HULK Nasıl Dönüşüyor ve Nasıl Bu Kadar Kaslanıyor?

Marvel Evrenindeki en etkileyici fiziğe sahip karakterlerden birisinin Hulk olduğu konusunda sanırım hepimiz hemfikir olabiliriz. Ama akıllarda şu soru var; Hulk nasıl dönüşüyor? Nasıl bu kadar hızlı bir şekilde Doktor Banner aşırı kaslı bir canavar olabiliyor.

Ani Güç Patlaması – Hulk Nasıl Dönüşüyor?

Her çocuğun bir noktada yaşamayı hayal ettiği bir çizgi roman dönüşümüdür bu. Ani bir öfke patlamasıyla, kırılgan Dr. Bruce Banner’ın vücudundaki gama ışınları, onun The Incredible Hulk’a dönüşmesine olanak sağlar. Kemikleri uzar. Derisi yeşile (veya griye) döner. Gömleği yırtılır ve kasları o kadar büyür ki, çoğu vücut geliştirme sporcusunu yetersiz beslenmiş gibi gösterir.

Elbette, okuyucular dönüşümün Bruce için ne kadar korkunç olduğunu öğrenme şansı bulduklarında (birkaç saniye içinde vücudunuzdan milyarlarca yeni hücrenin aniden büyümesi zevkli bir deneyim olamaz elbette ki), bu arzularını ikinci kez düşünmek isteyebilirler. Bu düşünceler tam da şu soruyu getiriyor akla; “Tüm bu insanüstü kas kütlesi tam olarak nereden geliyor?”

“Dışarı Çıkma (Hulk-Out)” Nasıl Gerçekleşiyor?

Düzenli vücut geliştiriciler, sıkı bir egzersiz rejimine uymalı ve hem antrenmanlarını destekleyen hem de zaman içinde kaslarını geliştirmek için hammadde sağlayan özel bir diyete bağlı kalmalıdırlar. Açıkçası Banner’ın bu şekilde kendisini geliştirecek pek de zamanı olmuyor dönüşümleri sırasında, peki “Hulk Out”larının hammaddesi nereden geliyor?


Hulk’un The Official Handbook of the Marvel Universe #5‘teki tanıtım makalesine göre, gama ışınları “bilinmeyen bir kaynaktan, vücuduna 800 kilodan fazla kemik iliği ve doku” ekledi. Bu “bilinmeyen kaynağın” ne olduğu ise hiçbir zaman açıklanmadı (her ne kadar birçok hayran bunun Giant Man gibi diğer kahramanların dönüşümleri için hammadde sağlayabilecek ekstra boyutlu bir kaynak olduğu teorisini savunsa da). Eğlenceli bir şekilde, bu boyutun Looney Toons karakterleri tarafından kullanılan “Hammerspace” boyutuyla birçok ortak noktası olabilir, bu da Hulk’un kaslarının çok sıra dışı bazı öğelerle haşır neşir olabileceği düşüncesini akla getiriyor.


X-Men/Fantastik Dörtlü #1’de Fantastik Dörtlü’den Reed Richards, Hulk’un ve tüm Marvel süper-insanlarının güçleri için gereken muazzam enerjileri nereden alabileceğine dair başka bir teori sundu. Başlangıçta Dr. Rachna Koul tarafından önerilen bu “Tanrı Gücü” teorisi, süper kahraman enerjilerinin topluca “Tanrı Gücü” kaynakları olarak adlandırılan bir veya daha fazla boyut içi enerji kaynağından geldiğini öne sürdü.

Bununla birlikte, Hulk yazarı Jeff Parker bir tweet’te kendi açıklamasını da sundu, “Dönüşüm sırasında (Hulk) ortamdaki gama enerjisini çeker ve kütleye dönüştürür.” Bu aslında Yeşil Dev’in gama enerjisini manipüle edebildiğini (yani onu emebildiğini ve kullanabildiğini), yani bir tür insanüstü enerji – madde dönüşümü tekniği kullanabileceğini gösteren mevcut Hulk hikayelerine de uyuyor.


Elbette dönüşüm, Banner’ın zayıf çerçevesinin etrafında bir takım kaslar inşa etmekle de kalmıyor. Çoğu kahramanın aksine, Banner her dönüştüğünde kelimenin tam anlamıyla içten dışa yeni bir beden büyütmek zorunda kalır. Yazarlar bu hızlı hücre bölünmesini bir çeşit kanser türü olduğu tezini dahi zaman zaman kullandılar (bu kanser durumu, Banner’ın yüksek dozda radyasyona maruz kaldıktan sonra bu duruma haiz olmasını da açıklıyor). Bununla birlikte, kötü huylu kanser tümörleri geliştiren kanser hastalarının aksine, Hulk’un “tümörleri”, onun aşırı sağlıklı insanüstü kaslarıdıri


Hulk’un dönüşümü teknik olarak “bittikten” sonra bile, hücreler hasar alırsa hızla oluşmaya devam edebilir. Wolverine bunu Gri Hulk ile savaşırken keşfetti ve kelimenin tam anlamıyla Hulk’ta açtığı yaraların, kendi iyileştirme faktörüyle karşılaştırılabilir (ve muhtemelen daha üstün) bir oranda yenileniyor olduğunu gördü. Hulk’un mutasyonunun esasen faydalı bir kanser türü olduğunu fark eden Wolverine, uzun süreli bir mücadelenin sonuçsuz kalacağını da hissetti ve geri çekildi.

