Animelerde Açılış ve Kapanış Müzikleri Nasıl Seçilir?

Animelerde açılış ve kapanış müzikleri sadece izleyiciler için değil yapımcılar için de çok büyük bir meseledir. Görselliği kadar müziğiyle de çarpıcı bir anime girişi direkt ilgi çekeceği için sezon içindeki rakiplerine karşı avantaj elde eder. Bu nedenle yapımcı ekip etkileyici bir giriş sekansı elde etmek için yoğun bir mesai harcar. İzlediğimiz animelerin çoğunda açılış ve kapanışlarında müzik ve animasyon müthiş bir ahenk içinde olup bize müziklerin animeye özel olarak mı yapıldığı sorusunu sordurur.

Konuya devam etmeden önce 2. sorunun cevabını araya sıkıştıralım. Eğer Boku Dake ga Inai Machi (ERASED) veya Kuzu no Honkai (Scum’s Wish) gibi sezonuna ve yılına damga vurmuş bir anime yaparsanız Sayuri kapanış şarkısı yanına paket olarak gelecektir. Sırasıyla kastettiğimiz şarkılar olan Sore wa Shiisana Hikari no Youna ve Heikosen‘in linklerine tıklayarak  isterseniz kendilerine bir kulak verebilirsiniz.

Sayuri

Şarkı seçimlerine gelecek olursak, kimi zaman animenin yönetmeninin aklında halihazırda zaten bir şarkı veya animesine özel bir parça yapmasını istediği bir sanatçı vardır. Bu sanatçının yapımcı ekibe bağlı şirketlerle hiçbir alakası da olmayabilir. Mushishi gibi nadir de olsa bazı animelerde İngilizce açılış ve kapanışlara rastlayabilmemizin sebeplerinden biri budur. Bazen de bunun tersi olarak yapımcı ekip kendi bünyelerindeki bir sanatçıyı tanıtmak gibi sebeplerle bir şarkıda ısrarcı olabilir ve yönetmen bu durumu kabullenmek zorunda kalır.

Yukarıdaki durumlar sektörde istisnaları oluşturur. Daha yaygın olarak vokal içeren bu açılış ve kapanış müzikleri, yapımcı komitenin içinde bulunan veya komiteyle ilişkisi bulunan şirketlerin bünyesinden alınır. Örneğin Bandai Görselleri, Lantis plak şirketinin sahibidir ve buradan faydalanır. Aynı şekilde Aniplex, Sony Müzik Japonya’nın bir birimidir. Sony gibi uluslararası bir müzik şirketinin bünyesindeki sanatçı çeşitliliği de yabancı şarkı kullanılabilmesinin diğer bir sebebidir.

Animelerde açılış ve kapanış şarkılarını seçmek için, erken yapım aşamasında yapımcı komite anime yönetmeniyle bir toplantı yapar ve ona ellerindeki demo şarkıları sunar. Yönetmen de animede kullanmak için bu demolardan birini seçer. Şarkı düzenlenir, belki animeye uyması için biraz değiştirilir ve seçilen bir sanatçı veya animeyi seslendiren ‘seiyuu’lardan biri, belki de birkaçı tarafından seslendirilir. Eğer seslendirme için ünlü bir sanatçı seçilirse, sanatçıdan birden fazla şarkı seslendirmesi istenebilir çünkü bu şarkılar da hit olacak ve talep görecektir.

Anime şarkıları, bir animenin albenisini arttırmanın yanında, Japon müzik piyasasından bağımsız hareket eden büyük bir pazardır. Sonuçta, müzik severlerin yanı sıra anime izleyicileri ve hayranları da TV’de izledikleri animenin soundtrack albümünü satın alabilirler. Ya da birkaç yüz yen farkla, yanında soundtrack albümü veren blu-ray set daha cazip gelebilir. Ayrıca karaoke salonları yeni çıkan hit bir animenin açılışını direkt repertuarlarına eklemek isteyebilirler.

Her şekilde anime müzikleri pazarda etkili olduğu için bu müziklerin seçimi de genellikle şirket politikalarına göre şekillenen bir seçimdir.
Dışında çıtır çıtır sosyallik çikolatası, içi yumuşacık geek kreması.