Uncanny AVENGERS 2: APOCALYPSE İKİZLERİ İncelemesi

uncanny avengers 2 apocalypse ikizleri

Apocalypse İkizleri cildinin içeriğine girmeden önce, seriye adını veren ” Uncanny Avengers nedir” kısaca ona göz atalım.

Uncanny (Acayip/Esrarengiz) başlığı X-Men ile özdeşleşmiştir. Zaten bu başlığın konulmasının nedeni de bir kısım Avenger’a eklemlenen yine bir kısım X-Men’dir. Orijinal Avengers’ın kadim lideri Captain America, yine Avengers’ın kadim üyelerinden Thor, Wasp, Scarlet Witch ve Wonder Man ile ikinci nesil X-Men’lerin ağır toplarından Wolverine, Roque, Sunfire ve Havok‘u ikna ederek tek bir çatı altında birleştirmiştir. Avengers Vs X-Men (gerekli şeyler tarafında iki cilt halinde yayımlandı) olayından sonra Captain America, mutantlar ile ilgili öz eleştiri verir. Bu konu ile ilgili daha önce sorumluluk almadığını fark eder (Yüzbaşı Steve Rogers için, her şeye karşı sorumluluk alma konusunda ormanda 10 kaplan gücünde olduğu söylenir. Dünyanın yükünü taşıyor omuzlarında adam yahu ). Avengers’ın insanlar nezdindeki itibarını mutantlar lehine kullanmak için böyle bir oluşum kurulmasını önerir. Liderliğini de yine bir mutant olan Havok (Alex Summers)’un üstlenmesini ister.

Uncanny Avengers ilk ciltte (ilk 5 fasikül) çok büyük bela Red Skull ile karşılaşır. Detay vermeden konuşursak ve İşin içine rahmetli Charles Xavier, garip yeni yan karakterler, Mutant düşmanlığı, halk ayaklanması, Thor gibi çok güçlü bir karakterin manipüle edilmesi, önemli bir karakterin hakkın rahmetine kavuşması vs. girdiğini sadece söylersek bile ağzınızın suyunun akmasına yol açabiliriz.

Bu kadar seri tanıtımı yeter. Esas meseleye geçelim.

UNCANNY AVENGERS CİLT 2: Apocalypse İkizleri

Bin yıl önce daha toy iken, Babaların babasının keçili arabasını çalıp midgard gecelerine akan Thor’un Apocalypse ile tutuştuğu bar kavgasının sonuçlarını günümüzde nasıl hissederiz?

Mjolnir çekici yerine Jarnbjorn baltası sallayan ve yenilen Thor’u kandırıp yasak büyüyü kullandıran kim?

Apocalypse’i bin yıl önce gazlayıp yıldırım tanrısı ile Logan’ın atalarına dadandıran kim?

Avengers’ın en büyük tarih ötesi düşmanlarından biri kimin yanında? Homo-sapiens mi, Homo-superrior mu?

Captain America neden kilit adam?

Mahşer(Apocalypse)’in yeni atlıları kimler? Kimler ölümden geri dönüyor?

Bir Celestial (ilahi/Göksel varlık) öldürmenin sonuçları ne olabilir?

Bir “No more mutants” sözüyle tüm dengeleri alt üst eden Scarlet Witch’in kefareti nedir?

Wasp neden Havok’a sırnaşıyor. Yoksa bir mutant sevici mi? ( Pardon ya. Abarttım sanırım. Bana ne değil mi? )

Tüm bu soruların yanıtları Spoiler olacağından elbette vermeyeceğim. Sadece Remender’in ne kadar manyak bir yazar olduğunu ve ne kadar bol malzemos bir hikaye yazdığını anlamanız için ekledim. Tabii bir de ağır merak uyandırsın diye (pis pis sırıtıyorum şu an)..

Acuna’nın çizimleri Remender’in anlatımına oldukça yakışmış. Acuna doğru renkler ile birlikte ele alınması gereken bir çizer. Sert ve bol mimikli anlatım tercih ediyor. Şahsen ağır konularda bu tarz çizimi ben daha iyi buluyorum.

