Henüz Tanışmamış Olanlar İçin, Nedir Bu SHINGEKI NO KYOJIN?

Shingeki no Kyojin (Attack on Titan) mangası tüm dünyada çok fazla ilgiyle karşılanıyor. Kitapçılarda mutlaka görebildiğiniz ve yolda yürürken bile müziği veya çeşitli sahnelerinin karşımıza çıkabildiği bir manga bu. Posterleri, ürünleri ve aksesuarları her yerde satılıyor. Her an her yerde çirkin bir devle karşılaşmamız mümkün. Peki tam olarak kim bu devler? Shingeki no Kyojin nedir?

Gelin anlatayım. Shingeki no Kyojin mangası, Hajime Iseyama tarafından 2009 yılında ortaya çıkarıldı. Haftalık manga dergisinde yayımlanmaya başladıktan sonra büyük ilgi toplayıp ayrı bir dergi olarak yayımlanmaya başladı. Devlerle insanlar arasındaki savaşı anlatan bir hikayesi var. Tüm dünyada büyük bir ilgiyle karşılanıyor ve 50 milyondan fazla sayıda satışa ulaşmış durumda.

 

 

Hikaye devlerin hüküm sürdüğü bir dünyada geçiyor. Devlerle savaşan insanlar yüksekliği 50 metreye ulaşan kocama duvarlar örmüş ve içine saklanmışlar. Duvarların dışına çıkıp özgürce gezmeleri mümkün değil çünkü çıktıkları anda devlere yem oluveriyorlar. Ana karakter Eren, duvarların içinde özgürce yaşıyor gibi yapmaktan hiç de memnun değil. İçeride huzurlu ve rahat yaşıyoruz diyenlere her  zaman karşı çıkmış birisi. Dahası, dışarıya çıkma cesareti gösteren insanlara her zaman hayranlık duymuştur. Fakat günlerden bir gün, bu dev duvarlardan bile daha büyük bir dev ortaya çıkıp duvarın giriş kapısını tek hamlede yıktı.

Ve Titanlar sahnede…

Korkunç devlerin ortaya çıkışı, inanılmaz derecede büyük güçlere sahip olan devlerin duvarlardan içeri girip karşılarına çıkan herkesi yemeleriyle sonuçlandı. İlk andan itibaren insanları şoka sokan bir başlangıcı var öykünün. Eren’in annesinin, devler tarafından acımasızca parçalanarak yenmesine şahit oluyoruz. O andan sonra Eren, yeryüzünde bir tane bile bırakmayacak şekilde hepsini teker teker yok edeceğine ant içiyor.

Bu eserin en büyük özelliği, şimdiye kadar görmediğimiz türden bir gizemle karşı karşıya kalmış olmamızdır. Okudukça daha fazla şey öğrenmemiz gerekirken aksine, devler hakkında daha fazla soru işaretiyle karşılaşıyoruz.

SHINGEKI NO KYOJIN
SHINGEKI NO KYOJIN Nedir

Mangada en çok dikkat çeken özelliklerden biri de devlerle savaşma sahneleri. Üç boyutlu manevra cihazı adı verilen bir cihazla havada hızla hareket edebilen askerler, özel yapılmış kılıçlarla devlerin enselerini keserek öldürebiliyorlar. Ancak bu o kadar da kolay değil. Ense dışında kesilen herhangi bir yerleri, kesilne kolları veya bacakları inanılmaz bir hızla iyileşiyor. Sindirim sistemleri de olmadığı için yedikten sonra mideleri dolunca geri kusuyorlar. Çoğu devin hareketlerinde bir düzen olsa da bazılarının hareketlerini tahmin etmek çok zor, hatta imkansız. Sinemaya da uyarlanan Attack on Titan, sinemaseverler tarafından da ilgiyle karşılandı. Korkunç bir gizem ve insanlık dramı olarak sınıflandırılabilecağimiz bu hikayenin sonu ise ayrı bir gizem. Animesini de izleye   bileceğiniz Shingeki no Kyojin, her biri birbirinden özel karakterlerle dikaktleri çekiyor.