“DARK NIGHTS: METAL” DC Comics Tarihindeki En İyi MULTIVERSE

Yıllardır, DC Comics, Multiverse / Çoklu Evren‘i yeniden inşa etmeye çalışıyor. 1985’te Crisis on Infinite Earths (Sonsuz Dünyalar Üzerindeki Kriz), DC Evrenini tek bir dünyaya indirgemeye başladı. Ve bu hareket, işlerin çok daha az kafa karıştırıcı olmasına yardımcı olurken, aynı zamanda Gümüş Çağın çizgi romanlara kattığı büyünün çoğunu da ortadan kaldırdı. İlk Krizden beri onlarca yıl içinde, DC Evreni sayısız genişleme ve kasılma geçirmiştir. Uzun bir yolculuk oldu, ama şimdi Multiverse, her zamankinden daha fazla, daha büyük, daha tehlikeli ve daha ilginç: Dark Nights: Metal 

Daha İyi Bir Multiverse Oluşturmak

Multiverse’i yeniden tanıtan Infinite Crisis olaylarını takiben, DC Comics, ilk defa olduğundan daha

Çizgi Roman Yazarı Grant Morrison

az yönetilebilir bir şekilde de olsa, bir zamanlar çökmüş olanları yeniden inşa etmeye başladı.  Sonsuz evrenler yerine, sadece 52 tanımlı bir evren vardı. Önümüzdeki birkaç yıl, bu yeni Multiverse’nin, 52, Countdown ve Final Crisis isimli bir dizi etkinlik serisinin kurulması ve araştırılmasına ayrıldı.

 

 

Yayıncı başlangıçta tökezledi, ama sonunda hep birlikte ilerliyor gibiydi. Daha sonra “New 52” yeniden başlatma 2011‘de gerçekleşti ve DC’nin evreni her zamankinden daha küçüktü. Kasılmaya rağmen, yayıncı Grant Morrison‘a Multiverse’ü yeniden tasarlama konusunda tam bir kontrol verildi, ancak 2014 yılına kadar The Multiversity projesinin yayınlandığını görmedik.

Morrison’ın projesi sadece yeni dünyaları keşfetmiyordu, DC Multiverse’ün tekrar raydan düşmesini engelleyecek bir altyapı oluşturdu. Her alternatif dünya, daha yüksek konsept ve tanrısallık, sonlu bir mekanda varlığını sürdürüyordu. Bu, büyüleyici bir konsept olmuştu ama genişleme için fazla yer bırakılmamıştı.

 

Multiverse & Problemler

Dark Nights: Metal
Dark Nights: Metal

Orijinal DC Multiverse’ün belki de en büyük zaafı da onun en büyük gücüdür. Sonsuz evrenler, sonsuz olasılıklar anlamına geliyordu ve sonuç olarak, süreklilik gittikçe daha karışık hale geldikçe, yayıncının tutarsızlıklarla boğuşmasına neden oldu. Konsept üzerindeki daha güçlü bir editör kavrayışı, DCnin, Metalin ardından gerçekleşeceğini umduğumuz şeyleri yeniden başlatmak ve düzene sokmak zorunda olduğunu hissetmesini engellemek için işleri yeterince düzenleyebilirdi.

DCnin 52 evrenin kurulması, yaratıcılığın sonsuz olasılıklarını ele alacaktı, ama aynı zamanda bize çok fazla dolgu verdi. Sonuçta, hepsi aynı anda birden çok farklı evren kuruyor. Morrison, anakayayı döşemek için iyi bir iş çıkardı, ama birçok durumda, dünyalar henüz ortaya çıkmamış soyut kavramlardan daha fazla bir şey olmadı.

Earth 12, Batman Beyond evrenidir, ancak bu, DCnin geleceğinde yer alan Batman Beyond serisinden nasıl farklıdır ? Earth 32, karakter karmaşasından çıkarılırken, DCnin klasik gelenekleri, Kingdom Come ve The Dark Knight Returns gibi, tüm dünyaya sahiplerdi.