Apocalypse ikizlerini Age of Ultron olayından hatırlıyorum. Aynı şekilde o sayıyı bu cilde de iliştirmişler. İyi de etmişler, çünkü olayın akışıyla çok bağdaşık. Ki ben ilk okuduğum zaman çok anlam verememiştim. Şimdi ise vermenin mutluluğunu yaşıyorum. Yeri gelmişken, bu ciltte geçen hikayeyi layıkıyla anlayabilmeniz için Age of Ultron’un konusuna aşina olmanız ( En azından son çeyreğine ) ve Uncanny X-Force okumadıysanız en azından 4.sayısına bakmanızı öneririm. Elbette konu itibariyle öyle bir hikaye var ki elimizde, Avengers ve özellikle X-men tarihine aşina olanlar bile geçmişi bir hatırlamak isteyecektir. Ama yeni arkadaşların gözünün de o kadar korkmasına gerek yok. Sonuçta elimizin altında Google amca var. Olaylar ile ilgili iki cümle yazmanız herşeyi önünüze getirmeye yarıyor. İngilizce bilmiyorsanız da Google çeviri var. Düşünsenize biz internet yokken ne yapıyorduk?

Apocalypse ikizleri cildi bizlere, binlerce insanın bir kaç saniyede yok edildiği, aklın henüz ermediği göksel varlıkların katledildiği, binlerce yıl süren ve zamanın ötesinde dev bir hikaye sunuyor. Normalde tüm evreni kapsayabilecek olaylar kurgusunu, tek bir seride okuma şansını elde ediyoruz. Aynı zamanda serinin kendi iç dinamiklerini de takip edebiliyoruz. Cap her ne kadar liderliği Havok’a vermiş olsa da, hala üst akıl olmayı bırakmıyor. Gölge lider olduğunu hisettiriyor. Alex Summers ise kardeşi Scott’ın ( cyclops ) yaptıkları karşısında sorumluluk hissediyor ve Prof.X’in mirasının ağırlığında eziliyor. Wonder man dünyayı sarsacak gücüne rağmen ( burada spoiler olacak bir sebepten ötürü ) pasifizmi benimseyerek Gandhi’cilik oynuyor. Roque, Wolverine, Sunfire ve Thor diplomasiyi bir kenara atarak işleri bildikleri en kısa yoldan çözme derdinde ve Scarlet witch yine herkesi etkileyecek yol ayrımlarına sürükleniyor. Wasp ise… wasp işte, o kadar kostüm değiştirdiğine göre en büyük derdi nasıl göründüğü olabilir mi?

Apocalypse ikizleri cildi bizlere, bu devasa çatışmanın içindeki karakterlerin karmaşık duygularını ve iç hesaplaşmalarını da gözler önüne seriyor. Kaderlerini değiştirmeye çalışan her bir karakterin çabaları, zaman zaman trajik sonuçlar doğururken, bazen de umut verici gelişmelere yol açıyor. Hikayenin her bir detayı, büyük bir dikkatle işlenmiş ve okuyucuyu derinlemesine düşünmeye sevk ediyor. Bu destansı savaşın sonucu ne olacak, kim kazanacak, kim kaybedecek? Tüm bu soruların cevaplarını merakla beklerken, bir yandan da karakterlerin iç dünyalarına daha da derinlemesine dalıyoruz. Apocalypse ikizleri cildi, sadece bir süper kahraman hikayesi değil, aynı zamanda insan doğasının ve iç mücadelelerin derinliklerine inen bir yolculuk sunuyor.

Sonuç olarak almanızı kesinlikle tavsiye ediyorum. Son zamanlarda en çok beğendiğim Türkçeleşmiş ciltlerden biri olmuş. Yalnız baştan uyarayım.. Cilt “devam edecek” şeklinde bitiyor. Yani hikaye bu cilt içinde başlayıp bitmedi. Ben söyleyeyim de, sonra kulaklarım çınlamasın.