Arakawa Under the Bridge: Role Playing Kasabası | Anime İnceleme

Bazı anime severler için anime sektöründe bulunan komedi ve ecchi birlikteliği dışında komedi serisi bulamama sorunu rahatsız edici durumda. Sektörde her sezon çıkan komedi animelerinin çoğunun(artık neredeyse hepsi olacak) ecchi etiketiyle çıkması artık saf komedi odaklı serilerle karşılaşmamızın çok zor olduğunu gösteriyor bu nedenle Arakawa Under the Bridge gibi animelerin değeri gözümüzde artıyor.

Arakawa Under the Bridge Hikayesi:

Arakawa Under the Bridge‘nin hikayesine gelirsek, ana karakterimiz Ichinomiya Kou babası tarafından küçük yaştan itibaren şirektinin başına geçmesi için baskı ile yetiştirilmiş bir çocuk. Ailesinin geleneği olan ”Asla borçlu kalma!” ilkesi benimsetilmiş durumda. Bir gün köprüden geçerken çocuklar tarafından pantalonu çekiliyor ve pantolon köprü kolonunda asılı kalıyor(nasılsa artık).Donu ile köprüde duran Kou orada balık tutan Nino adlı kız tarafından görülüyor. Pantalonunu ordan almaya çalışırken köprü kolonuyla birlikte nehire düşüyor ve Nino Kou’yu kurtarıp borçlu kalmasına yol açıyor. Köprü altında yaşayan Nino’da ondan kendisinin sevgilisini olmasını ve burada yaşamasını istiyor Kou’da kabul etmek zorunda kalıyor.

Arakawa Under the Bridge
Monogatari serilerinde de gördüğümüz garip anime hareketi.

Arakawa Under the Bridge adı üstünde bir köprü altına geçiyor. Birçok manyak karakterin istediği role büründüğü hatta bazılarının cosplay yaptığı bir garip ”köprü altı” kasabası. Türkiye’deki köprü altlarında ne olur bilmem ama Japonya’da ortam böyle işte. Yapımda tonla garip karakter göreceksiniz bunların hepsinin kendini inandırdığı yada rolunü yaptığı yalan gibi görünen hareketleri var. Kasabanın başkanı bir Kappa ve kasabaya gelen herkese bir seçtiği bir ismi vermekle yükümlü, bizim oğlana da bir isim veriyor. Köprü altında herkes kendine yapacak bir iş seçiyor yani siz isterseniz benim işim manga okumak deyip tüm gün manga okuyabilirsiniz veya Nino’nun sevdiği iş olan kasabanın balıkçısı olabilir herkes serbest. Burada herkes neye sahip olduğunuzu değil kim olduğunuzu umursuyor. Kasaba’da kilise gibi başka şeyler bile mevcut oradaki ”rahibemiz” zaten serinin en eğlenceli karakterlerinden biri.Kayan yıldızımız Hoshi, kafasına metalden yapılma bir kask geçirmiş 2 velet ve daha fazlası. Her bölümü değişik olan anime bir süre karakterlerin ana karakterimizle olan ilişkileri ile geçiyor. Başlarda komedi odaklı olsa da sonlara doğru daha duygusal yapıya bürünüyor.

Arakawa Under the Bridge
Katılmak isterdim ama nerde o dünya?

Arakawa Under the Bridge çizim kalitesi olarak gayet iyi kesinlikle gözünüze bir sorun çarpmıyor, karakterler güzel ve uygun şekilde çizilmiş. Serinin içinde kullanılan müzikler ve açılış-kapanış şarkısı seriye çok yakışan, kulağa hoş gelen müzikler.

Serinin tarzı Monogatari serilerine çok benzemekte, zaten ikisinin stüdyosu da Shaft. Seri 13 bölüm eğlenceli zamanlar geçireceğiniz, kafa dağıtabileceğiniz bir yapım. Yapımın ayrıca 2.sezonu da bulunmakta yani karakterleri özleyince izleyeceğiniz bir sezon daha sizi bekliyor olacak.

Türk-Alman Üniversitesi'de Kültür ve İletişim okuyorum