CAPTAIN MARVEL Neden MCU’nun En Güçlü Kahramanı?

Hulk, diğer kahramanların da onunla baş edemeyeceği şekilde o kadar sıra dışı bir kuvvete sahip ki bir keresinde bütün bir gezegeni kaldırmıştı.

Evet, eminiz en merak edilen kahramanlardan birine geldik. Ragnarok’a kadar herkes Hulk‘un Thor’dan güçlü olduğunu düşünüyordu, tabii ki kendi filminde olmasının da etkisi vardır ancak Thor’un Hulk’a filmde neler yaptığını gördük arena sahnesinde. Ben yine burada abartı yapıldığını düşünerek A’dan da iyi bir derecelendirme olan S almasını Hulk’un doğru bulmuyorum. Tabii ki kaba kuvvet olarak hiç kimse Hulk’un karşısında duramaz ama her şey onunla yürümüyor.

Strange’in eğitimi ve mistik objeleri, onun zamanı ve gerçekliği bükme kabiliyetini istediği gibi kullanmasını sağlıyor.

Evet, sanırız listedeki en doğru değerlendirmeye sahip kahramana geldik. Strange OP bir karakter, Titan’da Thanos ile yaptığı kavgada ve kendi filminde Dormammu’yu alt edişinde bunu gördük. Bunlar sıradan düşmanlar değildi tabii, ikisi de yine kendi seviyesinde OP karakterler. Bu noktada bir kategorizasyon yapacak olursak Wanda ve Strange ‘mistik’ güçlü karakterler, Carol ve Thor ‘galaktik’ güçlü karakterler, Vision ve Iron Man ise ‘teknolojik’ bakımdan güçlü karakterler.

Geçmişte, çizgi romanlarda Avengers‘ın kurucu üyeleri arasında olan ve çok uzun süre takımın liderliğini yapmış Wasp‘ı maalesef MCU’da bu konumda göremedik. Bu noktada C uygun bir değerlendirme gibi duruyor.

Onun geçmişi takım arkadaşları kadar etkileyici olmayabilir ancak Hawkeye’ın yüksek teknolojili okları ve neredeyse kusursuz isabet oranının hiç şakası yok.

Ve gelelim değerlendirmede yer alan son kahramanımıza. Aslında Nat ile birlikte onlara SHIELD ajanı demek daha doğru olur sanırım. Avengers’ın en zayıf halkası olarak değerlendirilen Hawkeye‘ı MCU’da filmden filme daha çok ve daha iyi tanıma şansı bulduk. Karaktere sempatinizin artması için Fraction’ın yazdığı Hawkeye serisini okumanızı şiddetle tavsiye ederim, sadece Hawkeye için de değil, aynı zamanda çok başarılı ve farklı bir çizgi roman başyapıtıdır.

Derecelendirme konusuna bir kez daha değinecek olursak S yani en  yüksek sınıf için benim nihai tercihlerim Doctor Strange, Scarlet Witch ve Thor olurdu. Bir alt aşama olan A sınıfı içinse Captain Marvel, Hulk ve Vision olurdu. Üçüncü seviye B sınıfı içinse Iron Man, Black Panther ve Captain America diyorum. Hawkeye, Black Widow ve Wasp ise C sınıfı. Başta Ant-Man olmak üzere kalan MCU kahramanları da değerlendirmede olabilirdi, tabii onların hiçbiri en yukarıya oynayamazdı.

Evet, tabii bu değerlendirmeler de Marvel’ın resmi sitesinde olmasına rağmen benim gibi kendi fikirleri olan bir içerik üreticisi tarafından oluşturuldu ve aslında hangi yazar, çizgi romanı ya da filmi oluştururken kim daha güçlü olacak diyorsa tabii ki o daha güçlü olacak yani bunlar kişiden kişiye değişebilir olgular. Sizin kahramanlarımızın güç sıralaması ile ilgili düşünceleriniz neler? Söylediklerime ya da orijinal değerlere katılıyor musunuz? Siz bir sıralama yapacak olsaydınız bu nasıl olurdu? Düşüncelerinizi sayfanın alt kısımlarındaki yorumlar kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın, bu konuyla ilgili fikir alışverişi yapalım.

Geek. Waiting for some action. Yazım hataları olursa kusura bakmayın, fark eder etmez düzeltiyorum.