Bu karmaşayı düzeltmek için, Scott Snyder ve Greg Capullo tamamen yeni bir Multiverse (Çoklu Evren) yaratmaya ve zaten kurulmuş olanların üzerine yazmamak için yeni bir yöntem kullanmaya başladılar.

DC Multiverse yayıncıya onlarca yıldan beri çektiği yapıyı verirken, Dark Multiverse(Karanlık Çoklu Evren), yaratıcıların bir kez daha sonsuz dünyalar boyunca sonsuz olasılıklara sahip olmalarını sağlıyor. Dark Multiverse, tanımlayıcı olarak, yaratıcıların oyun oynamaya ve harcayabileceğine (evet, harcanabilir) dünyalar kazandırmaya yaradı. Bu dünyaların ölmek için doğdukları düşünüldüğünde, gelecekteki öyküler için bir dünya kurmanın, onu keşfetmenin ve sonra da DCnin süreklilik arz edinildiğini sürekli olarak etkilemeden onu yok etmenin kolay olması.

 

Dark Nights: Metal, bizi sonsuz hikaye anlatım olanaklarının potansiyeline getirdi. Sadece “Dark Multiverseden gelen kötü Batmanler(Batmen)” değildi – Kara Şövalyelerin her biri, kendi geçmişi ve kusurlu karakterleri ile eşsiz bir dünyadan geldi. Bu Dünyalar, Kara Şövalye‘nin temel kavramlarının ötesine geçti – Batman, Speed Force, Batman Doomsday – gibi aslında karakterler etrafında bir duygu yarattı ve her dünyaya bir ruh duygusu verdi. Dark Multiversein başka bir gün için hayatta kalmasını gerekli kılan bu hikaye anlatma potansiyelidir.

 

Dark Nights: Metal

Bu, DCnin ve yaratıcılarının oluşturduğu ordunun Multiverseün geri kalanına inşa edilmesi ve uygulanması için ihtiyaç duyduğu bir dünya yapısıdır. Bu Dünyalara bir çeşit anlam katılmış, bir tür ölümcül kusur ya da benzersiz bir çatışma var dünyalarda. Dünyaların herhangi birine bir ruh, hikaye ve amaç verin, sonra diğer yaratıcıların birlikte oynamak isteyeceği oyun hamuru haline gelecektir.

 

Genişletilmiş bir Multiverse Geleceği

Dark Nights: Metal

Metal, 53’lük bir evren fikrini ortaya koydu ve serilerde bunun cevabı olmasa da, aslında orada sonsuz dünyalar olma ihtimalini ortaya çıkardı. Metalin finalinde, kahramanlar Source Wall (Kaynak Duvar)dan (DCU’yu gerçekliğin geri kalanından engelleyen gerçek bir kozmik engel) bir delik açmış, daha geniş bir evren yaratmış ve bildiğimizden daha gizli gizemler ortaya çıkarmıştır. Bu, DCye, heyecan verici yeni hikayeleri düzenli olarak yayınlamak için ihtiyaç duyduğu saf potansiyeli verir. Belki de şimdi Morrisonın bir süredir ima ettiği Multiversity Too projesi için iyi bir zaman.

Onlarca yıl sürdü, ama DC sonunda Multiversete gelmek istediği yerde olabilir. Morrison’un Multiversity’nin Multiversity haritasının yapısı, her biri yeni genişlemiş bir Multiverse’ye karşı koyulaştırılmış olan Dark Multiverse’in sonsuz kaosuyla birleşti, DC Comics’in sahip olduğu en güçlü kozmik manzarayı oluşturdu.

Esnaf bir baba ile tasarımcı bir annenin ortak çalışması. Boş vakitlerinde bal porsuğu ile komodo ejderi dövüşse hangisi kazanır diye düşünen, Koluna anime ve çizgiromanlarla alakalı dövme yaptıracak kadar fütursuz bir adam...