Profesör X’in Kızı XANDRA Güçlü Marvel İmparatorluğunu Ele Geçiriyor

Dawn of X Marvel evreninde yükselişini sürdürürken, Professor Xavier’in X-Men hakkındaki yeni hayali tüm kainata yayılmaya ve herkesi ve herşeyi etkilemeye devam ediyor. Ve öyle gözüküyor ki onun bu devrimsel fikirleri tüm kainata nüfuz ederken Shi’ar İmparatorluğundaki müttefik mutantlar ayaklanma çıkarma üzereler. Xavier’in yaptıkları ve onun mirasından kalan herşey yeni ortaya çıkan karakter Xandra ‘nın sorumluluğuna kalmış gibi duruyor.

Xandra

Jonathan Hickman ve Rod Reis yönetiminde çıkan New Mutants’ın ikinci sayısında seçilmişler takımı karışıklıklardan sonra Shi’ar’a gidiyor. Orada başlarına gelen tutuklama ve hapis cezalarıyla uğraşırlarken eski bir tanıdıkla yani Sam Guthrie -Cannonball- sayesinde paçayı kurtarırlar.

Cannonball ve Sunspot’u eğer hatırlamadıysanız Hickman’in önceki Avengers ve New Avengers’da mutatnların Iron Man ve Captain America ile birlikte çalıştıkları ve üzerlerine yıkılmaya başlayan dünyaları için yaptıkları mücadeleden anımsayabilirsiniz. Dünya’dan gelen kahramanlara yardım ederken, Cannonball Shi’ar muhafızı Smasher ile yakınlaşmıştı ve bu dünyalı kadın Grant Morrison’ın New X-Men’ini de etkileyecek şeylere imza atmıştı. Cannonball ve Smasher birlikte olup bir çocuk dünyaya getirdiler ve bu bebeği Shi’ar diyarındaki Chandilar’da büyütmeye karar verdiler. New Mutants’ın hapisten kaçması ve onlarla müttefik olduktan sonra imparatorluğun eski bir düşmanını yani Deathbird’ü bulmaya ve imparatorluğun başına geçirmeye çalıştılar.

Peki neden? Sebebi Professor Xavier’in kızının yeni imparatorluk varisi seçilmesi. Xandra yani Professor X’in kızını geçen sene yayınlanan Mr. and Mrs. X çizgi serisinden tanıyorsunuz. Xavier ve Lilandra’nın kızı Xandra krallıkta hak sahibi Majestrix olarak büyütülmüş birisi. Ama Gladiator’ın çok sıkıntılı zamanların geleceğini sezmesi ile onun tahtı ele geçirip Shi’ar’ı yönetmesine karar verdi ki bu kararı gerçekleştirebilmek için sürgündeki kötü kalpli teyzesi Deatbird’ü bile onun tahta çıkabilmesi için geri getirdi. Xandra’nın tahta çıkması uğruna yapılan şeylerin New Mutants çizgi roman evreninde ne gibi etkilere yol açacağını gelecek ayki sayıda okuyacağız.

 

Marvel’ın Dawn of X için sunduğu tanıtım videosu: