En İyi 10 X-MEN Üyesi

Her şeyi sıralamayı çok sevdiğimiz için bir liste içeriğimizle daha karşınızdayız. Bugün tüm zamanların en etkili, ismini söyleyince akla X-Men ya da X-Men denilince akla ilk gelen isimlerin 10 tanesini sıralayacağız. Temel kriterlerimiz şu ana kadar izlediğimiz X-Men filmleri ve çizgi roman geçmişlerinin ne kadar eskiye dayandığı olacak. 90’larda X-Men çizgi filmi ile büyüyen nesil için bu listede birkaç ismin yer almaması tat kaçırıcı olabilir tabii. Başlayalım:

EN İYİ X-MEN ÜYELERİ

#10 ROGUE

Özellikle ilk filmde olmak üzere ilk üç X-Men filminde önemli bir rolü olan Rogue listeye 10 numaradan girmeyi başardı. X-Men film serisinin iyi yapımlarından biri olan X-Men: Days of Future Past‘ta sinema versiyonunda yer almayan bir de ”Rogue cut” vardı.

#9 NIGHTCRAWLER

BAMF! Serinin ilk filmlerinde onu yalnızca ikinci filmde görmek bir miktar üzücüydü lakin belki bu karakterimizin de katkısıyla X2 hala en iyi X-Men filmi olarak geçiyor. Beyaz Saray’a sızma sahnesi bugün bile izleyene çok büyük keyif veriyor.

#8 COLOSSUS

Beyaz perdeye (çok kötü de olsa) iki kez yansıtılmış Phoenix gücünü çizgi romanlarda taşıyan isimlerden biri olan Colossus hem ilk üçlemenin özellikle son filminde vardı hem de Deadpool filmleri ile karakteri tanımayan kalmadı zaten. Kardeşi Magik‘in de yer aldığı The New Mutants filmi Nisan’da geliyor normalde lakin corona virüs sebebiyle o da ertelenen yapımlar arasına katıldı. Tartışma konusu yapılabilecek bir bilgi ile Colossus’u geçiyorum: Durdurulamaz Colossus, en güçlü halindeki Hulk’ı yenebilir.

#7 STORM

Evet, Storm’u bu sırada gördüğünüze şaşırdınız çünkü kendisi kadın Marvel süper kahramanı denilince bizce akla gelen ilk üç isimden biri fakat listemizde karakterlerin ne kadar eski olduğunu da dikkate aldığımız ve filmlerde de üç ana X-Men’den biri olsa da maalesef beyaz perdeye o kadar da iyi yansıtılamadığı için Storm bu sırada kaldı.

Bu karakterin eskiliği ile neyi mi kast ediyoruz? Çizgi romanlardaki ilk X-Men ekibinde yer alıp almamasına bakıyoruz. Rogue hariç şu ana kadar saydığımız üç isim 1975 yılında ilk sayısı çıkan Giant-Size X-Men #1 ile mutant evrenine giriş yaptılar ancak şimdi sayacaklarımız ilk baştan beri (X-Men #1) hep buradaydı. Bir istisna dışında ki zaten tahmin ettiniz. Devam edelim:

#6 ICEMAN

Bobby Drake’imiz herhangi bir en güçlü X-Men listesinde de çok rahatlıkla yer alabilecek bir karakterimiz zira kendisi omega seviyesinde bir mutant. Çizgi romanlarda Colossus ile Kitty arasında yaşanan aşkı ilk filmlerde Bobby ile Kitty arasında yaşatan seride de önemli bir yeri vardı karakterin.

#5 ANGEL

İlk üçleme diyebileceğimiz serinin son filminde bireysel buhranları ile yer bulan karakterimiz X-Men: Apocalypse‘te çizgi romanlardaki gibi Apocalypse tarafından metal kanatlar ile güçlendirilip Archangel halini alsa da maalesef yine çok kötü bir uyarlamaydı lakin çizgi romanlarda epey güçlü olan karakterimiz bu sırada yer almayı hak etti.

#4 BEAST

Yine seriye ilk üçlemenin son filmi ile giren bir karakterimiz olan Canavar’ın değeri herhalde sonradan anlaşıldı ki X-Men: First Class ile başlayan 4 ana X-Men filminde de rol aldı. Hatta First Class’taki birinci sınıf ile çizgi romanlardaki birinci sınıfta yer alan tek karakter oldu.

#3 JEAN GREY

Nam-ı diğer Phoenix‘imiz, en güçlü telepat, en güçlü mutantlardan biri, omega seviye mutant, uğruna aynı konuda bir tanesi yetmiyormuş gibi iki film yapılan karakter, X-Men liderinin ilk aşkı, ilk üçlemede Cyclops ve Storm ile birlikte üç ana X-Men’den biri olan ve bir diğer ismi de koskoca bir çizgi roman devi şirketin isminin direkt alınması ile oluşan Marvel Girl‘ü öve öve bitiremiyoruz.

#2 WOLVERINE

Tartışmasız bu onlu arasındaki en popüler karakter. Bir nesil için Wolverine ve X-Men o kadar eş değerdi ki koskoca takımın ismi bir karaktere yükleniyordu. Tabii ki bunda en büyük katkıyı yapan isim Hugh Jackman‘dı. Fark ettiyseniz diğer karakterlerin çizgi romanlardan görsellerini koyarken Wolverine için Jackman’ın fotoğrafı tercih ettik. Bunun sebebi olarak da karakterin özellikle onunla büyümesi diyebiliriz.

Normalde kısa, çirkin, sarı taytlı bir karakterken baya uzun; kot pantolon, beyaz atlet, deri ceketi ile tarz bir karaktere evrildiğini söyleyebiliriz Hugh ile Wolverine’in.

Çizgi romanlarda Hulk ile kapışması için yaratılan Wolverine, başrolünü çektiği  ilk üç X-Men filmi yanında solo olarak da üç filme sahip tek karakter.

#1 CYCLOPS

İlk ve gerçek X-Man. Olunması gerekilen mutant. X-Men’in savaş alanındaki lideri. Stan Lee‘nin favori karakteri. Bir ırkın en büyük temsilcisi. Maalesef, filmlerde hakkı verilememiş karakter.

Bir gün gerçekten bu listedeki karakterler ve Kitty Pryde, Emma Frost, Psylocke, Gambit gibi karakterlerin de (takımda) olduğu doğru düzgün bir X-Men filmi görebilmek umuduyla… Çünkü onlar da 11, 12, 13 diye sıralanabilirlerdi. Ayrıca Professor Xavier listede değil çünkü o daha çok bir mentor gibi, savaş alanında fiziksel olarak yapabileceği pek bir şey yok.

Aslında 11. olarak Kitty Pryde’dan burada bahsetmek istiyorum. İlk üçlemede oyuncusu üç filmde de değişen Kitty, üçlemenin son filmi Last Stand’te Ellen Page ile önemli bir rol bulmuştu. Aynı şekilde 2014 yapımı DoFP’ta da çizgi romanlardakinin aksine kendisinin yerine Logan’ın geçmişe gitmesini sağlamıştı. Ejderhası ile birlikte sinema evreninde de düzgün olarak görmek istiyoruz onu da.

Evet, listemiz bu şekildeydi, sizin kendi kriterlerinize göre oluşturduğunuz listenizde bir numara kim? Yorumlarda görüşlerinizi bize iletip yazılarımızı sosyal medya hesaplarınızda ve arkadaşlarınızla paylaşması unutmayın. 

Geek. Waiting for some action. Yazım hataları olursa kusura bakmayın, fark eder etmez düzeltiyorum.