Örümcek Adam’ın Klon Efsanesi Aslında 4 Yıl Değil Bir Ay Sürdü

örümcek adam klon efsanesi

Örümcek Adam’ın Clone Saga (Klon Efsanesi) hikayesi yıllarca devam etti, ancak bu hikayenin ilk versiyonu sadece bir sayı sürmüştü. Peki bir sayılık bir fikir nasıl 90’lara gelindiğinde sakız gibi uzatılabildi?

Bu sorunun cevabını bulmadan evvel bu metnin daha ayrıntılı ve görsellerle desteklenmiş bir versiyonunu aşağıdaki videodan izleyebileceğinizi eklemek isterim. Ayrıca bu tarzda daha çok içeriğe de Geçen Gene Geek’iz YouTube sayfasından erişebilirsiniz. Haftada üç gün (çarşamba, cumartesi, pazar) video paylaşıyoruz;

Örümcek Adam, yıllar boyunca unutulmaz birçok hikayeye sahip oldu, ancak en kötü şöhretli hikayelerinden biri, 1994’ten 1997’ye kadar süren The Clone Saga’dır herhalde. Hikaye, Peter Parker’ın DNA’sından oluşturulan bir klon olan Ben Reilly’nin geri dönüşünü anlatır. The Amazing Spider-Man 149’da başlayan hikaye içerisinde iki adamdan hangisinin gerçek Örümcek Adam olduğu konusunda şüpheler uyandırıldı hikaye içerisinde.

İşin garibi, çoğu insan Klon Efsanesi serisinin çok uzun sürdüğünü düşünürken, Marvel bundan çok daha önce destanın yalnızca tek sayı süren farklı bir versiyonunu yaratmıştı. “What If” serisinde sayı 30 içerisinde, Bill Flanagan, Rich Buckler, Jim Mooney ve Pablo Marcos, Peter’ın klonunun çok farklı bir yol seçtiği alternatif bir evreni kurgulamışlardı.

Kısaca hikayeye bakalım;

Hikaye, tıpkı ana evren versiyonu gibi The Amazing Spider-Man 149’daki olaylarla başlar. Örümcek Adam, klonuyla karşı karşıya geliyordu. Ancak bu evrende Örümcek Adam klonu üstünlüğü ele geçirir ve Çakal bir patlamada ölmeden kısa bir süre önce gerçek Örümcek Adamı devirir.

Ancak klon, çok tuhaf bir şeyin varlığını keşfeder. Birincisi, Peter Parker’ın hayatının son birkaç yılında olan hiçbir şeyi hatırlayamıyordur. Her şeye rağmen, klon amnezisinin ardındaki gizemi araştırmaya karar verir ve dehşet içinde Peter Parker’ın klonu olduğu gerçeğini keşfeder. Ne yapacağından emin değildir ama gerçek Peter Parker’ı esir tutamayacağını anlayan klon onu yeniden canlandırır. Neyse ki Peter, kendisine Kingpin’i birlikte durdurmaları gerektiğini söyleyen klonunu dinlemeye isteklidir. Orijinal Peter, Örümcek Adam kimliğini sürdürürken, klon, Peter her şeyin fotoğrafını çeker ve kötü adam da böylece def edilir.

Sonrasında, klon şehri terk etmeye ve adını değiştirmeye karar verir. Bununla birlikte Peter, birlikte ne kadar iyi çalıştıklarını görünce ondan kalmasını ister. Böylece hem Örümcek Adam rolünü paylaşarak hem de birbirlerinin Peter Parker olarak daha aktif bir sosyal hayattan zevk almalarına izin vererek gerçek bir çifte kimliğe sahip olabilirler. Klon mutlu bir şekilde kabul eder. Ama gel gelelim Peter yatağı alırken kanepeyi klona vererek durumdan hemen de yararlanmaya başlar.

Bu kısa versiyon mutlu bir şekilde sona eriyor gibi görünse de, Örümcek Adam’ın iki versiyonunun yeni yaşam düzenlerinin lojistiğini nasıl idare edeceği merak etmedim değil ben bu sayının sonunda. Acaba 3 yıllık devasa bir hikayedense 4 veya 6 sayı uzunluğunda bu hikayeyi görsek daha mı olurdu diye düşünmedim değil?

İTÜ'de tam zamanlı Gemi İnşaa öğrencisi (sanırım uzun bir süre daha hem de) ve yarı zamanlı da bir geek.