VISION Kimdir? – Marvel Comics Karakter Tanıtımları

Vision, Marvel Comics tarafından yayınlanan Amerikan çizgi romanlarında ortaya çıkan kurgusal bir süper kahramandır. Bir android ve ilk defa Avengers #57 sayısında (Ekim 1968) ortaya çıkan Avengers üyesi. Karakteri canlandıran Paul Bettany, Disney+ için yaklaşmakta olan WandaVision serisindeki rolünü canlandırmak için geri dönecek.


Gerçek adı: Vision
Yaratılış: Roy Thomas, John Buscema Avengers #57 (October, 1968)
Yayımcı Şirket: Marvel Comics
Ünvanlar: Manikin, Ghost of Stone, Victor Shade, Alex Lipton


Vision Karakterin Ortaya Çıkışı ve Gelişimi

Vision, Ultron ve Helen Cho tarafından yaratılmış, Mind Stone(Zihin Taşı) olarak bilinen güçlü eserle birlikte üretilen sentetik bir vibranyum gövdesine sahip bir android idi. Boyut değiştiren bilim insanı Henry Pym  tarafından yaratılan Ultron adlı bu metal canavar istemeden bilinçlendi ve Avengers’a isyan etti. Altı ay süren başarısızlığın ardından, Ultron ilk Human Torch’un ilk yaratıcısı olan Profesör Phineas T. Horton’u kaçırdı.

Ultron,  Avengers’a karşı bir intikam aracı olarak hizmet etmek için 1940’ların android Human Torch’unu (aslında Immortus’un kendi işçiliği için yarattığı farklı bir Human Torch’u) kullanarak kendi androidini yaratmaya karar verdi. Ultron, Profesör Horton’un android yüzünü kırmızıya boyadı ve aynı zamanda Profesör Horton, Torch’un oluştuğu Horton Hücrelerini değiştirerek yaratım yoğunluğunu değiştirme güçlerini verdi. Ancak Vision “doğduğunda”, Ultron, Profesör Horton’un Vision’ın, Torch olarak anılarını silmediğini veya tahrip etmediğini keşfetti. Ultron, kendisine ihanet ettiği için Profesör Horton’u öldürdü. “Torch intikam almaya çalıştı. Ultron onu mağlup etti ve Vision’ın sinirsel işlemcilerini, kontrol altında tutmak için bir kontrol kristali yerleştiren Wonder Man adlı iyonik yüklü kostümlü Simon Williams’ın beyin modelleriyle donattı.

Ultron, Yenilmezler’i bir ölüm tuzağına çekmek için Vision’ı gönderdi ve bu ilk karşılaşma sırasında Wasp olarak bilinen normal boyuttan daha küçük bir insan dinamosu olan Janet Van Dyne, synthezoidlerin adını verdi. Ona “doğası gereği insanlık dışı bir vision” dedi. Aslında adı da bir nevi buradan geliyor denebilir. Vision’ı incelerken tekrar canlandı ve Yenilmezler’e tekrar saldırdı. Daha sonra sakinleşti ve Ultron-5 tarafından onları yok etmek için gönderildiğini bildirdi.

Vision daha sonra, Ultron’un bilincini internete aktarmasını engellemek için güçlerini kullanarak ve Avengers’ın Ultron’u başarılı bir şekilde yok etmesi için, Sokovia Savaşı’nda Yenilmezler’e katıldı.

Ultron Saldırı Timi’nin ardından Vision, Kaptan Amerika’nın önderliğinde Avengers’ın resmi üyesi oldu. Fakat Sokovia Anlaşmalarını destekleme konusunda Tony Stark’ın yanında yer aldığı için yeni Avengers ekibi birliği uzun sürmedi. Sonuç olarak, Vision, Avengers Civil War’da yer aldı ve Wanda Maximoff’a(Scarlet Witch) duyduğu hisler, savaş sırasında yanlışlıkla War Machine’e zarar vermesine neden oldu.

