BATMAN: WHITE KNIGHT #7 Jason Todd’un Şanssız Kaderini Ortaya Çıkarıyor

Sean Murphy’nin muazzam başarısı Batman: White Knight; Batman, Jack Napier / Joker ve Neo Joker arasındaki son çatışmalara doğru ilerliyor, ancak birkaç büyük sırrı açığa vurmadan önce, Sayı # 7’de, Napier nihayet Batman’e yıllar önce Jason Todd’a ne olduğunu anlatıyor ve gerçek, hayal edebileceğimizden çok daha üzücü.
Joker’de Robin’in ortadan kaybolmasından sorumluydu. Batman hayranları, Palyaço Prensi’nin

White Knight serisinin yaratıcısı Sean Gordon Murphy

1988’de “A Death in the Family” olayları sırasında Todd’u öldürdüğünü savunuyorlar. White Knight kasten detaylarda belirsizken, bu durum okuyucunun zihinsel olarak boşlukları doldurmasını sağlıyor.


Neo Joker’i
devirmek için Batman’le takım kurmayı kabul ettikten sonra, Jack Napier son olarak Dark Knight’ın yardımına neyin yol açtığını söylemek için Joker’in anılarına dokunabilir. Joker’in çok ileri gittiğini ve genç kahramanı öldürdüğü uzun zamandır ima ediliyordu, ama görünüşe göre bu böyle bir şey değildi. Bunun yerine, Todd sonunda Joker’in işkencesi altında kırıldı ve akıl hocasının gerçek kimliğini ortaya çıkarmıştı.

Joker, Batman’in yardımcısının “ölümüne” maruz kalmasını ve daha sonra onun ihanetiyle ilgili gerçeği öğrendiğinde tekrar Todd’un özgürleşmesini istiyor. Ancak Bruce Wayne’e geri dönmek yerine Jason Todd ortadan kayboldu ve akıl hocasının öldürüldüğüne inanmasına izin verdi.
Daha önce olanları basitçe düşünmek gerekirse; Murphy bir kez daha başındaki bir hikayeyi döndürme kararını verdi. Gerçek şu ki, o gece, Batman ve Robin arasındaki dinamikleri ve Batman ile Joker arasındaki ilişki hakkında bildiğimiz her şeyi değiştirir.

Robin Mirası

Batman ve Jason Todd’un hikayesi her zaman bir hayal kırıklığı olmuştur. Dick Grayson’ın ayrılmasından sonra, Batman onun yerine yeni birini koymaya çalıştı, tıpkı son Robin gibi görünmesi ve davranması bekleniyordu. Ancak, bu sorunlu genç çocuğu kalıplamak için yapılan tüm çabalara rağmen, Jason ondan önce geleni asla ölçemezdi. Her şey Robin’in şiddetli ölümüyle Joker’in eline ulaştı.

Yine de hayal kırıklığı orada bitmedi. DC sürekliliğinde Todd, sonunda Batman’in ölümünü nasıl ele aldığıyla ilgili hayal kırıklığına uğrayacaktı. “Under The HoodTodd, Batman’e Joker’e karşı intikam almak istemediğinden dolayı Batman ile nasıl hayal kırıklığına uğradığını anlattı. Eğer akıl hocası ona gerçekten değer vermiş olsaydı, Jason, katilinin şimdiye kadar öldüreceğini düşünüyordu. Jason Todd’a gelince, herkes Robin’in mirasına her zaman bu kadar tutulmuştu ki, sonuçta bunların hayatları için bir savaşa atılan masum çocuklar olduklarını unutuyoruz. Hiç kimse, Todd’un ilk etapta bir süper kahraman olmak isteyip istemediğini sorgulamıyor. Hepimiz herkesin tayt giymeyi, suçlularla savaşmayı ve bir insan silahı haline gelmeyi sevdiğini düşünüyoruz, ancak Murphy bu fikri yansıtmak için zaman harcadı.

Batman esasen başka hiçbir yere gitmeden çocuğu “bir çocuk askere” dönüştürdü. Bu örnekte, Jason, Bruce Wayne’den ve onu ölüm anına götüren her şeyden nefret ederdi. Artık umursamıyor ve Batman’in savaşlarıyla savaşıyor. Bu Robin’in bir kahraman gibi kavga etmesinin alışılmış hikayesi değil. Bu çocuk küstü !

Seri boyunca; Batman’in aslında bir kahraman ya da bitmeyen bir savaşta savaşmak için çocukları toplayan bir sersemlemiş hayvan olup olmadığını düşündürdü. Savaş o kadar uzun bir süredir devam ediyor ki artık ne için savaştığını bile bilmiyor olabilir.
Bu konuda Batman, Nightwing ve Batgirl’e ne uğruna savaştığını bildiğini söylüyor, ama Jason Todd’un kaderini öğrenmek muhtemelen yaptığı her şeyi bir kez daha sorgulamasına neden olacak. Suç savaşında bir çocuğun hayatını mahvetti. Buna değdi mi?

Joker Batman’deki Kartlar ile Neden Oynuyor ?

White Knight

Napier, Batman’e Robin’i kıskanarak Dark Knight’ın gizli kimliğini öğrenmek için Jason’a işkence ettiğini söyledi. Joker’in mantığıyla, Joker’in bu hareketi ile, kendi hastalıklı tarzı ile Batman’e olan gerçek sevgisini göstermekti. Bu durum ikisini her zamankinden daha yakın hale getirecekti. Batman’in Bruce Wayne olduğunu bilerek, ikisi birbirinden ayrılamazdı.

Bu dinamiğin varlığına rağmen, Murphy, Joker’in Batman’in kendisiyle ilgili gördüğü şeylere daha fazla odaklanıyor. Joker’in yardımcısının katili olduğunu düşünerek harcanan yıllardan sonra, Batman artık kendi kendinin en büyük düşmanı olduğunu fark ediyor. Jason, Bruce Wayne’i başına gelen her şeyden dolayı suçluyor ve bu yüzden ondan çok nefret ediyordu ve Batman’in öldüğüne inanmasına izin verdi. Batman bile olsa bu vicdani yükün altından kalkamazdı!

Sayı  7’de, Batman hala neyle savaştığını ve bu savaşa devam etmek isteyip istemediğini belirlemek için çok fazla iç dünyasının içinde kayboluyor. Joker’in, Batman’in en karanlık yansımasını göstermek için aynayı döndürdüğünü bizlere hissettiriyor.

Esnaf bir baba ile tasarımcı bir annenin ortak çalışması. Boş vakitlerinde bal porsuğu ile komodo ejderi dövüşse hangisi kazanır diye düşünen, Koluna anime ve çizgiromanlarla alakalı dövme yaptıracak kadar fütursuz bir adam...