CAPTAIN MARVEL Neden MCU’nun En Güçlü Kahramanı?

Marvel geçtiğimiz gün resmi internet sitesi üzerinden yayınladığı bir yazısında Marvel Sinematik Evreni (MCU) içinde yer alan kahramanlarını güç sıralamasına göre listeledi. Bu sıralamayı yaparken kahramanların dayanıklılık, enerji üretimi, kuvvet, dövüş bilgisi, zeka ve hız özellikleri ölçüm olarak kullanıldı. Tüm bu yeteneklerde Captain Marvel öne çıktı.

Damarlarında akan uzaylı kanı ve aldığı yoğun eğitimle onun gücünün sınırlarını gören olmadığını söyleyebiliriz. Grafikte gördüğümüz üzere neredeyse bütün istatistikleri maksimum olan Carol‘ın tek normal tarafı zekası. Bu onun geri zekalı olduğu anlamına gelmiyor tabii, ortalama bir zekaya sahip.

Dünyanın en kötü şöhretli mutantının kızı olan Wanda, gerçeklik bükme özelliğine sahip.

Wanda‘nın öne çıkan özelliği enerji manipülasyonu. Çizgi romanlarda House of M gibi büyük bir olaya sebep olan Wanda’nın her ne kadar MCU’da gerçek gücünü henüz görmesek de 5 Sonsuzluk Taşı’nı eldiveninde bulunduran Thanos’u kısa bir süre de olsa tutmayı başararak potansiyelinin bir kısmını yansıttı.

MCU’da Civil War’daki Bucky’i kovalama sahnesinde otomobillerden hızlı koşarken ve Infinity War’daki Wakanda meydan savaşında Steve ile attıkları deparda T’Challa‘nın hızını görmüş olsak da Carol karşısında bu, bir hiç gibi kalıyor tabii. Kralın öne çıkan diğer özellikleri ise zeka, dayanıklılık ve dövüş eğitimi. MCU’da görecek miyiz bilmiyoruz ama çizgi romanlardaki Illuminati ekibinde zekası ve gücüyle yer almış bir karakter.

Thor’un ilahi yetenekleri bir keresinde bir yıldızın kalbinde ayakta kalmasını sağladı.

Gelelim en tartışmalı karşılaştırmaya. İstatistikleri yan yana koyduğunuzda neredeyse bütün değerlerde Thor‘un Carol’dan üstün olduğunu göreceksiniz ancak Marvel Stüdyoları başındaki Kevin Feige dahil herkes Captain Marvel’ın en güçlü kahraman olduğunu söylüyor. Başlığımızda aslında amaç Captain Marvel’ı en güçlü kılan özellikleri vermek değil, ona en güçlü denmesini eleştirmekti. Tabii karşılaştırma konusu özelliklerin önem sıralaması değişebilir ancak Thor’dan tek üstün yanı olan dövüş eğitimi ile Carol’ın Thor’u alt edebileceğini düşünmüyoruz. Yalnızca bu paragrafın devamı için SPOILER UYARISI! Geçtiğimiz günlerde vizyona giren Captain Marvel filminde Carol’un güçlerinin Uzay Taşı kökenli olduğunu gördük, bu tıpkı Wanda ve Vision’a muazzam güçler veren (ki Vision, Mjölnir’i de kaldıracak kadar layık) Zihin Taşı gibi ona da muhteşem bir güç verdi. Ancak hala bir Tanrı olan (MCU’da üstün uzaylı ırk tabii) Thor ile aynı seviyede olmadığını düşünüyoruz.

Iron Man de gelişmiş zekası ve bunun sonucu olan elindeki teknoloji sayesinde en güçlüler arasında yer alan bir karakter. Thanos’u Infinity War’da zaten Ragnarok ile aşırı güçlü bir hale gelen Thor dışında bir tek onun kanatabildiğini unutmayalım. Ancak yine de Black Panther ve Captain America gibi onun dengi sayılabilecek karakterler B seviyesinde kalırken onun A alması biraz abartılı olabilir çünkü Thor da A seviyesinde. Bu seviyelere daha değineceğiz.

Rogers’ın ahlaki ve taktiksel liderliği Avengers’a manevi destek sağlıyor.

Iron Man’den sonra direkt Cap‘e geçmezsek olmaz tabii. Cap enerji manipülasyonundan yoksunluğunu üstün askeri eğitimi ve dayanıklılığı ile kapatıyor. Ayrıca hız değerlerinden de daha önce bahsettiğimiz sahnelerde de T’Challa’nın Cap’ten daha hızlı olduğunu anlıyoruz.

En fazla haksızlığın yapıldığı karakter olarak Rus ajanımızı gösterebiliriz. Nat ile rahatlıkla aynı seviyede sayabileceğimiz Hawkeye’ın C alırken onun D alması… Ayrıca dövüş eğitiminde nasıl bu kadar düşük alabilir?

Evrenimizdeki over power (OP, aşırı güçlü) karakterlerden biri de aslında Vision ancak B alması yine bir karaktere haksızlık yapıldığının göstergesi. Güçlerini aynı taştan alan Wanda ile Vision aynı seviyede gösterilmeliydi. Ayrıca dediğimiz gibi bu karakter layık.

Sonraki sayfaya!

Geek. Waiting for some action. Yazım hataları olursa kusura bakmayın, fark eder etmez düzeltiyorum.