Daha sonra Avrupa’da Maximoff ile New Avengers Tesisi’nde kaldılar. Sessiz bir yaşam sürerken, Vision, Thanos’un Zihin Taşı’nı aramasıyla tekrardan kendini olayların içinde buldu. Infinity War’da filmin sonunu hatırlarsanız, Thanos’un Zihin Taşı’nı Vision’dan çıkarmasıyla yaşamını yitirmişti. Ve böylece Thanos’un Infinity Gauntlet’i tamamlanmıştı.

The Visions

O zaman diyeceksiniz ki Vision Ailesi nasıl var oldu?

Vision insanlık arayışını bir adım daha ileri götürmeye karar verdi ve kendi kişiliğini yarattı. “Amerikan Rüyası” nı yaşamak için bir aile gerekliydi. Scarlet Witch beyin dalgalarını Vision’a verdi ve böylece Vision, Scarlet Witch’in beyin dalgalarını kullanarak Virginia’yı yarattı. Daha sonra hem onun hem de kendi beyin dalgalarını kullanarak ikizler Vin ve Viv’i yarattı. Ardından, Arlington’da bir banliyöye 616 Hickory Branch Lane’e taşındı. Vision, Yenilmezler ile çalışmaya devam etti ve Vin ve Viv Alexander Hamilton Lisesi’ne girdiler.

Fakat daha sonra yaşamları istediği kadar yolunda gitmedi, Virginia, Vision uzaktayken evlerini işgal eden Grim Reaper’ı öldürdükten ve cesedi sakladıktan sonra, cesedini gömdüğü videosuyla komşusu tarafından şantaj yapıldı. Bununla birlikte, Vin’in yanlışlıkla Agatha Harkness’in androidin kötülük olduğu konusunda uyardığı Avengers adına casusluk ederken Vision’un “kardeşi” Victor Mancha tarafından kazara öldürüldü. Vin’in ölümü işleri daha kötü yola soktu.

Vision, Avengers’la Şampiyonlar arasında, Viv’in katıldığı genç kahramanlardan oluşan bir ekip arasındaki macerada başka bir kayıp yaşadı. Yüksek Evrimci’nin, Dünya ile Karşı Dünya arasındaki çarpışmaya neden olmasını engellemek için birlikte çalışırken, Viv kötü niyetli kuvvetler tarafından ele geçirildi. Teknolojisini, gücü olmasa da bir insana dönüştürmek için kullandı. Çatışma doruk noktasına ulaştığında, Viv görünüşte kendisini Dünya’ya çarpmak yerine Dünya’da zararsız bir şekilde ilerlemesine neden olacak şekilde değiştiren bir cihazı çalıştırmak için kendini feda etti. Bunun yerine farklı bir varoluş düzlemine kaydırılmış olsa da, o ölü olduğuna inanıyordu.

Vision ölümü ile başa çıkma girişiminde, Virginia’nın beynindeki kalıpları kullanarak onları tekrar bir araya getirmek için kullanarak yeniden inşa etmeye başladı. Bununla birlikte, orijinal Viv sonunda eve dönüş yolunu buldu, Vision aynı kişinin bu kadar farklı versiyonlarını yükseltmeye çalışırken, kendisi ve Viv 2.0 arasında huzursuz bir birliktelik ortaya koydu.

Güçleri ve Yetenekleri

Vision’ın android gövdesi, muhtemelen Horton Hücreleri olan, açığa çıkarılmamış sentetik organik benzeri bir maddeden oluşan hemen hemen tüm insan organlarına, kanına ve dokularına analogları içeren bir insan vücudunun işlevsel bir kopyasıdır. Bu madde, insan dokusunun tüm fonksiyonlarını taklit eder, ancak daha güçlü, dayanıklı ve esnek.

