MCU Neden DCEU’dan Daha BAŞARILI? MARK MILLAR Açıklıyor

Artık herkes biliyor ve kabul ediyor ki Marvel Sinema Evreni(MCU), DC‘nin Sinema Evreninden(DCEU/Genişletilmiş Evren) çok daha iyi ve çok daha başarılı. Bunun sebebini herkes farklı açıklıyor. Kimisi senaryoların kötülüğünden yakınıyor, kimisi yönetmenin başarısızlığı olduğunu söylüyor. Bir de Mark Millar‘ın teorisini öğrenelim.

MARK MILLAR
Mark Millar

Öncelikle Mark Millar’dan bahsetmeliyim. Kendisi hem DC tarafında hem de Marvel tarafında önemli eserler yazdı. Bazı önemli eserlerini saymak gerekirse Civil War, Old Man Logan, The Flash’in birkaç serisi, Superman Adventures ve dahası. Yani Mark Millar bu işin ehli ve yıllardır çok özel eserler çıkarmış bir yazar.

Mark Millar Yahoo için yaptığı bir röportaj da DC’nin sinema da neden Marvel’ın gerisine düştüğünü soruyorlar ve o da “Bu gayet basit. DC karakterleri sinematik değil.”

Ve devam ediyor “Ben büyük bir DC hayranı olarak Marvel’ın kahramanlarını tercih ediyorum. Superman, Batman, Wonder Woman benimen sevdiklerim ancak onlar, Batman hariç, bu karakterlerin gizli kimliklerini değil özel güçlerini ön plana alıyorlar. Buna karşılık Marvel karakterlerin süper güçlerindense kişiliklerini ön plana alıyor Peter Parker, Matt Murdock yada bireysel olarak X-Men gibi, aslında her şey kişilikler de bitiyor. DC, Batman hariç, kişilikleri ön plana almıyor. Batman bunlardan farklı. Batman ile empati kurabilirsin onu anlayabilir onun için endişelenebilirsin fakat Green Lantern gibi birini düşünün, o hayalinden 3D fiziksel manifestolar ve yeşil plazmalar yaratıyor ama en büyük zaafı sarı renk! Bunun filmini nasıl yapabilirsin ki?! 1952 de müthiş bir etki yarattı ama şimdi izleyicilerin bunlar hakkında hiç bir fikri yok.”

DC Karakterlerinin Kişilikleri Yetersiz!

“İnsanlar söylediklerim için bana saldırabilir fakat benim fikrim ve delillerim bunlar. Gördüğünüz gibi biz en iyi yönetmenlerle, en iyi senaristlerle ve en iyi oyuncularla çalışıyoruz, bütün bunlara tonlarca para yatırıyoruz ama bunlar işe yaramıyor. Galiba yaratıldıklarından çok uzaktalar. Bir şey onlar hakkında biraz yaşlı hissettiriyor, çocuklar bu karakterlere bakıyor ve o kadar da havalı değiller diyorlar. Superman’i bile, Superman’i severim, ama artık var olmayan bir Amerika’ya ait. 20. yüzyıl Amerika’sını temsil ediyor ve bence o zirveye çıktı.”

Millar’ın düşüncesi buymuş ve Millar’a büyük ölçüde katılabiliriz ancak geçen sene Wonder Woman filmini gördük ve büyük başarılar elde etti. Daha önceki Superman filmleri de kısmen iş yapmıştı. Bence DC karakterleri gayet iyi sinemaya uyarlanabiliyorlar ancak en büyük sorunları düzgün bir yol çizenleri yok aynı zamanda başlarında her şeye karışan Warner Bros. var ki bence kendileri DCEU’nun önündeki en büyük engel.

Bu sene Aralık ayında DC’nin Aquaman filmi yayınlanacak onu Nisan 2019’da Shazam filmi takip edecek. Şimdilik kesin olanlar bunlar.