Japonlar WEEABOO’lar Hakkında Ne Düşünüyor?

Weeaboo‘lar gerçeklikten koptukları ve Japonya’yı aşırı idealize ettikleri için genelde pek hoş karşılanmıyorlar. Peki ya Japonya’nın sıradan halkı Weeaboo’lar hakkında ne düşünüyor?

Eğer Japonya ile ciddi şekilde ilgiliyseniz o zaman Japonya’da okurken ya da orada yaşadığınız süre boyunca birkaç weeaboo ile tanışmışsınızdır. Hatta belki kendi weeaboo eğilimleriniz bile vardır.

Weeaboo
Weeaboo ne demek?

Eğer bu terimi ilk kez duyuyorsanız, weeaboo kısaca, Japon kültürüyle yüzeysel olarak takıntılı kişi anlamına geliyor. Genellikle dili öğrenmek için mücadele ediyorlar ve Japonya’daki yaşamın gerçekliklerine karşı kör oluyorlar. Bunun yerine şehirdeki yaşamla ilgili olumsuz eleştirilere ve yorumlara öfkeyle karşılık veriyorlar ya da sevdikleri bir resmi farklı boyarsanız büyük bir tepkiyle karşılaşabiliyorsunuz. Olumsuz bir şey duyduklarında bunu kulak ardı edip Japonya ile ilgili kurdukları romantik fantezilerini yüceltmeyi seçiyorlar.

Weeaboo nedir

Tahmin edebileceğiniz gibi bu oldukça can sıkıcı bir durum. Ama weeaboo olmanın da dereceleri var. Bazıları, herhangi bir şeye aşırı ilgi duymanın her şeyden nefret eden biri olmaktan iyi olduğunu savunuyor.

YouTuber That Japanese Man Yuta, Tokyo sokaklarında dolaşarak insanlara, bu aşırı Japon hayranları hakkında ne düşündüklerini ve olumlu ya da olumsuz fikirlerinin ne olduğunu sormuş.

Genel olarak Japon katılımcıların weeaboo’larla bir problemi yok gibi görünüyor. Bu durumun Japonya’nın popüler kültürünü online olarak tanıtmasından etkilenmişler ve yabancıların Japonya’ya olan bu ilgisinden memnun olmuşlar.

Weeaboo ne demek

Kaynak: YouTube- That Japanese Man Yuta

Not:Videoyu kanalından sonradan kaldırdığı için bu haberin içerisinde yer almamaktadır.