AGGRETSUKO – Kapitalist Dünya Fablı | Anime İncelemesi

Aggretsuko evreninde bir muhasebeci olarak çalışmaya başlayan Kırmızı Panda Retsuko’nun herkesten gizlediği bir sırrı vardır. Retsuko, ofiste yaşadığı tüm stresi geceleri bir karaoke barda death metal sayesinde atar. Ancak Retsuko’nun yolculuğu sandığından çok daha uzun ve inişli çıkışlıdır.

Aggretsuko’nun baş kahramanı Retsuko

Aggretsuko ilk defa 2016 senesinde yayınlandı. Netflix’te üç sezonu ile yer alan bu yapım; Hello Kitty ve depresyondaki yumurta “Gudetama”nın yaratıcısı Sanrio şirketinin bir karakteri. Animenin yönetmeni ve yazarı Rareko, Retsuko karakterinin death metal söylediği kısımları seslendirdi. Retsuko’nun gerçek sesinin sahibi ise Rareko’nun eşi Kaolip. İyi bir iş birliği ile Netflix için yaratılan Aggretsuko; üç sezonu da kapital dünyayı oldukça eğlenceli bir şekilde ele alıyor.

2019 yılında düzenlenen Crunchyroll Anime Ödülleri’nde En İyi Açılış Parçası, En İyi Karakter Tasarımı, En İyi Erkek Karakter, Japonca ve İngilizce’de En İyi Seslendirme Sanatçısı ve En İyi Kahraman Ödüllerini alan yapım oldukça başarılı bir anime örneği.

Aggretsuko Konusu Ne?

On beş dakikalık bölümlerden oluşan Aggretsuko’nun tüm karakterleri hayvan olarak tasarlandı. Retsuko bir kırmızı panda, patronu Müdür Ton ise bir pembe domuz. Retsuko’nun devamlı aşığı ve iş arkadaşı Haida bir benekli sırtlan. Şirketin başarılı elemanları bir sekreter kuşu ve goril.

Fabl tadında geçen animenin dünyası aslında hepimizin büyük zorluklarla karşılaştığı kapitalist dünyada geçiyor. Sıkış tıkış metro içinde evden işe ve işten eve bir hayat, ofiste yaşanan mobbing, takılan maskeler, maaşın yetişmemesi ve özel hayatta yaşanan afallamalar… Anime, modern hayatın gerçeklerini o kadar iyi ve komik aktarıyor ki gülerken bir yandan da sıkıntı basabilir.

Ofisteki Ruh Hayvanları

Haida ve Fenneko

Tüm karakterlerin neden hayvanlardan seçildiği hakkında net bir açıklamaya rastlamadım. Fakat Aggretsuko tüm fabl masalları gibi hayvanlara atfettiğimiz karakterleri yansıtıyor. Japon kültüründe de yer alan “Ruh Hayvanları” Aggretsuko’nun çıkış noktalarından biri. Bu iddiayı güçlendirecek karakter özelliklerine bir göz atalım.

Aggretsuko
Retsuko Death Metal söylerken ne dediği anlaşılmıyor, bu nedenle alt yazılar takip edilmeli.

Retsuko, Gori ve Kabae…

Ruh hayvanı kırmızı panda olan bir kişi duyarlı, içe dönük ve kendi kendine yeten biri. Soğukkanlılık özelliğinin de olmasına rağmen stresli düşüncelere kapılarak kafalarında kurabilirler. Retsuko da sıkıntıya girdiğinde arkadaşlarından yardım istemiyor ya da onlarla dertleşmiyor bile. Bunun yerine sorunları kendi halletmeye çalışıyor. Tabi etrafta korku içinde koşuşturması da cabası…

Animenin diğer bir karakteri Gori’yi ele alalım. Retsuko’nun ilk bölümde koridorda görerek hayran olduğu Gori bir gorildir. Goril ise bir ruh hayvanına büründüğünde kişiye güç, zeka ve nezaket özelliklerini bir arada sunar. Gori, ofisteki başarısının yanında farklı alanlarda da çalışıyor ve Retsuko’ya çok nazik davranıyor.

Retsuko’nun dedikoducu iş arkadaşı Kabae de bir su aygırı. Dedikodu yapmaktan kendini alamayan iki çocuk annesi Kabae, bir yandan da iş yerindeki arkadaşlarının yardımına hiç düşünmeden koşuyor. Su aygırı ruh hayvanı ise sorunlara çare bulma, güç ile özgüven konusunda bir numaradırlar. Retsuko’nun çözemediği en büyük sorunun altından kolaylıkla gelen Kabae animenin en eğlenceli karakterlerinden biri.

Aggretsuko’yu Kimler İzlemeli?

Retsuko’nun başından geçenler yalnızca insanoğlunun ofis hayatında yaşadıkları ile sınırlı değil bunun yanında aşk hayatında yapılan hatalar ve hayaller de evrene karışıyor. Retsuko’nun bazen sarpa saran aşk ve sosyal hayatı özellikle iş hayatından bunalanları keyiflendirecektir. Gündelik hayatta bazen şeytanın dürttüğü ve bir piyango vurmasını isteyenlere bu durumun aslında çok da matah bir şey olmadığını gösteren anime, nasıl daha güçlü olunabileceğinin de ipuçlarını aktarıyor.

Aggretsuko ofiste nasıl hayatta kalınacağını öğretiyor.

Retsuko’nun buluşturduğu insanlar

Aggretsuko; iş dünyasına adım atacaklar veya stres altında çalışanlara ilaç gibi gelecektir. Feminist vurguları da olan Aggretsuko’nun tüm dünyadan izleyici çekmesinin bir nedeni de Retsuko’nun yaşadığı mobbing örneklerinin çok yaygın olduğunun anlaşılması. Pek çok özel sektör çalışanını ortak noktada buluşturan anime, sadece gülmek isteyenler için de harika bir yapıt.

Dördüncü Sezon Gelecek Mi?

Netflix’in resmi geek hesabından yapılan bir paylaşıma göre Aggretsuko’nun dördüncü sezon yolda. Aşk, rock ile beraber şiddet barındıracak olan dördüncü sezondan söz konusu tweet dışında aylardır yeni bir haber gelmedi. Bir seneden beri yeni sezonu bekleyen hayranlar ekim ayında veya daha sonrasında yeni sezona kavuşabilir.