İSTANBUL ÇİZGİ ROMAN DÜKKANI REHBERİ

Bu, İstanbul Çizgi Roman Dükkanı Rehberi, 27-28 Mayıs 2016 tarihlerinde yapılan çizgiroman dükkanı turundan çok kısa izlenimler içermektedir.

Asıl amacı İstanbul’a dışarıdan gelen çizgi roman severlere 5 popüler dükkan hakkında temel farklılıkları da içeren niteliksel bilgiler vermektir.

İstanbul Çizgi Roman Dükkanı Rehberi:

İlk dükkanımız Büyülü Dükkan;
Büyülü, Kadıköy iskele karşısında PTT çarşısı olarak bildiğimiz onyılların çizgiroman sahaflarının olduğu binanın dışında yer alıyor. Hacim olarak diğer dükkanlardan daha büyük yapıda. Havadar bir gün ise, genelde sahibi İlyas Erkul Beyi kapıda oturmuş sohbet ederken bulursunuz. İçeri girmeden kapıdaki tezgahta bulunan ikinci el ve uygun fiyatlı çizgiromanlara göz atın derim. Mutlaka aradığınız bir şeyler orada olacaktır. Aramasanız bile uygun fiyatları görünce bir iki parça almak isteyeceksiniz. İçerisi en düzenli dükkan diyebilirim büyülü için. Orjinaller, Fasiküller ve Türkçe romanlar gayet bulunur bir sistem ile yerleştirilmiş. Büyülü aynı zamanda Amerikan harici çizgiroman dünyası için de en geniş arşivi sunan dükkan.
Bonus: Eğer pasaj kapanmadan geldi iseniz mutlaka içeriye girin ve pasaj içi çizgi roman sahaflarını da gezin. Özellikle ikinci el ve çok eski çizgi romanlar sizleri bekliyor olacak çünkü.

GEREKLİ ŞEYLER

İkinci dükkanımız Büyülü’den biraz yürüme mesafesi ile yukarıda konuşlanan Gerekli Şeyler;

Eğer Gerekli’den çıkan yayınların varyant, HC gibi özel sayılarına ulaşmak istiyorsanız buradan başka adres yok. Dükkanın içlerine girdikçe arkalarda çok eski yayınlara rastlayabilirsiniz. Bu ortamın kaotik olması sürprizleri sevenler için adeta cennet. 80’lerden ve hatta 70’lerden bile fasiküller bulabilirsiniz. 3-5 tl arasında değişen rakamlara kapaksız çok eski fasiküller var. Bir de indirimli bir standları mevcut. Bu standda omnibus ya da normal boyda orijinal ciltler için dolar kuru 2 TL’de tutulmuş.

 


 PARALEL EVREN

 

Yine Kadıköy’de iseniz iskelenin oradan bineceğiniz bir Bostancı dolmuşu ile Şaşkınbakkal’da inerek ulaşabileceğiniz Paralel Evren‘e gitmeden turu bitirmeyin derim. Eğer amacınız alışveriş harici çizgiromanlar hakkında sohbet etmek ise en müsait dükkan da burası. Geniş kapı önü, çizgi roman sever esnaf arkadaşlar ve 10 dakikada bir kapı önünde kahve içmeyi seven çalışanlar ile müdavimlerin yeri Paralel Evren. Uygun fasiküller, essential’ler ve gayet uygun alabileceğiniz çizgi roman cilt çeşitleri ile küçük ama keyifli bir mekan. Orijinal fasiküllerin kamyonla ilk geldiği iki dükkandan biri de burası sanırım. Aynı zamanda t-shirt falan mevcut. Dükkanda iktidar sahibi Burç Bey, Supocu ve dolayısıyla DC sever biri o yüzden Marvelistlere çok alıngan olmayın derim, ama memleketin uzman Marvelist çevirmeni Tulgan beye rastlarsanız bol bol Marvel sohbeti yaparsınız. Fakat kasada bonus istiyorsanız “Superman ilk süper kahraman, her şeyin başlangıcı, pirimiz” falan gibi şeyler söylemenizi tavsiye ederim.

 

İSTANBUL ÇİZGİ ROMAN DÜKKANI PARALEL


ARKABAHÇE

İstanbul Çizgi Roman dükkanı denince akla gelen bir diğer dükkan da, Arkabahçe Beşiktaş sahil tarafına yakın olan Büyük Beşiktaş Çarşısı içinde alt katta. Burada “bu ülkede türkçe çizgiroman okunacak arkadaş” diye 90’larda bu kültürü başlatan en bilinen isim Ahmet Kocaoğlu’na rastlarsanız engin bilgilerinden faydalanın. Orijinal fasiküllerin bir diğer membası da burada. %70 indirimli olan küçük bir standı da bulunuyor dükkanın. Bu dükkanda Marvel ve DC harici Amerikan çizgi romanlarına özel bir ilgi de mevcut.

 

İstanbul çizgi roman dükkanı

 


GON

Son olarak uğrayacağımız dükkan Gon;
Taksim istiklal caddesi St.Antuan kilisesi tünele doğru olan tarafından, yeni carsi caddesinden aşağı inince, yokuş aşağı sağda kalan dükkanın yerini çok iyi bilmeme rağmen iki defa turladım ama kaçırdım. Sebebi de Gon’un artık Gon olmaması. Ancak Robinson Crusoe kitabevinden şüphelenerek girdiğim zaman aslında iki dükkanın birleşmiş olduğunu öğrenebildim. Gon tabelası içeri alınarak asma katta ufak bir yer ayrılmış kendisine. Yine ciltlere az da olsa ulaşabilirsiniz ama eğer uygun fasikül almak istiyorsanız hala kaldı ise buradan edinmeniz mümkün. Adeti 3 TL, ama on adet ve yukarı aldığınız zaman da 2 TL’den kalan fasikülleri alabilirsiniz.

Çizgi romanları neyle taşımak lazım?

Eğer çizgi roman dükkanlarını gezecek ve alışveriş de yapacaksaniz yeterli bir sırt çantasını yanınıza almanızı tavsiye ederim. Keza o poşetler ile gezilmez. Ortalama bir cilt kalınlığına göre 500 gr. ile 1 kg. arası değişebiliyor. Söylemesi.