Animelerde Erkekler Sevgilileri Sorulduğu Zaman Neden Serçe Parmaklarını Kaldırırlar?

Bu serçe parmak kaldırma olayı pekala çok da sık karşımıza çıkmıyor. Fakat bazı animelerde erkekler ve genellikle de aşk konusunda tecrübesiz elemanlar, kendilerine bir ilişkileri olup sorulduğunda bazen bu hareketi yapıyorlar. Erkek erkeğe muhabbetlerde yapıldığı için aklınıza başka bir şey gelebilir ama öyle bir şey değil emin olun.

Kader veya Karma

Kaldırılmış serçe parmak Japonların inanışında eskiden beri olan “en” kavramından gelir. Çevirecek olursak “en” kader veya karma anlamına gelir. Fakat parmak hareketinde bundan daha fazlası var. İnanışa göre hayatınıza giren insanlar, kaderin görünmez güçleriyle belirlenmiştir. Siz ise sadece onları hayatınızın neresine yerleştireceğinizi ve onlara nasıl davranacağınızı seçebilirsiniz. Bu durum hayat arkadaşınızda olduğu kadar aile, arkadaşlar hatta birlikte iş yaptığınız kişiler için de geçerlidir.

k9RbzJ,
Hibike! Euphonium (Sound! Euphonium)

“En” kavramının serçe parmak ile ilişkisine gelince, işlerin iyice romantikleştiği yer burası. Temelleri Çin’e dayanan inanışa göre tanrılar, yazgılarında birlikte olmak olan iki kişiyi, kaderin görünmez kırmızı ipiyle birbirlerine bağlarlardı. Biraz daha yerelleştirilmiş Japon versiyonunda ise bu görünmez kırmızı ip doğrudan ruh eşlerinin kalplerine bağlanmış durumda. Kalpten gelen kırmızı ip, serçe parmaktan çıkararak dünyayı döner dolaşır fakat eninde sonunda ruh eşinizin kalbinde son bulur. Yani aslında ruh eşinize hep bağlısınızdır ama kavuşmadan önce zorlu yollardan geçebilir, kavuşamadan yıllar geçirebilirsiniz.

Madoka Magica

Aslında bu tema yıllardır romantik animelerin temelinde yatan bir fikir. Genellikle biriyle ebedi bağı gösteren kırmızı kurdele şeklinde bir sembol formunda (Madoka Magica‘da Madoka’nın saçındaki kurdeleler), açılış ve kapanış sekanslarındaki görsellerde (Sound! Euphonium) veya karakterler tarafından giyilen/takılan bir gizli bir aksesuar şeklinde (Your Name, Kimagure Orange) kendini gösterebilir. Bazı durumlarda bu kaderın kırmızı bağı karakterlerin arasında geçen bir muhabbet veya bir şaka da olabilir (Yu Yu Hakusho). Bazen sadece kırmızının artistik bir şekilde kullanılmasıyla bulunulmuş gizli bir atıftır.

Animelerde Erkekler
Kimi no Na wa (Your Name)

Söz mü?

Bu fikir aslında başka Japon deyişlerinde de kendisini gösterir. Söz verme (pinky-promise) anlamına gelen Yubikiri kelimesini doğrudan çevirdiğinizde “parmak kesilmesi” demektir. Tam bağlantısı kesin olmasa da sizin için en değerli kişiye olan bağdan kaynaklandığını düşünebilirsiniz. Bu inanış evlenilecek günün seçilmesi gibi daha pek çok gelenekte kendini gösterir fakat bu biz bu geleneklere uzak olduğumuz için bizim için pek de fazla anlam ifade etmez.

Animelerde Erkekler Sevgilileri Sorulduğu Zaman Neden Serçe Parmaklarını Kaldırırlar?
Yubikiri

Aşk ve kader temelli inanışların çoğunda olduğu gibi bu kaderin kırmızı bağı da aslında geleneklerine bağlı kızlar arasında popüler bir inanıştı. Fakat zaman geçtikçe romantik anlamını kaybederek, özellikle erkekler arasında daha çok aşk ve seks hayatı kısaltması haline geldi. Her ne kadar serçe parmak kaldırma hareketi hala kaderindeki hayatının aşkına gönderme olsa da artık daha çok kadınlara duyulan çekim gibi daha yüzeysel bir his için kullanılıyor.

Yazının başında belirttiğimiz gibi ilk aklınıza gelen şey gibi bir şey değil ama biraz da öyle bir şey. Garip.

Dışında çıtır çıtır sosyallik çikolatası, içi yumuşacık geek kreması.