”  hikayesinde ilk işaretleri veren 2010 yılının Batman: Under the Red Hood’uydu. Hikayede “A Death in the Family”de Jokerin ellerinde ölen tehlikeli anti kahraman  Robin Jason Todd’ un hayata geri dönüşü anlatılıyordu. Tek bir animasyonda anlatması biraz karışık ve zor bir hikaye olsa da senaryoyu Winick’in kendisinin yazması kolaylık sağladı.

Filmde, Bruce Greenwood, Batman’i, Neil Patrick Harris, Nightwing’i, Supernatural’dan Jensen Ackles, Jason Todd’u ve John “Bender” DiMaggio, Joker’i seslendirdi.
.

Justice League: The New Frontier

4 justiceleaguenewfrontier

Darwyn Cooke’nin 6 konuluk epik film uyarlamasının yeri DC kahramanlarını Golden Age’e taşıdığı için oldukça özel. Sadece Warner Bros.’un DC Universe Animated Original Movies’ten ikincisi olmasıyla değil aynı zamanda 1950lerin ruhunu taşıyarak beklentileri karşılaması ve Cooke’nin çalışmalarını sayfadan fırlamış gibi gösteren başarılı animasyonu ile de önemli bir yere sahip. 75 dakikayla sınırlı filmde bazı konular atlanarak işlendiğinden fanlar filmin 2 parçadan oluşması gerektiğini savunmuşlardı. DC kahramanlarının yabancı bir tehdit yok etmek için bir araya geldiği tanıdık hikayede, olay benzersiz olarak işlenmiş.

New Frontier, en iyi Wonder Woman sahnelerini barındırdığı için de dikkate değer. Filmde Wonder Woman’ı Zeyna olarak tanıdığımız Lucy Lawless seslendirmişti.
.

Big Hero 6

3 bighero6

Big Hero 6 , çizgi romanlardaki gizemini filmde avantaj olarak kullanarak animasyonda bir güç merkezine dönüştü. Walt Disney Animation  bir gerçek hayat Cindrella hikayesi gibi  Marvel’in çöpe attığı hikayelerden birini alarak, eklemeler yapıp, genişleterek 20 yıllık içeriğe yeni bir soluk getirdi ve Big Hero 6 yepyeni ve bambaşka bir hikaye olarak karşımıza çıktı.

Walt Disney Animation Studios’tan çıkan bu hikayeyi gördüğünüzde nasıl olup da Marvel’in bu şansı kaçırdığına şaşıracaksınız.

Disney fanları  filmin Frozen’ın gölgesinde kaldığını düşünse de Big Hero 6, çizgi roman fanlarının hızlıca kendini benimsemesi ile kolay kolay yapılamayacak bir şeyi başardı.
.

Justice League: The Flashpoint Paradox

2 FlashpointParadox

Listenin çoğunlukla Justice League ağırlıklı olduğunu düşünebilirsiniz ama bu sadece bu filmi henüz görmediğinizdendir.  2011’in Flashpoint çizgi roman geçişi üzerine kurulu bu animasyonlaştırılmış film tartışmasız kaynağından daha iyi. Filmin 81 dakikayla sınırlı olması senaryo yazarı James Krieg ve yönetmen Jay Oliva’yı Flash’ın çekirdek hikayesine odaklanmaya zorlamış.

Filmi meşhur ölüm sahnesi olmadan anmak imkansız ki o sahnede Geoff Johns ve Andy Kubert’in orijinal çizgi romanından daha fazla grafik kullanılmıştı. Kimilerine göre bu tartışılır olsa da çoğunluk bu noktanın orijinal çizgi romanda atlandığını düşünüyor.

Warner Bros. filmde DC’nin seslendirme sanatçılarına güvenmiş ek olarak da Kevin McKidd, Thomas Wayne’i, C. Thomas Howell ise  Eobard Thawne’u seslendirmiş. Eğer Jessica Jones’ta David Tennant’ın ürpertici Kilgrave’ini sevdiyseniz Zoom’u görene kadar bekleyin.
.

Batman: Mask of the Phantasm

1 maskofthephantasm

Sinema filmi Batman Returns ve Batman Forever arasına sıkışmış 1993 yapımı Batman: Mask of the Phantasm, ünlü Batman: The Animated Series’in bir uzantısı niteliğinde ve Dark Knight’a, Tim Burton ya da Joel Schumacher’ den daha farklı bir bakış açısıyla yaklaşıyor. 76 dakikalık Mask of the Phantasm,  B:TAS kalitesiyle sunuluyor ve farklı bir bakış açısıyla hikayenin ne kadar farklı olabileceğine odaklanıyor.

Hikayede Batman ve Joker olmasına rağmen, Andrew Beaumont/The Phantasm adında yeni bir mit tanıtılıyor ve onu daha sonra çizgi romanlardan animasyonlaştırılan serilerde ve Justice League Unlimited’de görüyoruz.

Gerçek şu ki, Batman: Mask of the Phantasm, listedeki filmler arasında sinemada prestij kazanamamış ilk film ama küçük bir gişe yapmış olsa da Batman’e yaklaşımındaki çekicilik ve kalitesiyle kesinlikle dikkate değer.

Mask of the Phantasm  listedeki tüm diğer filmlere ve özellikle SubZero gibi sonraki Batman animasyonlaştırılmış filmlerine ilham vermiştir.

23 yıl sonra bugün, animasyon  filmler Batman: Mask of the Phantasm’dan daha popüler olsa da, orijinal filmin yaratıcılığının ve potansiyelinin önüne geçemez.