Anime Açılış ve Kapanış Şarkılarının Sonu mu Geliyor?

Anime açılış ve kapanış şarkılarının artık hayatımızda olmayabileceği fikri aklınıza hiç gelir miydi? Belki yakın zamanda değil ama sektör şu anki seyrinde devam ederse eninde sonunda korkulan gerçekleşebilir.

Bu konuyu gündeme getiren Japon müzik yapımcısı Akihiro Tomita. Katıldığı bir etkinlikte konuşan Tomita’nın dediğine göre açılış ve kapanış müzikli bu model artık son demlerinde. Sebebi ise Netflix gibi ardı ardına izlemeye olanak sunan yayın servisleri. Kullananlarınız bilir, Netflix kapanış sekansını kısa tutuyor, açılış kısmını ise isterseniz tamamen atlamanıza olanak sağlıyor.

Peki bu nasıl değişimler getirebilir?

Öncelikle bu değişimler TV kaynaklı olmasa da, yoğunluk artık Japonya’da da yayın servislerine kayarsa ve açılış veya kapanış şarkılarından birisi bile kaybolursa anime süreleri en az 180 saniye daha uzatılmak durumunda kalır.

Bunun dışında sırf bu anime açılış ve kapanış şarkıları için oluşturulmuş “anisong” (anime şarkısı) sektörü sekteye uğrayabilir. Bu sektör yeni şarkıcıları, albümleri, şarkıları ve yapımcıları tanıtmak için önem arz ediyor. Anime şarkılarının büyük bir kısmı yayınlanan animeye özel besteleniyor, hatta sözleriyle animenin temasına ve hikayesine dair fikir verebiliyor.

Tomita konuşmasında, animelerde şarkıların devrinin tamamen kapanacağını pekala ön görmüyor. Bazı önemli sahnelerde o sahneye özel çalan şarkıların öneminin artacağını ve anisong sektörünün de bu tarafa yöneleceğini düşünüyor. Şimdilerde her animede son düşmanın yenildiği özel sahnede bambaşka bir şarkı çalmıyor. Çoğu anime açılış şarkısını bu sahnede kullanabiliyor. Tomita’nın düşüncesi gerçekleşirse her anime, farklı bölümlerde kullanılması için birden fazla şarkı besteletebilir veya tanıtmak istediği şarkıları kullanabilir. Hatta kazanılan en az 180 saniye bu şarkılarla bir nevi müzik reklamı sekansına dönüşebilir.

Yayın servisleri ile TV yayın mantığı uyuşmazlığı

Tomita konuşmasının sonunda TV yayın mantığının artık yayın servisleri çağına uymadığını belirtmiş. Bu yeni çağa, kendisine uygun bir format geliştirilmesi gerektiği kanaatinde. Şahsen ben, giriş ve çıkış şarkılarının anime izlemeye başladığım zamanlardaki kadar aklımda yer etmediğini hissediyorum. Fakat hala çok güzel olduğu için geçmeye kıyamadıklarım da var. Sizler ne düşünüyorsunuz? Anime şarkıları yok olursa kaybımız büyük olur mu yoksa animelerin de batıdakiler gibi bu sekansları basit bir jingle ile geçme vakitleri geldi de geçiyor mu?

Bir başka yazımıza da göz atmak isterseniz aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

Anime açılış ve kapanış müzikleri neye göre seçilir?

Dışında çıtır çıtır sosyallik çikolatası, içi yumuşacık geek kreması.