Tüm Zamanların En Önemli 10 Süper Kahraman Çifti

Süper kahramanlar da tıpkı gerçek yaşamdaki insanlar gibi sosyal aktivitelere katılıp ilişki kuruyorlar. Çoğu zaman ilişkileri yürümüyor bazen de kısa süreli sorunlar yaşıyorlar. Ama eğer iki süper kahraman ilişkilerini yürütmeyi başarırlarsa bu ilişki efsaneleşiyor. Genelde olduğu gibi bu ilişkiler bir felaketle sonlansa bile süper kahraman tarihinde kalıcı bir iz bırakmış oluyorlar.

Apollo ve Midnighter’ın romantik birleşmesi şerefine newsrama, tüm zamanların en önemli 10 süper kahraman çiftine bir göz atmaya karar vermiş. İşte newsrama’nın hazırladığı tüm zamanların en önemli 10 süper kahraman çifti:

 

screenshot_1

HANK PYM & WASP

Önceki pek çok versiyonda  Hank & Jan’in ilişkisi kötü bir tokatla sonsuza dek bitti. Ama Hank’in bu kötü hareketi tarihi değiştirmiyor ve akılda kalan da bu.

Hank Pym ve Janet Van Dyne, Marvel’in ilk güçlü çiftlerinden olarak tabir edilebilir. Hank’in, kendi hayırseverinin kızıyla romantik ilişkiye sıcak bakması biraz zaman alsa da sonunda kıvılcım alevlendi.

Ant-Man olarak faaliyet gösteren Pym, Janet’i çabucak kanatları altına aldı ve  onun benzer küçük yeteneklerini şirin Wasp olarak kabul etti. Çift Avengers’ın kurulmasına yardım etti, ve hatta takıma ismini Janet verdi. Ve onların ilişkisi çabucak Avengers’ın köşe taşlarından biri oldu.

İnişli çıkışlı ilişkilerine rağmen onlarca yıl (gerçek zamana göre) birlikte kalmayı başardılar. Tüm zamanların en iyi ilişkisini yaşamadılar belki  ama kesinlikle, doğrusuyla yanlışıyla Marvel tarihinde en önemli ilişkilerden birini yaşadılar.


colossus-kitty-pryde

COLOSSUS & KITTY PRYDE

AvX bağlantılı uzlaşmaz farklılıklarla yüzleşmiş başka bir çift daha.  2011’in Fear Itself’inde Piotr, Juggernaut rolü üstlenene kadar bir süredir birlikte değillerdi, X-Men’in Schism’inden sonra ülkenin iki farklı ucunda yaşıyorlardı. Phoenix ile güçlendirilmiş  Colossus, zorla Kitty Pryde’ı yeniden kazanmaya kalktığında ilişkileri gerçekten bitti.

X-Men çizgi romanlarının merkezindeki bu aşk talihsiz bir sonla bitmiş olsa da,  Kitty ve Piotr arasındaki aşk her zaman keder ve tereddütle tanımlanmıştır.

Talihsizdi çünkü birbirlerine olan hislerini sonunda kabul etmelerine rağmen Piotr’ın, Kitty’nin genç olmasıyla ilgili endişeleri vardı. Normal ilişkilerdeki gibi bu aşk onların ayaklarını yerden kesmişti ve  bu ilişkilerini ayakta tutuyordu. Onların gerçekten mutlu ve birlikte olduğuna dair, çiftin destekçileri nadiren işaretler verdi.

Elbette aşılmaz denilen engellerin üstesinden geldiler ve çizgi romanların genel gidişatında onların bir araya gelmesine dair bir açık kapı her zaman oldu. Ve şimdi Kitty’nin Peter Quill ile olan nişanı sonlandı ve bu ihtimal daha da güçlendi.


apollo

MIDNIGHTER & APOLLO

Bir şirketin tamamen satın alması ve 2 yeniden yapım Midnighter ve Apollo’yu ayırmaya yetmeyeceğe benziyor. Steve Orlando, Lucas Trent ve  Andrew Pulaski , çizgi romanlardaki ilk eşcinsel süper kahraman çiftini yaratırken Batman & Superman benzerlerini dikkate aldı ve çift uzun süre ‘’Dünyanın En İyi Çifti’’ olarak anıldı.

1998’de Warren Ellis ve Bryan Hitch tarafından yazılan Stormwatch #4 ‘te Midnighter/Apollo çifti The Authority’de kilit bir rol üstlendiler ve sonunda evlendiler. Çift, DC satın aldıktan ve onları evrenin karakterleri arasına kattıktan sonra, takımın ve tüm diğer Wildstorm meslektaşlarının daha uzun yaşaması adına ayrıldı.

