Ranger’s Apprentice: ‘Orman Muhafızları’ Hakkında | Kitap İncelemesi

Bu yazımızda Ranger’s Apprentice(Türkiye’de yayınlanan adı ile Gölgelerin Efendisi) serisindeki Araluen Krallığı’nın eli, gözü ve kulağı olan gizli orman muhafızlarını tanıyacağız. Orman muhafızları, halk için efsane, varlığından haberdar olan yetkililer için ise korkulan ve saygı duyulan bir birliktir.

Orman Muhafızları’nı Diğer Birliklerden Ayıran Özellikleri Nelerdir?

Kusursuzca kullandıkları yayları, çevreye karışarak onları görülmesi çok zor hale getiren gri-yeşil pelerinleri, birçok insandan daha zeki olan özel eğitimli atları (elbette ana karakterimiz Will’in midillisi) ve duyularını, becerilerini, algılarını, çevikliklerini en üst düzeye çıkaran eğitimleri ile kralın bile direkt olarak danıştığı, belli durumlarda sözlerinin doğrudan kralın sözü olarak geçtiği orman muhafızları, tarihi boyunca Araluen Krallığı’nı birçok tehditten kurtarmıştır.

Köklü bir tarihe sahip olan Orman Muhafızları Birliği, elli adet orman muhafızından oluşur. Bu orman muhafızları, ülkenin her bölgesine birer birer dağılmıştır. Her biri kendi bölgesinden sorumludur. O bölgenin asayişi ve güvenliği sağlamaktan, o bölgeden yayılan her türlü haberi, söylentiyi hatta dedikoduyu bile araştırmaktan sorumludur. Ancak bunları gölgelerin arasından yaparlar. Özel eğitimleri sayesinde kimseye görünmezler. Halk, onların varlığı hakkında asla kesin bir bilgiye sahip olamamıştır.

Ranger’s Apprentice Usta-Çırak İlişkisi

Orman muhafızları, nesilden nesile aktarılan bir kültüre sahiptir. Bu kültür, ustadan çırağa aktarılır ve bu döngü böyle devam eder. Orman muhafızı olacak kişi, gerçek bir orman muhafızının yanında uzun süre çırak olarak görev alır. Bu süreçte, ustasından öğrenebileceği her şeyi öğrenir. Ancak bu yeterli değildir. Çünkü bir orman muhafızı için eğitimi ömür boyu bitmez. Sürekli yeni şeyler öğrenir, yeni tecrübeler edinir.

Peki, Savaş Sırasında Ne yaparlar?

Orman muhafızları, ordu ile birlikte direkt olarak savaşa katılmazlar. Onun yerine savaş zamanında görevleri; düşmanı gözlemek, keşif yapmak, zayıf nokta aramak, çevre şartlarını kendi lehlerine çevirecek koşulları sağlamak, istihbaratı yönetmek gibi önemli görevlerdir.

Birlikte Büyüdüğümüz Orman Muhafızı, Will.

Serimizin ana karakteri Will, tarihin en iyi orman muhafızlarından olan Halt’un çırağıdır. Halt ile birlikte çeşitli maceralara atılarak, krallığı birçok beladan kurtarmışlardır. Elbette burada spoiler vermeyeceğim. Onun yerine 14 kitaplık Ranger’s Apprentice serisini okumanızı şiddetle tavsiye edeceğim!