Bilgisayar Beyin: Vision’un beyni, veri bankalarında depolanabilecek verileri kullanması veya bunlardan veri alması için diğer bilgisayar sistemleriyle kablosuz veya doğrudan etkileşime girmesini sağlayan bir bilgisayar gibi çalışır. Bu yetenekleri Avengers’ın güvenlik sistemlerini devre dışı bırakmak ve dünyanın nükleer silah sistemlerini doğrudan kontrol altına almak için kullandı.

Holografik Manipülasyon: Vision, trençkot giyen bir insan olarak kendisini gizlemek veya hatta görünmez hale getirmek için hologramlar üretebilir.

Ses Hassasiyeti: Vision, ses alıcılarının hassasiyetini en zayıf sesleri tespit edebileceği bir noktaya ayarlayabilir.

Optik Tarayıcılar: Yaşam formlarını, enerji kaynaklarını ve hatta oluştukları maddeleri ve bunlardan yayılan enerjileri tespit eden nesneleri tarayabilir.

Yoğunluk Manipülasyonu: Vision’ın gövdesi, kütle parçacıklarını alabildiği veya toplayabildiği bazı bilinmeyen boyutlarla etkileşime girebilen özel sibernetik olarak aktive edilmiş hücrelerle doyuruldu. Ve böyle katı cisimlerden geçebilir, duvarlarda yürüyebilir ve daha birçok şeyi yapabilir. Yani Vision yoğunluğunu ve katılığını kontrol edebiliyor.

Uçuş: Minimum kütledeyken, Vision havayı kullanarak ağırlıksız bir şekilde uçabilir. Vision’un bu olayı nasıl yaptığı tam olarak bilinmemektedir. Dünyanın manyetik alanından bir dereceye kadar güç çekerek manevra yapabilir ve hız kazanabilir.

Güneş Işını Absorbsiyonu: Vision’ın kaşındaki güneş mücevheri, %99 verimlilikle doğrudan kullanılabilir bir forma dönüşebildiği ortam güneş enerjisini emer. Güneş ışını emme işlemi, bedensel ihtiyaçları için enerji harcaması tarafından belirlenen bir oranda sürekli (hatta bir dereceye kadar geceleri bile) gerçekleşir. Bu nedenle, mücevher, Vizyon bir üst düzey efor seviyesinde kullandığında güneş enerjisini en uygun şekilde emer.

Güneş Enerjisi Işınları: Alnındaki taştan sınırlı miktarda güneş enerjisi alınıp, dar bir kızılötesi ve mikrodalga radyasyonu ışını oluşturarak kanalize edebilir. Işın, 500 ila 30.000 derece Fahrenheit sıcaklık aralığında kontrol edilebilir.

Bunlarla birlikte ek olarak Süper İnsan Gücü, Dayanıklılığı ve Refleksleri gibi özelliklere de sahip.

Güç Seviyesi

Normal yoğunlukta iken, Vision insan gücünden biraz daha fazla güce sahiptir. Yoğunluğunu artırarak gücünü arttırır. Elmas-sert yoğunluk seviyelerinde, Vision, Sınıf 50 gücüne sahiptir.

Zayıf Yönler

Sertlik: Vision, kaslarını vücudunu hareket ettirmek için yeterli güce sahip olabileceği noktadan sonra yoğunluğunu artırabilir. Belli bir eşiğin üzerinde, Vision’un vücudunu hareket ettirmesi gittikçe zorlaşıyor. 90 tonluk maksimum yoğunluğunda, Vision kelimenin tam anlamıyla taşınmaz bir nesne haline geliyor ve yoğunluğunu daha rahat bir seviyeye düşürmeye çalışıncaya kadar etkin bir şekilde hareketsiz hale getiriliyor.

Hatta bu zayıf yönü geçmişte, Vision’un “insan” olma arayışında geçici olarak onu caydırırdı.

Bir önceki karakter tanıtımı makalemize buradan ulaşabilirsiniz.