Ekim’de yayımlanacak Midnighter & Apollo mini serisiyle ikili tekrar bir araya gelecek.


black-canary-green-arrow

BLACK CANARY & GREEN ARROW

Green Arrow ve Black Canary arasında her zaman ilginç bir dinamik vardı. Green Arrow huysuz ve hassasken Black Canary azimli ve daha ölçülü bir yapıya sahip. Pek çok ünlü çiftte olduğu gibi bu farklılıklar onların ilk bakışta birbirlerinden etkilenmesine sebep oldu.

Bu listedeki pek çok çift gibi Ollie ve Dinah da ilişkilerinde gelgitler yaşadılar. Yapımların çoğunda ilişkileri es geçilmiş olsa da Justice League’te ve şu an devam eden seride ilişki yer alabilir.

Bir çift olarak onların en mutlu anı Green Arrow ve Black Canary’nin düğünüydü. Evlilikleri pek çok olayı da peşinden getirdi ve sonunda  Star City’deki binlerce insanın ölümünden sorumlu Prometheus tarafından Ollie’nin öldürülmesiyle birbirlerine veda ettiler.

Çift  “New 52” de görünmedi ama ilişkileri “Rebirth” olarak yeniden düzenlenen eski DC Evreni’nde işlendi.

Black Canary, CW TV dizisi Arrow’da daha karmaşık bir geçmişle göründü ama çizgi romanlarda şu anda ölü.


cyclops-emma-frost

CYCLOPS & EMMA FROST

Scott Summers’ın ikonik ve önemli derecede romantik pek çok ilişkisi oldu ama en akılda kalıcısı, önce düşmanı, sonra destekçisi ve daha sonra da aşkı olan Emma Frost ile olan ilişkisiydi.

X-Men’ciler Scott’ın tek gerçek aşkının Jean Grey olduğunu iddia edebilirler ve bu doğru da olabilir ama  Emma ile olan ilişkisi Jean ile ayrılmalarına sebep oldu ve ergenliğe veda ederek yetişkinliğe geçti ve iyi ya da kötü  Xavier’in hayalinde belirleyici rol üstlendi.

Eski Cyclops ve Emma, Secret Wars’tan beri görünmüyorlar. Yaklaşan Death of X  mini serisinde kaderleri açıklanacak olsa da Cyclops’un öldüğünü bildiğimizden beri onun ölüm şekli ve Emma’nın nerelerde olduğu bir gizem.

Scott ve Jean’e gelince, genç eş değerleri şu an Marvel Evreni’nde varlıklarını ve birlikteliklerini sürdürüyorlar ama ilişkileri o kadar da yakın görünmüyor.


gambit-rogue

GAMBIT & ROGUE

Sıra X-Men’in en sevilen ilişkilerinden birine geldi. İlişki, tüm jenerasyonlardan okuyucuları, kurgu hayranlarını, pembe dizi bağımlılarını  X-Men çizgi romanlarına çekti. Pek çok fanı dehşete düşürse de, uzun süredir bahsedilen “X-Traitor’’da Gambit’in olacağının açığa çıkmasıyla,  Gambit ve Rogue’un birlikte görünmeleri, yeniden barışma ve uzlaşma söylentilerini de alevlendirdi.

Serseri Cajun ve  dokunulmaz Southern bombası arasındaki ilişkinin en zorlayıcı yanı, hemen hemen her zaman yakınlıktan kaçınarak var olmasıydı. Bahsettiğimiz dokunulmazlık konusu da, Rogue’nun geleneksel olarak kontrol edilemeyen gücünden geliyor. Onunla ten teması yapan herkes sadece süper güçlerini kaybetmiyor, hafızalarını, kimliklerini ve muhtemelen yaşamlarını da kaybediyorlar.

Aralarında böylesi bir engel varken, birbirlerine olan tutkuları, için için yanarak ve birbirlerine dokunamayarak su götürmez şekilde devam etti.  İkili arasındaki ilişkide ön planda olan soru ’’yapacaklar mı/yapamayacaklar mı?’’dan çok ‘’”apabilirler mi/yapamazlar mı?” olmuştur ve pek çok hayran için bu soru cevabından daha önemlidir.


scarlet-witch-the-vision

SCARLET WITCH & THE VISION

Gizemli bir mutant ve  gerçekçi bir android arasındaki ilişki imkansız gibi görünse de, 1980’lerde kendi mini serilerinde görüldüklerinden beri Vision ve Scarlet Witch, Avengers’in merkezindeki karakterler. Yapay zeka ve biraz saf genç bir mutantın aşık olmaları şaşırtıcı ama bu karakterlerin ilişkilerine, Wanda’nın  Vision’ın soğuk dış görünümü ardındaki duygusal ve önemseyen adamı görme yeteneği yardım ediyor.

Wanda’nın gizli güçleri tarafından gösterilen  ikiz oğlanlara ebeveynlik yapan çift sonunda Avengers’tan ayrılıyor. Ne yazık ki ilişkileri bir trajediyle bitiyor;  Vision hafızasını kaybedip kişiliğini yitiriyor ve çocuklarının aslında şeytan Mephisto’nun ruhunun parçaları olduğu açığa çıkıyor.

