Dini Örgüt UNCANNY X-MEN #5’deki Sahne İçin Marvel’dan Özür Bekliyor

Çizgi romanlar gözlerinden lazer ışını çıkarabilen, duvarlara dokunarak tırmanabilen karakterlere sahip olabilirler, ancak hikayelerinde genellikle gerçek dünya olaylarına başvurmak ya da en azından belirli politik meseleleri ele almak onlar için çok uzak şeyler değil. 

Hiçbir seri ırkçılık sorunlarını Uncanny X-Men kadar  ele almamıştır. Ve farklı ırkların süper kahramanları için kapılarını sürekli açık tutmak konusunda  çizgi roman dizisi Uncanny X-Men’den daha iyisi yoktur.

Tabi bu durumlar bazen tartışmalara yol açabiliyor.  Uncanny X-Men # 5 oldukça tartışmalıydı. Birden fazla güce sahip olan X-Man, Apocalypse’nin tavsiyesini aldı ve dünyadaki bütün “kutsal hezeyanları” ortadan kaldırdı.

UNCANNY X-MEN 5

X-Man çağının bir bölümünde ilah benzeri karakterleri ve tüm büyük ibadet merkezlerini yok etti.  Vatikan Şehri’nde Aziz Petrus Bazilikası, Roma, Katolikliğin merkezi ve mezarları da dahil olmak üzere birçok Papa’nın mezarı.  İslam’ın en önemli ibadet merkezi olan Mescid-i Haram’ın merkezinde yer alan Kabe. Ve Hindu inancındaki Trivanabeymuram Tapınağı ile Kerala, Hindistan’daki Padmanabhaswamy Tapınağı.

Sonuncusu, Hindistan’da bir Hindu organizasyonu üyelerince  büyük tartışmalara neden oldu ve şimdi Marvel’dan bu kutsal yeri ortadan kaldırdığı için özür dilemesini talep ediyor. Rajan Zed, bunun hakkında şunları söyledi.

Hindular,  özgür sanatsal ifade ve konuşmalara açıktır. Ancak inanç kutsal bir şeydir ve onu takip edenleri incitmemeyi önemsemek gerekir. Çizgi roman yayıncıları, inançla ilgili konuları ele alırken daha hassas olmalı;  çocuklar, gençler yüksek derecede etkilenebilir kuşkucu zihinleri üzerinde kalıcı etki bırakır.

Onlar üzülecek bir şekilde anlamış olsalar da, hikayenin içeriğini kaçırıyorlar. X-Man yavaş yavaş gittikçe büyüyor ve onun sahte din olduğunu iddia ettiği şeyi ortadan kaldırmak için gücünü kullanıyor. X-Man karakteri  buradaki kötü adam ve bu eylemleri yüzünden Kitty Pryde tarafından cezalandırılıyor.