Tabii ki, Hulk kaslarını büyütmek eğlenceli olmasa da, onları kaybetmek muhtemelen daha da kötüdür. Yine el kitaplarını kendimize kaynak olarak alacak olursak Hulk, Banner’a geri döndüğünde, kaslarının geldiği bilinmeyen kaynağa geri döndüğünü görüyoruz. Yani diğer boyuta geri dönebileceklerini veya kendilerini Bruce’un vücudundan ortamın gama alanına atabileceklerini gösteriyor bu teori. Gerçekten rahatsız edici olan ise şu ki Hulk olmak yeni, sağlıklı bir Hulk vücudu yetiştirmek anlamına geliyorsa, Banner olmak tüm bu ekstra hücreleri öldürmek veya körelmelerine izin vermek anlamına geliyor olabilir.

hulk görseli - hulk nasıl dönüşüyor

Garip bir şekilde, Hulk geri döndüğünde gerçekten huzurlu göründüğü pek çok an vardır ve Banner genellikle Hulk dışarıda olduğu sürece zihin içerisinde uyur. Bu aslında çok mantıklı bir durum. Çünkü – eğer süreç göründüğü kadar acı vericiyse – sadece Hulk’ta daha fazla stresi tetikleyecektir, ve bu da onun Hulk’a dönmesine ve Banner’ın geri dönmesine asla izin vermemesine neden olacak bir geri bildirim döngüsüne neden olacaktır. Banner periyodik olarak geri geldiğinden, vücudunun nabzını düşük tutan ve başka bir dönüşümü tetiklemeyen bir tepkimenin bedeni içerisinde var ola geldiği teorisi oldukça akla yatkın gelecektir. Belki de vücudundaki gamma ışımalarının bir kısmını ağrı kesici üretmek için dahi kullanıyor olabilir.

İlginç bir şekilde, “ortam gama radyasyonu” veya “bilinmeyen kaynak”, Hulk’un dönüşümleri için kullandığı yakıtın çoğunu sağlıyor gibi görünse de, yeterli enerjiyi aslında hiç ama hiç sağlayamıyorlar. Bazı hikayelerde, Bruce’un her dönüşümden sonra inanılmaz derecede aç olduğunu ve vücudu normal durumuna yeniden ayarlanırken bol miktarda protein ve sıvı tüketmesi gerektiğini gösteriyor. Ang Lee’nin Hulk filminde Banner, süper gücünün bu dezavantajını göstermek için ikinci Hulk-Out’undan sonra hızla bir tabak dolusu yumurta yerken dahi gösteriliyor.

Şanssız Hulk – Hulk Nasıl Dönüşüyor?

Ne yazık ki, tüm bunlar Hulk’un gerçekten tüm Marvel süper kahramanları arasında en şanssız olan olduğunu kanıtlar nitelikte. Kaptan Amerikan ve Örümcek Adam radyasyona dayalı kaslarını kazanmak için bazı varoluşsal acılar çekmiş olabilir, ancak en azından Steve Rogers ve Peter Parker, dayanılmaz süreçten yalnızca bir kez geçtikten sonra insanüstü fiziklerini korumayı başardılar. Öte yandan Banner, her Hulk macerası için vücudunu sürekli olarak geliştirmeli ve sonra onu kaybetme ve yeniden kazanma sürecine tekrar baştan başlamalı.

Daha da kötüsü, Banner’ın Kaptan Amerika boyutunda bir iştahı ve benzer kalori alımı gereksinimi de olmalıdır – yine de Steve Rogers’ın öğünlerini sağlamak için ordusu ve Avengers’ı varken, Banner insan formuna döndüğünde ve buna başvurmak zorunda kaldığında genellikle çelimsiz ve yardımsız kalır. Avlanmak, çöpçülük yapmak veya yiyecek alacak parayı elde etmek için dilenmek genellikle Banner’ın mecbur kaldığı şeylerden bazıları. Zorlu bir hayat. Belki de “Hulk-Out” gücüne sahip olmanın aslında o kadar da harika bir şey olmadığını ortaya çıkarıyor.

Hulk nasıl dönüşüyor yazımızı umarız beğenmişsinizdir. Hulk hakkında başka bir yazı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

İTÜ'de tam zamanlı Gemi İnşaa öğrencisi (sanırım uzun bir süre daha hem de) ve yarı zamanlı da bir geek.