Çocuklarını yeniden canlandırma girişimi Wanda’nın mental olarak bozulmasına yol açtı, güçlerinin kontrolünü kaybetti ve yanlışlıkla Vision dahil çok sayıda Avengers’ı öldürdü.

Son olarak Wanda’nın sürgünden dönmesiyle ve çocuklarının ruhunun iki Genç Avengers’ta yaşadığını ortaya çıkarmasıyla, onarılmış ve düzelmiş olan Vision eski karısını hastalığı sırasındaki davranışları yüzünden reddetti.

Çift birbirlerine tekrar ısınacaklar mı bunu zaman gösterecek.


batman-catwoman

BATMAN & CATWOMAN

Hayranlar tarafından sevilen diğer bir ilişki de Batman ve Catwoman arasındaki yıllardır demlenen ilişki. Yıllardır adalet takıntılı Batman, Catwoman’ı ıslah etmek için elinden geleni yapıyor ve diğer yandan soyguncu kedi ise Batman’i etkilemek için vahşi tarafta en iyi yürüyüşünü yapmaya çalışıyor. Kendilerini pek çok kez başkalarının kollarında bulmalarına ve diğerlerinin çocuklarına ebeveynlik yapmalarına rağmen ikili arasındaki tutku, çizgi roman efsanesi olmaya devam ediyor.

Alternatif gerçeklik olan Earth-2 hariç resmi anlamda hiç birlikte olmadılar.  Earth-2’de kızları  Huntress olmak için büyüdü ve birbirlerine karşı hisleri mükemmeldi. Batman’in düşmanları Dark Knight’ı kalbinden vurmak istiyorlarsa Catwoman’ı vurmaları gerektiğini biliyorlardı. Hush bu konuda ileri gitti ve Selina’nın kalbini gerçek anlamda çıkarıp Bruce’un güçlerini düşürmek için kullandı.

Son olarak “New 52″’nin Catwoman bölümünde onlarla ilgili birkaç sahne vardı ve hatta  The Dark Knight Rises çiftin birlikteliğini bitirdi.


invisible-woman-mr-fantastic

INVISIBLE WOMAN & MR. FANTASTIC

Marvel’in Fantastic Four ailesinin kalbi her zaman Mr. Fantastic ve Invisible Woman olarak bilinen Reed & Sue Richards olmuştur. Başlangıçtan beri Sue’nin Reed Richards’tan nefret eden herkese çekici gelmesi ve Reed’in bilime karşı ilgisi sayesinde  ilişkileri sert olmuştur ama Richardsları listedeki diğerlerinden ayıran özelliği bu ilişkiyi yürütebilmeleri olmuştur. Hatta Civil War’da karşı taraflarda yer almalarına rağmen iyi günde ve kötü günde birlikte olabilmişler ve bir aile kurmuşlardır.

Birbirlerini sevmişler, ilişkilerini duygusal güven üzerine kurmuşlardır ve bu sayede dünyanın en büyük krizleriyle başa çıkabilmişlerdir.  Sue, Reed’in duygusal yönü, Reed de, Sue’nin mantık merkezi olarak birbirlerini tamamlamışlardır.

Ayrı olduklarında birlikte olduklarındaki kadar güçlü olamayan bu Marvel çifti, çizgi romanlarda düzgün bir ilişki yürüten nadir karakterlerdir.


superman-wonder-woman Süper Kahraman Çifti

SUPERMAN & WONDER WOMAN

Modern DCU’nun yeni eşleştirmesi okuyucuların tepkisini alıyor olsa da Superman ve Wonder Woman arasındaki romantik ilişki en önemli gelişmelerden biri.

Çizgi romanlarda birlikte görülmeye başladıklarından beri okuyucular Man of Steel ve Amazon prensesi arasındaki muhtemel yakınlaşma hakkında tartışıyorlar. Yazarlar ve sanatçılar da alternatif  evrenlerde bunun ip uçlarını verdiler ve yıllardır hayali diziler ortaya koydular.

Mark Waid ve Alex Ross, onların çocukluklarının geçtiği Kingdom Come’a kadar gitti. Superman ve Wonder Woman arasındaki ilişki  Frank Miller’ın Batman evreninde The Dark Knight Strikes Again gibi çalışmaların merkezinde bulunuyor.

Kabul edilebilir ki bu ilişki listedeki diğerleri gibi uzun ömürlü değil ya da tarihsel bir geçmişi yok ve hatta fanların onayından geçmiş olmasa bile,  Wonder Woman ve Superman kadar büyük, ikonik süper kahramanlardan oluşan bir çift daha yok ve bu yüzden de listede bir numaradalar.

Bu ilişki “New 52” de Superman’in ölüşüyle bitiyor. Superman/WW severler için söyleyelim ki eğer Lois Lane bir süper kahraman olsaydı çift kesinlikle bu listede olurdu.