Hayao Miyazaki Sektöre Geri Dönüyor!

hayao miyazaki
Hayao Miyazaki

2013’te Hayao Miyazaki, “Bu sefer gerçek.” şeklindeki açıklamasıyla uzun metrajlı film yapımcılığından emekli olduğunu belirtmişti. Miyazaki, bir başka uzun metrajlı film için işine geri döneceği açıklamasını yaptı.

Hayao Miyazaki, emekli olsa da, Studio Ghibli’de çalışmaya devam etmişti. Başlangıçta yönetmenlikten uzaklaştıktan sonra, Miyazaki bir bilgisayarda animasyon yapmayı öğrenmiş ve Kemushi no Boro adlı bir CG kısa filmi üzerine çalışmıştı.
Miyazaki, Suzuki’ye fikrini vermişti, ancak filmin yapılıp yapılmayacağı konusunda resmi bir karar alınmamıştı.

Toshio Suzuki ile The Red Turtle ile ilgili Oscar ödülleri öncesinde gerçekleşen bir röportaj sırasında yapımcı, Miyazaki’nin yeni bir film üzerinde çalıştığını doğrulamıştı.

Japonya’nın en büyük haber ajanslarından biri olan Kyodo News için bir muhabirin konuyla ilgili attığı tweet şu şekilde:

“SON DAKİKA: Studio Ghibli yapımcısı Toshio Suzuki, Hayao Miyazaki’nin bir sonraki uzun metrajlı filmi üzerinde çalıştığını doğruladı”

Yayınlanan Kyodo raporuna göre Suzuki, Miyazaki’nin emekliliğine son verdiğini ve şu anda hazırlık çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi. Daha önce bildirildiği üzere, amaçları filmin 2020 Tokyo Olimpiyatları öncesinde çıkarılmasıydı.