‘DCEU’ Artık ‘DC Universe’! – James Gunn DC Evrenini İnşa Ediyor

dc universe

James Gunn ve Peter Safran’ın DC Films başkanlığını devraldıkları haberiyle birlikte, DCEU artık sadece “DC Universe” olarak anılıyor. Yani kısaca “DCU”.

James Gunn ve Peter Safran‘ın Warner Bros. Discovery için DC’nin film, televizyon ve animasyon bölümünü yönetecekleri yönündeki haberle birlikte, DC Genişletilmiş Evreni (DCEU) takma adı resmen emekliye ayrılmış gibi görünüyor.

The Hollywood Reporter‘ın bu büyük gelişmeyi ele alan haberinde, bir dizi üst düzey Warner Bros. yetkilisi DC’nin ekran serisini DCEU olarak değil, sadece DC Universe olarak adlandırıyor. Warner Bros Discovery CEO’su David Zaslav şunları söyledi:

“DC dünyanın en eğlenceli, güçlü ve ikonik karakterlerine sahip ve James ile Peter’ın eşsiz ve birbirini tamamlayan yeteneklerinin birinci sınıf ekibimize katılmasından ve efsanevi DC Evreni’nin yaratıcı yönetimini üstlenmesinden büyük heyecan duyuyorum. “Film yapımcılığında onlarca yıllık deneyimleri, yaratıcı toplulukla yakın bağları ve dünyanın dört bir yanındaki süper kahraman hayranlarını heyecanlandıran kanıtlanmış geçmişleri, onları film, TV ve animasyonda uzun vadeli bir strateji geliştirmek ve bu imtiyazı yaratıcı hikaye anlatımında bir sonraki seviyeye taşımak için benzersiz bir şekilde nitelikli kılıyor.”

Warner Bros Pictures patronları Michael De Luca ve Pamela Abdy, “James Gunn ve Peter Safran’ın ekibimize katılmasından ve DC Evreni’nin liderliğini üstlenmesinden daha fazla heyecan duyamazdık,” diye eklediler. “James harika bir film yapımcısı ve hikaye anlatıcısı, Peter ise son derece başarılı ve üretken bir yapımcı ve her ikisinin de DC için bu yeni dönemi oluşturmak üzere birlikte çalışmayı taahhüt etmeleri gerçek anlamda bir rüyanın gerçekleşmesi anlamına geliyor. Hepimiz bu evren için çok benzer bir duyarlılığı ve tutkuyu paylaşıyoruz ve yıldızlar daha iyi hizalanamazdı. Başlamak, işe koyulmak ve bu eşsiz yaratıcı beyinlerle işbirliği yapmak için sabırsızlanıyoruz.”

dc universe 1
DCEU Öldü. Yaşasın DC Universe

“DC Universe” Tamam da, “DCEU” İsmi Nereden Çıkmıştı?

DC Genişletilmiş Evreni adı Warner Bros. Pictures’ın içinden çıkmadı. Bu terim daha ziyade Entertainment Weekly yazarı Keith Staskiewicz tarafından 2015 yılında Batman v Superman: Adaletin Şafağı ile ilgili bir makalede ortaya atıldı. Disney ve Marvel Studios’un Marvel Sinematik Evreni’nin aksine, WB’nin DC filmlerinden oluşan ortak evreninin o noktada resmi bir adı olmadığı için Staskiewicz bu ifadeyi şaka yollu ortaya attı. Warner Bros’un bu terimi benimsemesi biraz zaman almış olsa da, bu kısaltma seride çalışanlar tarafından uzun süredir kullanılıyor.

Warner Bros. 2018’de seriye Worlds of DC adını vererek yeni bir isim vermeye çalıştı. Ancak bu pek tutmadı ve pek çok kişi hala DCEU olarak anmaya devam etti. Belli ki stüdyo bir noktada yumuşadı ve “DC Genişletilmiş Evreni” sonunda HBO Max yayın hizmetinde kendi resmi merkezine kavuştu. İlginç bir şekilde, yukarıda bahsi geçen Johnson’ın yeni filmi Black Adam pekala başka bir yeniden markalaşmanın habercisi olabilir. Filmin pazarlamasının büyük bir kısmı “DC Evrenindeki güç hiyerarşisinin değişmek üzere olduğu” vaadiydi. O halde DC Universe için yeni ümitler beslemeye başlamanın tam zamanı diyebiliriz.