in ,

IRON MAN Kimdir? – MARVEL COMICS Karakter Tanıtımları

im_large_660Karakter Adı: Iron Man (Demir Adam)
Gizli Kimlik (!) : Anthony Edward ”Tony” Stark
Yaratılış: Stan Lee, Jack Kirby, Larry Lieber, Don Heck (Mart 1963) (Tales of Suspense #39)
Takım Üyelikleri: Avengers, Mighty Avengers, S.H.I.E.L.D. , Hellfire Club, Thunderbolts, Illumunati
Ekipmanlar: Farklı işlevlere sahip zırhlar
Doğum Yeri: New York
Meslek: Mucit, maceracı, Stark Endüstrileri CEO’su, eski S.H.I.E.L.D. yöneticisi, Birleşik Devletler Savunma Sekreteri…

 


MCU’nun hayatımıza girmesiyle birlikte en çok popülerlik kazanan karakter Iron Man’dir muhtemelen. Tabii bunda Robert Downey Jr.’ın da rolü büyük. Eğer 2008’de çıkan Iron Man filmi beklenen etkiyi yapmasa, bugün MCU dediğimiz evren yapılmamış olabilirdi. Beyaz Perdedeki Iron Man’i bir çoğunuzun tanıdığına eminim, ama bakalım çizgi romanlarda karşımıza nasıl bir Iron Man profili çıkıyor.
36268_iron_man

Iron Man’in Hikayesi

Karakterimizin hikayesi MCU’da anlatılanın hemen hemen aynısı. Stark Endüstrilerinin kurucusu, zengin sanayici Howard Stark ve Maria Stark’ın oğlu Anthony, Long Island’da dünyaya gelir. Tek süper gücü zekası olan süper kahramanımız 15 yaşında MIT’ye girer ve elektronik mühendisliği, fizik gibi alanlarda doktora yapar. Ailesinin bir araba kazasında (ki şüpheli bir kazadır) hayatlarını kaybetmesinin ardından şirket Stark’a miras kalır.

4695330-3134638871-Antho
Bundan sonrasını zaten az çok biliyorsunuz. Stark teröristler tarafından kaçırır ve silah üretilmeye zorlanır. Yakalanırken aldığı yaralar ağırdır. Kalbine doğru ilerleyen bir şarapnel parçası vardır. Hücre arkadaşı, Nobel ödüllü fizikçi, Ho Yinsen ile birlikte şarapnelin kalbine ulaşmasını engelleyecek bir ark reaktörü yaparlar. Sonrasında Stark ve Yinsen ilk Iron Man zırhını birlikte üretirler. Yinsen, Tony’nin kaçabilmesi için kendini feda eder. Tony geri döndüğünde şarapneli çıkarmanın bir yolu olmadığının farkına varır. Hala ukala bir dahi olsa da bundan sonra Iron Man olarak tanınacaktır.
E bahsettiğimiz kişi bir dahi olunca, yaptıkları da büyük etkiler doğuruyor haliyle. Tony’nin sebep olduğu şeyleri iki başlık altında değerlendirmek mümkün. Bakalım neler yapmış mütevazi (!) haylazımız.


Tony’nin En Büyük Başarıları

928537_640pxBu adamın en büyük başarısı, kesinlikle Avengers‘ı toplamasıdır. Hiçbir kahramanın tek başına yüzleşemeyeceği tehditleri alt etmesi için topladığı ekip, sayısız kez dünyayı kurtarmıştır. Tony, Cap’le birlikte ekibin liderliğini üstlenmiş, dağılana kadar da tüm ihtiyaçlarını kendisi karşılamıştır. Bunun yanı sıra S.H.I.E.L.D. için pek çok silah sistemi ve yeni teknoloji de üretmiştir. Hepinizin bildiği S.H.I.E.L.D. Hellicarier’ın mucitlerinden birisi de Tony’dir. Yine S.H.I.E.L.D. askerlerini süper insan saldırılarına karşı korumak için üretilen Mandrodiler de Tony’nin eseridir. Tüm bunların yanında duruma özel olarak ürettiği zırhları da adeta karakterin imzası haline gelmiştir. Hulkbuster’dan Phoenixbuster’a kadar geniş bir yelpazeye sahip zırhları arasından benim favorim Bleeding Edge zırhıdır. Yine kişiye özel yaptığı zırhlar da vardır. (Bkz. War Machine, Iron Spider…) Pek çok zor durumdan kendisini ve ekibini sağ salim kurtarmıştır. Yine yaptığı makinelerle dünyayı da defalarca türlü tehlikelerden korumuştur amma…


Tony’nin Yediği Haltlar

 

Nedense bu kısmı doldurmak, diğerine göre daha kolaymış gibi hissediyorum. Her şeyden önce ortada Civil War gibi bir gerçek var. Kim haklıydı kim haksızdı konusuna girmeyi düşünmüyorum. (ki son derece uzatılabilecek bir tartışma.) Ama Baxter binasına kurduğu süper insan hapishanesi Raft, yine yasayı kabul etmeyenleri avlamak için süper kötüleri işe alması vb. hareketleriyle birçoğumuzun gözünden düştüğüne eminim. Bunun yanı sıra alkolik olması ve sık sık kontrolü kaybetmesi de cabası. Bir de hacklenen sistemleri var tabii. Norman Osborn’a kaptırdığı mevkiisi ve Iron Patriot zırhını da unutmamak gerekir. Hepsini geçtim Superior Iron Man serisinde yaptıkları… (Anlatmak istemiyorum, çizimlerini Yıldıray Çınar abimizin yaptığı bir seri alın okuyun)

Superior_Iron_Man_Vol_1_4_Textless

İlişkileri

Bencilliği ve ukala tavırları zaman zaman çevresindekileri bıktırsa da kendisini hiç yalnız bırakmayan kişiler de yok değil. En yakın dostlarından olan James Rhodes ve sevgilisi Pepper Potts bunlardan yalnızca ikisi. Zaman zaman onlara da hıyarlık etmekte geri kalmasa da arkadaşlarının da yardımıyla doğru yolu bulmayı (genelde) başarır.
2

Invincible_Iron_Man_1_Cover Iron Man
Iron Man

Kısaca bazen nefret ettiğimiz, bazen hayran olduğumuz garip bir adamdır kendisi. Fakat MCU’da yakaladığı büyük başarı sayesiyle son zamanlarda çok büyük bir kitleye hitap ediyor. Zaten Secret Wars sonrası Marvel evreninin (All New All Different) ana serisinin Invincible Iron Man olması durumu açıklamaya yetiyor. Marvel evreninin en sevilen karakterlerinden biri olma yolunda emin adımlarla ilerleyen bu karakteri kimler seviyor ?

Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sitemizde spam yorumlar engellenmektedir. Ne şekilde olduğunu öğrenin.

Written by Tuncer Haydarlar

Durarara!! ×2 ‘nin OVA’sı  Geliyor

Secret Wars Nedir? Ne Değildir?