OTAKU NEDİR? İyi Otaku ve Kötü Otaku Arasındaki Farklar Nelerdir?

Otaku Nedir? Otaku kelimesinin Japonya’da uzun ve karmaşık bir hikayesi var. Orijinalinde aşağılayıcı bir kelime olan otaku, sağlıksız ve yoğun bir biçimde animelere ve diğer hobilere karşı ilgi göstermeyi ifade ediyor. Bu kelimeyi her ne kadar hala kırıcı anlamıyla kullanan bir kesim olsa da, anlam yavaş yavaş yerini sanat ve teknoloji alanına karşı duyulan güçlü bir tutkunun gurur duyulan ifadesine bırakıyor.

Merak uyandıran bu Japonca ‘Otaku’ kelimesinin tam manası nedir?

otaku nedir
Otaku Nedir?

Artık Japon toplumunda kelime olumlu ve olumsuz olarak her iki anlamıyla da kullanılıyor. Otaku ne demek? Peki, bu kavramın olumlu ve olumsuz anlamları arasındaki farklar neler?

Otaku dostu vocaloidlerin, çizimlerin ve video oyunlarının takipçisi olan Japon twitter kullanıcısı @yoshiya_448‘ın ev öğretmenine göre bu sorunun cevabı şöyle;

“İyi bir otaku çevresindeki insanlarla beğenilerini ve bilgileri paylaşır, kimseyi rahatsız etmez. Kötü bir otaku ise bu zevkleriyle insanları rahatsız eder, kendisiyle farklı düşünen insanlara tahammülü yoktur. Dolayısıyla herkese iyi bir otaku olmasını tavsiye ederim.”

ota

Diğer taraftan bu açıklama belirli bir kısma hitap etse de önemli bilgiler içeriyor. Gençler doğal olarak tutkularını tanımlıyorlar. Yaş olarak ne topluma söz dinletecek kadar ne de kendi ideolojilerini ve kimliklerini oturtacak kadar büyük değiller. Çocuklar herkesin aynı uğraşı içinde bile farklı zevklere sahip olduğunu daha erken yaşlarda öğrenebilirlerse, empati yeteneklerini geliştirebilir ve kendi ilgi alanlarının peşinden gidebilirler. Bu temel prensipler ile büyümek onları adil ve toleranslı yetişkinler yapacaktır.

Otaku Ne demek

Aynı twitter kullanıcısı öğretmeninin bu konu hakkındaki açıklamalarının herhangi ünlü birinin söyleyeceği bir sözden daha etkili olduğunu ve diğer otakulara da örnek teşkil etmesini umduğunu söyledi.

Peki ya siz bu kavram hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce otaku nedir? Yorumda bulunun.